Régen nem voltak szűrések, nem létezett a genetika,
mégis jobb minőségű kutyák születtek, mint ma: miért?
Azért, mert a tenyésztés kezdeti fázisában, amikor még a fajtatisztának nevezett állatok genetikai állománya is viszonylag heterogénnek volt mondható, akkor nem jöttek ki azok az örökletes terheltségek (betegségek) amik a beltenyésztés hatására mára előjöttek.
Ezen kívül keményebben is szelektáltak. Amelyik kutya kicsit gyengének tűnt, az már ment is a hordóba. Ma már viráglelkűek az emberek.
2009. szept. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
Regen is volt genetika, es radasul nem volt ennyire szigoru a fajtastrand. Vagyis, nem,nem voltak a regi kutyak jobb minoseguek, csak senkit sem erdekelt ez. :)
2009. szept. 27. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
Elárulom minden élőlény "jobb minőségű" volt még nem volt kitéve ennyi káros, rákkeltő, mutagén anyagnak, mint ma. A normális, apró génmutációk helyett egész kromoszómák töredeznek szét a sok vegyszer és karcinogén következtében. Csoda, hogy nem lett még zöld fejünk nekünk és a kutyáinknak.
Amúgy első is igazat írt, tényleg heterogénebb volt a génállomány, tehát a kutyák ellenállóbbak lettek a betegségekkel szemben.
Szaporítós tenyésztős dologba meg ne menjünk bele megint.
2009. szept. 27. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
Jav: lettek helyett voltak
2009. szept. 27. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
5/11 A kérdező kommentje:
na de valahogy csúnya szó de "megcsinálták" a fajtákat... a bernáthegyitől a csivaváig... ahhoz elég nagy szaktudás kellett, nem? minden leírás azzal kezd, hogy erre vagy arra a célra lettek kitenyésztve, ezért kicsi, vagy rövid lábú, vagy rövid farkú... na de hogyan?... tudtok olyan weboldalt, könyvet, amiben erről is szó van?...
Hogyan? Valaki kitalált valamit. Összeraktak két kutyát, és a kölykökből azt vitték tovább amelyiknek rövidebb lába volt a többinél vagy amelyik a legkisebb volt stb... A másik lehetőség, amikor a dolgozó kutyák "véletlenül" alakultak ki (pl pásztorkutyák: mudi ilyesmik) itt nem volt lényeg csak az, hogy jól tereljen vagy ami a munkája volt aztán tök mindegy hogy nézett ki.
2009. szept. 27. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
Jobb minőségű? Hogy te mekkora paraszt vagy..
2009. szept. 27. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
Ez nem az Ő parasztsága! Tenyésztői kifejezés, nem ragozom..
2009. szept. 27. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
Lehet, hogy ez neked nem tetszik kedves 16,32-es, de a jobb minőségű egyed egy teljesen normális kifejezés, ha tenyésztésről van szó, nem pedig parasztság. Minden fajtában vannak jobb és rosszabb minőségű kutyák. A jobb minőségűeket hívják kiállítási/tenyész minőségűnek (külföldön show/breeding quality), a rosszabbakat kedvenc minőségűnek (külföldön pet quality). Lehet minden kutyát egyformán szeretni, de ha valaki TENYÉSZTENI akar, akkor bizony szelektálnia kell!! Csak azt a kutyát szabad tenyésztésbe vonni, amelyik külső és belső adottságait figyelembe véve a fajtája reprezentáns képviselője. Ezt nem tartják be a szaporítók és a Fifikegazdik, akik rengeteg kárt tudnak fajtáknak okozni, de ezt már remélem nem kell ecsetelni.
2009. szept. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
Fifikegazdik nem is hívják a kutyájukat rossz minőségűnek ba.dmeg!! Igaza van, tényleg parasztság!
2009. szept. 27. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: