Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek meddig lehet...

Szerintetek meddig lehet jutni csak jutalmazással és pozitív megerősítéssel? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Van youtube-on egy tréner, akinek nagyon sok videóját láttam már. Kifejezetten szimpatikus, klikker és apróbb trükkök terén nagyon sokat tanultam tőle és az is látszik, hogy remek összhangban van a kutyáival. Ugyanakkor van azért pár pont, amit egyszerűen nem tudok elhinni "neki". Ő kizárólag a pozitív megerősítés híve, ezt úgy kell érteni, hogy a nem kívánt viselkedés megakadályozásánál is egy "pozitív közbeavatkozó" hangot használ (kábé ciccegés), amit ugye szintén kondicionált, mint a klikker hangját szoktuk. És el is hiszem, hogy ez beválik sok zavaró ingernél (én is alkalmazok egy ilyen hangot sétáknál, amit jutival kötöttem össze, hogy felfigyeljen rá a kutya), ugyanakkor szerintem egy a jutifalatnál érdekesebb, tehát jutalmazóbb inger esetében nem működik. Legalábbis nekem tuti nem, de lehet, hogy rosszul próbáltam. Ha például egy kutya ugat egy kerítésnél és az enyém kifigyel rá, akkor elég egy ciccegés és visszaigazodik láb mellé. De ha meglát egy macskát, akkor egy éles tiltásnál kisebb jelzéssel esélyem sincs eredményt elérni. És eszerint a tréner szerint ezek a gátló hangok sem jók, mert a kötődésnek és bizalomnak rosszat tesznek, csökkenti a gazdi "jutalomértékét"; ő maximum ignorálással "büntet". Szóval arra akarok kilyukadni, hogy szerintetek meddig lehet jutni csak jutalmazással és pozitív megerősítéssel? Mert én nagyon szívesen hinnék ebben egy ideális világban, de valahogy nem tudom elképzelni, hogy mindenre megoldást jelentsen a klikkerképzés és a jutifalatok.

Itt van egy-két videó, hogyha meg akarjátok nézni (angol nyelvű):


http://www.youtube.com/watch?v=6cdcyrOMehg (mit ne tegyél a kutyáddal videó, nagy részével egyet is értek, de azért egy hangos rászólás vagy 'szemmel verés' szerintem nem törheti össze annyira a kutyát)


http://www.youtube.com/watch?v=TBvPaqMZyo8 (ez a pozitív közbeavatkozós hangról szól)


Bocsi, hogy hosszú lett, de rengeteg mindent nézek, olvasok, angolul és magyarul is és valahogy nekem kicsit itt akadt meg az agyam. Mert egyrészt teljesen értem a logikát, jó észérveket szokott mondani, másrészről a gyakorlatban esélytelennek és túl idillinek találom ezt. Mit gondoltok? Egy kutyasuliban pl. a jutalmazáson kívül azért helye van a büntetésnek is és azt sem hiszem, hogy egy klikk-jutival meg tudnám akadályozni, hogy a kutya felegyen a földről egy darab mérgezett sülthúst... Na nem ragozom tovább.



2013. júl. 26. 19:49
1 2
 11/16 mokkagyerek.blogspot ***** válasza:

Szerintem jól tetted, ismered a saját kutyádat, és neki megfelelő büntetés volt.

Az enyém egy alapvetően érzékeny kutya, az első ledominálási kísérletre hanyatt vágta magát, a másodiknál már bepánikolt, és ugatva, acsarkodva hátrált. Mindenért morgott, kezdve az első találkozás az idegen kutyával a csontféltésen át a kajaféltésig (plusz ha felvettem, ki akartam mozdítania helyéről, vagy ha hozzáértem evés közben) és én úgy döntöttem, hogy ismerve a kutyák inkább a bizalmat erősítem. Azóta nem volt ilyen morgás problémánk, a csontját általában vagy nekem dőlve, vagy ölben fogyasztja el.

