Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Jan Fennell vagy valaki más? .

Jan Fennell vagy valaki más? .

Figyelt kérdés

Végigolvastam Jan Fennell mindkét könyvét, nézem a Póráz két végént Victoria Stilwell-lel, elolvastam a népszigeti kutyasuli könyvét...

Érdekes és gondolatébresztő a Fennell könyv, de számomra ennyi. Egyetlen alapja, hogy zárd ki a kutyát a falkából, ne kommunikálj vele órákig/napokig, és akkor a kutya majd vágyik a társaságodra és megcsinálja, amit mondasz.

Ezen kívül sok más módszer létezik még, pozitív, jutalmazó módszerek is, mostanában azonban divat a Fennell módszert isteníteni... miért? Ti melyik kutya tanítási módszerre esküsztök?...


2009. szept. 29. 10:22
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom,melyik Fennelt olvastad,de nekem nem ez jött le,amit írtál.Victória és a Fennel módszerei között nagyon sok a hasonlóság.

Mindegyiknek a lényege,hogy a kutya legyen a falka legvégén és a gazdi(k)legyen(ek) a falkavezér(alfa-pár).

Sajnos mi emberek az emberi eszünkkel próbáljuk nevelni a kutyát,de mi nem falkában élünk.Meg kell tanulni az ő fejükkel gondolgodni még ha nekünk ez szigorúnak is tünhet.A falkában szigorú szabályok vannak,amit a falkatagok be is tartanak,nincs kec-mec.Akkor van gond,ha egy falkában csorbul a Vezér mibenléte és ekkor van a vezércsere miatt harc.Na,ide nem szabad eljuntni ember-kutya viszonyban.pl.Szétszedi a lakást,mert a falka tagjai(ember) eltüntek és természetes módon aggódik a vezér(kutya) értük,úgy ahogy anyja a gyerekéért.Gondolom nem kell magyaráznom mi lesz.

A Fennel is ad jutalomfalatot stb.

Itt egy hasonló,röviden: [link]

Nekem Német Dogom van ami ugye nem egy kis kutya.Mi az elejétől így neveltük,hogy eszébe se jusson falkavezért "játszani".Nincs is gond vele,tudja hol a helye,ettől függetlenül nagyon játékos és felszabadult tud lenni.

2009. szept. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
nem a falkavezérség, hanem a módszer... nekem Victoria azért tetszik, mert miközben rávezeti a kutyát, hogy csináljon meg valamit, folyton ránéz, hangjelekkel, kézjelekkel folyton kommunikál a kutyával. Pl. ajtónál ki megy ki előbb... Victoria 20x visszajön, becsukja az ajtót, újra kimegy, mondja, hogy "á-á", stb... Fennell meg azt mondja, 20 percig vagy tovább egyáltalán ne szólj a kutyához, pl. zárd egy másik szobába, és ha megnyugodott, csak akkor foglalkozz vele újra... ez nagyon nagy különbség, szerintem...
2009. szept. 29. 10:55
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Fennelnek is van több könyve.Én A kutyapszichológiát olvastam,én nem így értelmeztem.Pláne kis kutyánál,amikor tanultok.Ugye egyik könyv(Victoria)sem szentírás.A könyv(Victoria) csak útmutató ahhoz,hogy tudd ők,hogy gondolkodnak,nem pedig 1 tétel amit szóról- szóra meg kell tanulni.

Én akkor nem szóltam cak a kutyához(leszídtam és a helyére küldtem),ha valami nagyon rosszat csinált és mondjuk rajta is kaptam.Soha többé nem csinálta....

2009. szept. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
én épp a tanuljon meg kutyául c. könyvet olvastam...
2009. szept. 29. 11:06
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem egyik módszer sem szentírás. Olvastam mindkét Fennell könyvet és sok mindennel egyetértek, de van jópár dolog amit kétségbe vonnék vagy nem tartok elég megalapozottnak, kifejtettnek (és ezt nem azért írom mert olyan hű de nagy kutyakiképző lennék -még mielőtt vki félremagyarázná- csak egyszerűen érdekelnek az ilyen dolgok és ha olvasok vmit, akkor annak a miértjére is kíváncsi vagyok, nem elégszem meg azzal "hogy mert xy ezt mondja"...:). Több más módszerről is olvastam a hagyományos (itt nem a verésre gondolok!) kiképzéstől kezdve, Victoria és Millen módszerén keresztűl a klikkerképzésig. Ezek nagy részét a saját kutyáimon is kipróbáltam/próbálom és az én véleményem az, hogy nem kellene mereven ragaszkodni egy dologhoz, mert minden kutya/gazda/helyzet más és vkinek ez válik be vkinek az. Én mindegyik módszerből kiválogattam a nekem tetsző dolgokat és e szerint nevelem a kutyáim.
2009. szept. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is van egy arany közép út, de mond láttad már Fennel-t akcióban? Én láttam egy régi filmen, és Victoriára mondhatjuk, hogy II. Fennel. :D


