Szaporítótól vett kutya?
Nem mindenki ilyen szerencsés, mint te. Ettől függetlenül nem tartom jó ötletnek, h arra buzdítod az embereket, ha burkoltan is, h szaporítót is lehet támogatni!
Nem kötekedés, de hogyan értékelhették ki HD-A-sra a kutyád csípőjét? Ez az értékelés akkor elfogadott, ha az ortopédiai bizottság értékeli ki, ahhoz pedig kell a törzskönyv is.
ma 11:00
Ha valaki kutyát akar venni, még ma sem az az alap, hogy utána néz, hogyan, honnan kellene vennie. A felül bélyegzett törzskönyv pontosan jelzi, hogy az adott kiskutya nem az elvárt szabályok szerinti párosításból született. Ha valaki ismeri a jelentését a felül bélyegzésnek, már választhat, hogy belemegy-e a rizikósabb vásárlásba, vagy keresgél tovább.
Egy vacak telefont, vagy bármi egyéb cikket az emberek többsége vásárlás előtt a legtöbbször némi tájékozódás után indul vásárolni. Csakhogy a kutya megszerzése ma még nem tartozik ebbe a körbe.
"Azért adták már ingyen a kölyköket a végén, mert mindegyiknek gazdát akartak találni"
Egy normális tenyésztő nem ad csak azért olcsóbban, vagy ingyen egy kölyköt, hogy gazdája legyen, főleg nem egy olyat, ami nem megfelelő az adott standardnak. Ezért van az, hogy egy normális tenyésztő az szelektál!
a tenyésztő a fajta jobbá tételére, minőségének javítására törekszik, a szaporító viszont csak gyarapítja az állományt.
a minőség egyetlen generációval is vissza tud esni. sokan próbálkoznak azzal, hogy a semmilyen eredményű csakegyszerlegyenekkölykei szukájukat egy jó (jobb) kannal rakják össze, és ebből is ritkán születik jó kutya, kiváló meg szinte soha. ha viszont mindkét szülő gyenge képességű, egyszerűen csak közel volt, vagy a gazdának pont az volt a szimpatikus kan a környéken, akkor millióból egy kölyök, ha jó lesz.
a tenyésztő eleve csak kiváló szülőpárokat használ, ismeri a felmenőket, megméreti a szukát objektíven (tehát nem csak ő meg a haverok mondják rá, hogy szép, hanem szakértő küllembíró(k) is), felméri a fizikai képességeit, az ösztöneit, a karakterét, teljeskörűen ellenőrzi az egészségét, tehát a fajtára jellemző minden betegségre szűr, és csak hasonlóan eredményes, jó képességű, egészséges kannal fedeztet. nem a legközelebbi kannal, nem az ismerős kanjával, hanem azzal, aki a tenyésztési céljainak megfelel. ha közel van, akkor örül, ha nincs, akkor gyűjtöget és utazik, vagy spermát hozat, de valahogy megoldja.
a kölykök közül nem lesz mindegyik kiváló, de ritka, hogy kimondottan gyenge minőségű születik, ha mégis előfordul, azt általában olcsóbban is adják gazdához, ügyelve arra, hogy ne szaporodjon tovább, ne rontsa a fajta minőségét.
a tenyésztő garanciát vállal a betegségekre. a diszpláziánál visszafizeti az ár felét mondjuk (attól függ, miben állapodnak meg) és ha műteni kell, akkor bizony sokat számít az a pénz, de az ízületvédők és a fájdalomcsillapítók is drágák, szóval igenis, segítség az anyagi kártérítés. de egy foghiánynál is segíteni tud garancia, abból ki tudod fizetni az ivartalanítást pl.
a tenyésztő figyel a tőle származó kutyákra, sokan alomtalálkozókat szerveznek, segítenek, ha versenyre, vizsgára készülsz a kutyával. az egyik kutyám tenyésztője nagyon jó kiképző, bár ritkán találkozunk, de olyankor mindig ingyen és bérmentve tart nekünk egyéni továbbképzést.