2013. júl. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Érdemes különbséget tenni a tanítás és az ösztönkezelés, viszonyrendezés vagyis nevelés között. Klikkerrel bármit megtaníthatsz, csak a fantáziád szab határt, pl nézd meg a Népszigeti Bemutatócsoport videóit a youtube-on (A kutyák is szeretnek strandolni, Karácsonyfa díszítés stb. nem tudom a pontos címüket.) A büntetés rész inkább nevelésnél jöhet szóba, pl az említett élelem megtagadásnál, ahol azért lehet kombinálni a dícsérettel, hogy ki tudjon oldódni a kutya és ne maradjon benne feszültség azért mert rászóltál. Pl fel akarja enni a kutyát, rászólsz, ő abba hagyja, utána kaphat egy dícséretet, hogy okos volt, ügyesen csinálta hogy nem nyúlt hozzá, ekkor akár jutit is kaphat. Tehát ha nem eszi fel a földről a kaját, az jó, mert te örülsz neki és jutalmat kap érte. Én néha direkt betesztelem a kutyámat, ha kaját látok a földön, akkor úgy állok és úgy hívom, hogy az útjába essen a kaja. Ki szokta kerülni nagy ívben, ilyenkor kap jutit, dícséretet. Büntetési technikákat érdemes szakembertől tanulni amúgy, mert nagyon rosszul tud elsülni egy nem megfelelően alkalmazott büntetés. A videóval kapcsolatban tett megjegyzésedre reagálva: kutyája válogatja, hogy elég-e neki egy szemmel verés, de azért ha rendben van a gazda-kutya viszony, és megvan a megfelelő távolság, akkor azért szokták érteni a kutyák. (Domináns kutyánál is, ha már eljutott a gazda addig, hogy elérte a kutyájánál, hogy elismerje őt vezetőnek.)
2013. júl. 31. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Ismerem ezt a tükörmódszeres szétválasztását a tanítás, a viszony rendezése (és az életmód) között. Csomó mindent klikkerrel tanítok a kutyának és tényleg nagyon hatékony, ugyanakkor ha nagyon muszáj, akkor operálok büntetéssel is (főleg rámozdulással vagy hanggal).

Az említett tréner ( [link] ) viszont ezeket is elveti, nem beszél tekintély vagy dominancia-alapú dolgokról, fegyelmezésről és ahogy elnézem a kutyáit, kicsit irigykedem:) Ugyanakkor ha a kutyám épp le akar csapni a 16 éves macskánkra, nem akarom a klikkerre és a pozitív közbeavatkozásra bízni a dolgot.

Ugye az az alapgondolat, hogy amelyik viselkedést jutalom követ, az gyakoribbá válik, amelyiket pedig nem követ jutalom, eltűnik. És a logika hibátlan, csak számomra az hiányzik belőle, hogy és ha nem én jutalmazok? Hanem a környezet? Vegyük a szökést. Ha egy kutya egyszer elszökik valamiért és rendkívül sok jutalom éri (szagok, szabadság, mozgás, felevett szemét, neadjisten tüzelő szuka), akkor ez az extrém jutalmazás bőven kenterbe veri azt, hogy én speciel nem jutalmaztam meg érte, hogy szökött. Érthető, amire gondolok? :)

Mert közben meg az van bennem, hogyha most két hónapos lenne a kutyám, lehet, hogy megpróbálnám az első perctől csak pozitív közbelépésekkel megszüntetni a problémás viselkedéseket, de gyanítom, hogy hamar elérkezne az a pillanat, amikor nem lenne más megoldás, csak egy éles "nem szabad" vagy ilyesmi.

2013. júl. 31. 11:51
 14/16 anonim ***** válasza:
33%

Kedves Kérdező!