Amúgy meg nekem sem ez jött le, sőt inkább fennel-módszerrel nevelem a kutyáimat, Victoria módszereit a trükköknél tudom jól alkalmazni.

A falkavezér, nem egy gonosz hatalmaskodó egyén, hanem járnak neki jutalmak, de nem csak azért, mert erős és a falka élén áll, hanem azért is, mert az ő feladata a falka tagok védelme, és a vadászat sikerre vitele, ő hangolja össze a csapatot. A vezérség nem csak főnökösködés, hanem felelősség. És Victoria is megmondta már valamelyik részben, hogy a kutya többnyire örül, ha ez a felelősség lekerül a válláról, csak ha gazdi évekig úgy viselkedik, mintha omega tag lenne, akkor nehezen érti meg, hogy alfa akar lenni a gazdi, mert nem tartja rá alkalmasnak. Ezért telik hosszabb időbe a dominánsabb kutyáknál a vezérség átvétel. A gyengébb jellemű kutyák hamar megértik mit akarsz mondani, és pár nap alatt áttérnek az új rendre, mert tudják, hogy jobb nekik anélkül a felelősség, stressz nélkül élni, ami a vezérséggel jár.

2009. szept. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
88%

Én is olvastam Fennelt, régi magyar kiképzőket, újakat, újságot, mindent. De egyiket semt artom szentírásnak. Nálam annyi az egész, hogy ha a kutya jó akkor jutalmat kap, ha meg rossz akkor elszídom. Ha az egyik kutyám félénkebb akkor jobban dicsérem és nem olyan erőteljesen szídom. Ha olyan kedvem van akkor előveszem egy trükkhöz a klikkert, ha pedig a kutyám nem tud lenyugodni akkor nem veszek róla tudomást. Olvasás és gondolkozás nélkül használom a kezem, lábam, hangom a kiképzéshez. Az én első kutyám már 8 éves, az első kutyás könyvemet akkor kaptam amikor őt már mindenre megtanítottam. 12 éves voltam akkor, 10 évesen kaptam. Addig fejből és a nővéremtől látottakból tanítottam. Sosem volt vele rangsorprobléma. De a másik kettővel sincs, akik a sok könyv elolvasása után jöttek. Tehát ilyen módon nekem nem kellett semmit "visszavennem".

Így hát egyik módszer sem alkalmazom direkt, csak elolvasom és akkor amit éppen "érzek" (lehet ehhet tehetség is kell). De egyikkel sincs bajom, viszont zavar ha valaki csakis pozitív megerősítéssel akarja neveéni a kutyát, mert az nem hal bele ha kap életében egyszer egy pofont, sőt viccesnek tartom hogy valaki állatkínzásnak tartja azt, hogy Jan Fennelé szerint ne figyeljünk a kutyára amíg le nem nyugszik. Én tanúja voltam sok kiskutya felnevelésének, és hát az anyjuk, valljuk be, ennél 100x durvában szólt ha valami nem tetszett neki. Én tehát pozitív-negatív megerősítés pártján vagyok ami a kutyám személyiségéhez idomul, és emellé pedig veszek minden félét amit épp úgy érzek hogy kell.

2009. szept. 29. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Látod,az utolsó 2 hozzászóló is ugyanolyan szempontból közelíti meg a dolgokat.A lényeg,hogy próbálj a kutya fejével gondolkodni.
2009. szept. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Közben jött mégegy ,aki ugyanezt írta.
2009. szept. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
13.53-as vagyok. Még annyit hogy próbálom nem emberesíteni a kutyáimat, és mindig az eszemben tartani, hogy ők falkaállatok. És próbálom nem elkényeztetni (vagyis olyan dolgokat csinálni amik szerintem jók és a kutyának biztos rosszak emberi gondolkodás szerint ha nem kapja meg. Pl ágyban alvás, nassolás.) Tényleg nincs is semmi problémánk.
2009. szept. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!