Szerintetek meddig lehet jutni csak jutalmazással és pozitív megerősítéssel? (bővebben lent)
Van youtube-on egy tréner, akinek nagyon sok videóját láttam már. Kifejezetten szimpatikus, klikker és apróbb trükkök terén nagyon sokat tanultam tőle és az is látszik, hogy remek összhangban van a kutyáival. Ugyanakkor van azért pár pont, amit egyszerűen nem tudok elhinni "neki". Ő kizárólag a pozitív megerősítés híve, ezt úgy kell érteni, hogy a nem kívánt viselkedés megakadályozásánál is egy "pozitív közbeavatkozó" hangot használ (kábé ciccegés), amit ugye szintén kondicionált, mint a klikker hangját szoktuk. És el is hiszem, hogy ez beválik sok zavaró ingernél (én is alkalmazok egy ilyen hangot sétáknál, amit jutival kötöttem össze, hogy felfigyeljen rá a kutya), ugyanakkor szerintem egy a jutifalatnál érdekesebb, tehát jutalmazóbb inger esetében nem működik. Legalábbis nekem tuti nem, de lehet, hogy rosszul próbáltam. Ha például egy kutya ugat egy kerítésnél és az enyém kifigyel rá, akkor elég egy ciccegés és visszaigazodik láb mellé. De ha meglát egy macskát, akkor egy éles tiltásnál kisebb jelzéssel esélyem sincs eredményt elérni. És eszerint a tréner szerint ezek a gátló hangok sem jók, mert a kötődésnek és bizalomnak rosszat tesznek, csökkenti a gazdi "jutalomértékét"; ő maximum ignorálással "büntet". Szóval arra akarok kilyukadni, hogy szerintetek meddig lehet jutni csak jutalmazással és pozitív megerősítéssel? Mert én nagyon szívesen hinnék ebben egy ideális világban, de valahogy nem tudom elképzelni, hogy mindenre megoldást jelentsen a klikkerképzés és a jutifalatok.
Itt van egy-két videó, hogyha meg akarjátok nézni (angol nyelvű):
http://www.youtube.com/watch?v=6cdcyrOMehg (mit ne tegyél a kutyáddal videó, nagy részével egyet is értek, de azért egy hangos rászólás vagy 'szemmel verés' szerintem nem törheti össze annyira a kutyát)
http://www.youtube.com/watch?v=TBvPaqMZyo8 (ez a pozitív közbeavatkozós hangról szól)
Bocsi, hogy hosszú lett, de rengeteg mindent nézek, olvasok, angolul és magyarul is és valahogy nekem kicsit itt akadt meg az agyam. Mert egyrészt teljesen értem a logikát, jó észérveket szokott mondani, másrészről a gyakorlatban esélytelennek és túl idillinek találom ezt. Mit gondoltok? Egy kutyasuliban pl. a jutalmazáson kívül azért helye van a büntetésnek is és azt sem hiszem, hogy egy klikk-jutival meg tudnám akadályozni, hogy a kutya felegyen a földről egy darab mérgezett sülthúst... Na nem ragozom tovább.
Az az ideális, ha minden működik csak pozitív megerősítéssel, és egy elég alárendelődő kutyánál, ha kölyökkorban kerül a gazdához és nem éri semmi trauma, akkor simán működhet is. De nem élünk egy ideális világban, nagyon sok dolgot nem lehet elintézni jutalomfalattal meg simogatással, ez sajnos tény, még ha az illetékesek nem is hajlandók beismerni.
Másfelől a kutyák kommunikációjának természetes része, hogy néha odaszólnak egymásnak, acsarkodnak, neadjisten harapnak, így nevelik a fiataljaikat, és így húzzák meg a határokat egymásnak, nem közbeénekelnek, hogy húúúú, ne menj már oda, mert leharapja a csúnya kígyócska a puha buksidat, gyere, inkább játssz velem, vagy egyél egy mókusfarkat, sokkal jobb... Nem egy habos vattacukros tündérmesében élünk. Fel kell ismerni, hogy meddig elég a jutalomfalat meg a klikker, és annál tovább nem szabad erőltetni.
Nagyon érdekes kérdés, pont ebben a témában kutakodok elég sokat külföldi fórumokon. Alapvetően én is olyan ember vagyok, aki azt szeretné, ha a kutyáim saját kedvükből csinálnák meg, amit mondok nekik, nem kényszer hatására.
Az ideiglenes kutyámnál pl. működhetne, mert elképesztően megadó, könnyen formálható jellem, nagyon embercentrikus ráadásul. Őt sosem kellett komolyan megbüntetni semmiért, csak meg kellett neki mutatni a helyes utat, és ő szívesen elfogadta.