Anno én is Emily videói miatt kaptam kedvet, hogy mélyebben beleássam magam a témába. És minél többet olvasok és tanulok róla, annál biztosabb vagyok benne, hogy tényleg működik! Úgyhogy ha csak egy kicsit is nyitott vagy a dologra, akkor szerintem ne hagyd abba a kutatást! Legnagyobb ideje lenne, hogy külföldről ne csak a "cézármilán"-féle parasztvakítás jusson el ide, hanem a korszerű, tudományosan alátámasztott, etikus, és humánus kutyanevelést is megismerje minél több ember. Ha van kedved (vagy bárkinek, aki ezt olvassa) beszélgetni erről, privátban is megkereshetsz nyugodtan.


Pár link, amiket nagyon hasznosnak találtam, Emily oldalán kívül:

[link] - Ez a blog szuperül elmagyarázza a lényeget, ha elejétől elolvasod, rájössz, hogy a klikk-jutalomfalat csak a jéghegy csúcsa, ennél sokkal többről szól a dolog. Többek között a kajafelevésre és a macskakergetésre is találhatsz benne használható megoldásokat (Premack-principle). Emellett nagyon olvasmányos is, én kb 4 nap alatt ledaráltam :)


[link] - Ez egy nyílt csoport a facebook-on, nagyon sok profi tréner is a tagja, akik kb minden felmerülő kérdésre szívesen válaszolnak, emellett a Fájlok között is van rengeteg hasznos link.


[link] - ezzel az oldallal még én is csak ismerkedem, de itt is csomó olvasnivaló van.


[link] - A hölgy, aki ezt a blogot írja, nem profi tréner, hanem egy lelkes amatőr, aki "csak" pozitívan neveli a kutyáit, éppen ezért mindenféle tudományoskodástól mentesen, nagyon személyes, közérthető módon írja le a tapasztalatait, élményeit, hogy ő mit hogy csinált és az hogyan vált be a kutyáinál. Van egy youtube-csatornája is.


[link] - Ez egy roppant részletes útmutató az alapokhoz (ül, fekszik, lábnál követés, ösztönkontroll, célkövetés, stb.) rengeteg gyakorlati feladattal. A Writings/Training levels (originals) menüpontban ott van az ingyenes változata.


http://www.youtube.com/channel/UCwSTr-zkR1DKyPIln0EL93w - Donna Hill, neki is szuper videói vannak, a fentebbi facebook-csoportnak is aktív tagja.


[link] - Egy 15 napos, kész gyakorlatsor, hogy a kutya megtanuljon "lazítani" zavaró krülmények között is. Fontos alap a későbbi tréninghez. A neten van mp3-változata is, youtube-on pedig sok-sok videó, így láthatod, hogy a többiek hogyan csinálják.



És a "fizetős" infók (könyvek, dvd-k, miegymás):

Leslie McDevitt Control Unleashed c. könyve - Arra fókuszál, hogyan tartsuk meg a kutyánk figyelmét extra-ingerdús köryezetben - ez esetben az agility-versenyen, de a mindennapi szituációkra is tökéletesen alkalmazhatók a gyakorlatai. A netről is össze lehet mazsolázni ezeket, de a könyvben szépen egyben van :)


[link]


[link]


"Röviden" ennyi :)

2014. márc. 16. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
54%
Feltűnően hasonló gondolkodás, tördelés, szókészlet, linkelési mód, stb. Időnként feleleveníted a tanaidat, miközben egyetlen kutyát nem neveltél még, és nem is láttál még élőben ilyen módszerrel "készre" nevelt kutyát. Mire jó ez? Inkább csináld, mint hogy ennyire nyomulsz.
2014. márc. 17. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
(14-es vagyok) Gratulálok, kedves 15-ös, fantasztikus, hogy felismertél egy ctrlC-ctrlV-zett szöveget, pláne, hogy a másik helyen írtam is, hogy bemásoltam... :D Nem értem, miért baj, ha ugyanabban a témában máshol is kifejtem a véleményemet (ahogy tetted ezt Te is ;) )
2014. márc. 18. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!