Próbáltam a huskymnál is a pozitív megerősítés dolgot, nem működött. Józan paraszti ésszel kitalálható, hogy miért. Neki a legnagyobb öröm az életében, ha macskát kergethet. Én egyszerűen nem tudok neki olyan élményt nyújtani, ami akár csak a közelében is lenne ennek. A macskakergetés az 10-es, amit én nyújtani tudok, az olyan 7-es, max. 8-as. Akkor miért ne menne el? Neki nem tudom pozitív megerősítéssel elmagyarázni, hogy ez rossz, hiszen nem az! Ő elmegy, kiéli magát, majd visszajön boldogan. Itt muszáj egy erős negatív megerősítést használni.
Másrészt az az érdekes számomra, hogy sok ilyen pozitív megerősítéses kutyája komolyabb helyzetben egyszerűen kontrollálhatatlan. És ezt ők maguk vallják be, hogy pl. kutyák közül nem kihívható, dehát élvezi a játékot, ez természetes. Csak épp mi van, ha egy autó robog arra, és fontos lenne, hogy első szóra jöjjön? A mi emberi világunkban mi tudjuk, hogy milyen veszélyek vannak a kutyák számára, és emiatt korlátokat kell nekik állítani. Egy önfejűbb kutyánál pedig nem lehet korlátot állítani kizárólag pozitív megerősítéssel, mert ő pl. sokkal jobban élvezi a kutyákkal való játékot, mint hogy te sült csirkét tolsz a szájába.
Arra meg inkább nem írok semmit, hogy már egy sima szidást/ szemmel verést, vagy akár egy pórázrántást kínzásnak tartanak. Az ő köreikben Cesar Millan mint állatkínzó van kikiáltva.
Nagyon köszi mindenkinek a válaszokat!
Valahogy én is így gondolom, csak kicsit fáj a szívem, hogy a kutyám egyszerűen nem hisz a demokráciában...
Nekem mondjuk egyértelműen nincs elég tapasztalatom, mert első kutyámnál, első élményeknél tartok. Jó lenne, ha évek alatt eljutnék odáig, hogy ha egy kölyök hozzám kerül, mindent szuperül csináljak és soha ne kelljen büntetni, de ez inkább science fiction-nek, mint reális célnak tűnik:)
Kispalikee: Ezt át tudom érezni, én a saját bőrömön tapasztaltam, hogy addig volt stabil a behívás nálunk, amíg egy olyan élmény nem érte a kutyámat sétánál, ami bőven überelte a nálam lévő kaja és a társaságom értékét együttvéve.
Én olvasok/nézek Millan-t is, próbálok ebből is, abból is okulni, de tényleg nehéz néha egy-egy dologban dűlőre jutni.
Most nézem a második videó alatti egyik kommentet, ezt nem hagyhatom szó nélkül. 'Suppressing a behavior by saying/yelling no then applying a correction will lead to them doing that exact bad behavior when you're not around to correct it. ' Én nem akarom a huskymnak megtanítani, hogy ne kergessen macskát, ha nem vagyok ott. A pozitív megerősítésesek jönnek mindig a tudományos kutatásokkal, hát szerintem a fajta legelemibb ösztönének a kinevelése nem egy tudományos megközelítés. Ez a fajta úgy lett szelektálva, hogy fél évre kirakták őket, mikor nem volt rájuk szükség, vadászta maguknak (vagy éhenhaltak, ha nem tudtak vadászni), majd mikor újra szükség volt rájuk begyűjtötték őket. Én nem várom el a kutyámtól, hogy szeresse a macskákat, ez teljes mértékben a természete és az ösztönei ellen van. Azt várom el, hogy ne menjen el utánuk, ha ott vagyok, és ha nekem lesz egy macskám, azt ne bántsa. Ahogy látom ezek a pozitív megerősítéses emberkék nem hajlandóak beismerni, hogy a kutya egy ösztönlény, egy meghatározott ösztönkészlettel születik, lehet formálni, de ezeken a kereteken belül. Kicsit ilyen rózsaszín világban élnek.
A tudományos kutatásokról pedig annyit, hogy pont nemrég olvastam egy etológiai kutatást, amely kimutatta, hogy a jól alkalmazott fojtónyakörv semmilyen káros hatással nincs az ebre!
Ha valakit érdekel a kondicionálás, a pszichológia könyveken kívül a klikker.hu-n is találhat hasznos, könnyen emészthető információkat.
Én a magam részéről nem hiszek a pozitív megerősítés mindenhatóságában, mert önmagában csak egy adott tevékenység megjelenését teszi gyakoribbá, azonban ha nem tudunk a kutyának kell motivációt biztosítani (lásd macskakergetés példája), nem működik. Ahogy kispalikee is írta, a kutyákra túl sok veszély leselkedik ahhoz, hogy rájuk bízzuk a döntést: az úton átrohanva megkergeti a macskát vagy a csirkecombot választja. Szerintem kizárólag a tanulási fázisban, vagy ingerszegény környezetben működik jól a pozitív megerősítés.
Kérdező: a kutyád nem hisz a demokráciában, mert a kutyatársadalom nem demokratikus. Nincs egyenlőség. Vagy ő hozza a döntéseket vagy te. Ahhoz, hogy úgy nevelj egy kutyát, ahogy szeretnéd, nem kell, hogy kölyökként kerüljön hozzád. Mikor hozzád kerül egy felnőtt kutya, már az első találkozáskor felméri, hányadán állsz vele, már az első pillanat is döntő fontosságú. Persze mindegyiknek megvan a maga előélete, de mivel a nevelésben a tisztelet, az alá-fölérendeltség a legfontosabb, így te tiszta lappal indítasz a kutyánál. Akkor is tisztelhet téged az első perctől kezdve, ha eddig ő volt a király, minden a kommunikáción múlik.
Kutya- és gazdafüggő. Ha a gazda nem hisz benne, ha a kutyával nem elég jó a kapcsolata, ha a kutya nem egy megadó és könnyen kezelhető típus, akkor nyilván nem fog olyan jól működni a pozitív megerősítés. Én azt olvastam, hogy félős, könnyen elbizonytalanodó kutyáknak kifejezetten jót tesz, és mivel az aussie inkább félelmi agresszióra hajlamos én személy szerint inkább ezt alkalmazom.
Hiszek például abban, hogy egy morgást, egy kajaféltést nem érdemes büntetéssel lerendezni, mert növelheti az agressziót, inkább ellen kéne kondicionálni, hogy a gazdi közelsége a tálhoz jó dolog legyen. A pozitív megerősítéssel az a jó, hogy ha mégsem működik, bármikor be lehet keményíteni, kicsit meghúzni a gyeplőt, ha viszont a dominancia alapú nevelés fuccsol be, akkor mit tehet az illető?
A pozitív megerősítés szerintem egy remek eszköz, főleg a kiskutya nevelésénél, de a büntetéseknél nem elég, amit a módszer nyújtani tud. Leginkább arra jó, hogy ne jusson el az ember fia/lánya odáig, hogy komolyabban kelljen büntetni.
Büntetésnél amit én példának láttam, és a még szelídebb módszerek közé tartozik, az a környezetből jövő negatív inger, amit nem tud a gazdihoz kötni.
Pl. élelemmegtagadásnál az előzőleg elrejtett, s később a kutya által megtalált falatokat csípős paprikával kenik be, hogy a kutya maga lássa be, hogy a földről nem érdemes semmit felenni, és ezt ne köthesse a gazdához.
Viszont ilyen, a környezetből jövő büntetést néha elég nehéz kivitelezni, szerintem kell, hogy a kutya tudja, hogy a gazdinak igenis van joga beleszólni az ő kis életébe, és ha amúgy megfelelő a gazdával a kapcsolatuk, ez nem fogja lerombolni.
Megint köszi a válaszokat!
Valletta: Ebben teljesen igazad van, tiszta is, csak szerintem ahhoz kell egy érzék (vagy sok tapasztalat), hogy jól mutatkozz be a kutyának.
Inkább itt az volt a kérdés, hogy az ilyen pozitív megerősítésre épülő trükkökkel mennyire lehet "beavatkozni" a természetbe és minél több esetben arra építeni, hogy a kutya magától döntsön úgy, hogy azt csinálja, amit én kérek tőle.
Ugyanakkor az is elgondolkodtató, amit kispalikee írt: nem biztos, hogy helyes cél, hogy a kutyából teljesen kineveljük az ösztöneit. Szerintem a faj iránti nagyobb tiszteletről tanúskodik, ha kontrollált körülmények között hagyjuk, hogy kiélje ezt.
mokkagyerek.blogspot: Bevallom őszintén, kábé az egyetlen jól kivitelezett büntetésem azt követte, amikor a kutya egyszer kajáért rámmorgott még ifjú kamaszként (saját kajája volt, de még az én kezemben). Nem ütöttem meg vagy ilyesmi (egyébként következetesen nem, mert nem is hatékony és nem is tartom helyesnek), egyszerűen csak végigűztem a lépcsőházon, a kerten, mentem utána a magam "fenyegető" 47 kilójával, a kaját meg persze nem kapta meg. Ugyanakkor az is tény, hogy imádja a klikkert, két hónapos kora óta ezzel tanulunk, de ha egy baromfiudvaron haladnánk át, kattintgathatnék neki nyugodtan, fel se kapná rá a fejét. Mondjuk bizonytalan típusnak sem mondanám:)
A csípős paprikás trükköket meg ilyeneket alapvetően nem tartom rossznak, de figyelembe véve a kutya rossz általánosító képességét és remek szaglászását, gyanítom, hogy ezer helyszínen elhelyezett és ezer eltérő módon kellemetlenné tett falatka kell ahhoz, hogy ebből stabil kajamegtagadás legyen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!