ha pedig konkrét céllal vásárolsz kutyát, nem csupán azért, hogy legyen aki összesz@rja az udvart, akkor meg kifejezetten kicseszés saját magaddal szaporított kutyát venni... ma már egyre több félős, vagy épp túl agresszív kaukázusit látok, mert alig vannak néhányan, akik gondot fordítanak arra, hogy felmérjék a kutyák ösztönös képességeit. ez minden használati fajtánál így van, de amikor a retriever nem akar beugrani a vízbe, a vizsla elmenekül a lövéstől, a border lefojtaná a birkát, a német juhász meg elmenekül a betörő elől, akkor azért lássuk be, nagy gázok vannak... és ezek sajnos előfordulnak, gyakran.
a jó tenyésztő kiválasztása megint csak egy külön történet, valóban nem egyszerű, de azért nem is lehetetlen. csak egy kis utánajárás kell, képbe kerülni az állománnyal, a tenyésztőkkel, és elsődlegesen a saját igényeinkkel.
3-as vagyok:
Úgy tudom, a korrekt tenyésztő hozzájárul a doki költségeihez, ha a törzskönyv és a szűrések ellenére mégis öröklött betegség miatt kell orvoshoz vinni, mert az az ő hírnevét is rontja. És felszólít arra, hogy ivartalanítsd a kutyád, hogy még véletlenül se adja tovább azt a betegséget, ami véletlen becsúszott nála mégis. Amúgy én úgy tudom, azért fordul elő TK-s kutyáknál diszplázia, mert nem minden fajtánál előírás a szűrése. Megvan minden fajtánál, hogy mikre kell szűrni ahhoz hogy kaphasson TK-t, és lehet hogy pont annál a fajtánál nem volt ez feltétel. Sajnos a szűréseket komolyabban kéne venni, igenis minden betegségre, hogy tényleg biztosíték legyen az a törzskönyv, ne csak sznobéria. Mert ilyen erővel tényleg mindegy, hogy szaporítótól vagy tenyésztőtől veszek, ha az a tenyésztő sem tesz meg mindent azért, hogy egészséges legyen a kutyám.
Amúgy, amibe belegondoltam, hogy a tenyésztő mégiscsak több dolgot néz, amikor két kutyát pároztat: nézi a külsejüket, hogy abból a kettőből színileg, méretileg tényleg szép kiskutyák lesznek-e, nézi azt is, hogy hasonló habitusúak legyenek, szóval sok mindent, amire én például nem is gondolnék. Ettől lesz egy kutya harmonikus, kiegyensúlyozott. Közben, ha én a nulla tudásommal két egyforma fajta kutyát pároztatnék, lehet hogy szép, okos kiskutyáim lennének, de az is lehet, hogy a jellemük "megkeveredne", egyik kiskutya nagyon félénk, a másik nagyon domináns lenne, vagy a kinézetük lenne fura, pl. két óriási fülű yorkie-mból egy még denevéresebb kölyök jönne ki, ami azért nem túl szép:)) Egyszóval, nem tudjuk mi, hogy a tenyésztők mennyi sok szempontot figyelembe vesznek a tenyésztés során. Nem szabadna ezt kihasználniuk! De legyünk jóindulatúak, és ne kövezzük meg őket, ha egy "hibás" kiskutya besikerül náluk, mert ők csak terelgetik a dolgot, de a természet beleszól, ha akar.:)
17es!
Besikerülhet hibás kiskutya, ez így van, de egy normális tenyésztő, aki a fajtát akarja jobbá és jobbá tenni, az nem fogja megtartani a hibás egyedet. Nem fogja se olcsóbban eladni, se elajándékozni, mert arra a hibás egyedre, magának a fajtának nincs szüksége! Ezt sokan nem tudják megemészteni, de attól még így van!
"Azért adták már ingyen a kölyköket a végén, mert mindegyiknek gazdát akartak találni és nem kirakni az utcára vagy menhelyre. "
amikor az ember kölyköt vállal, vállalja rögtön azt is, hogy akár az egész almot felneveli, ha nem akad nekik gazdájuk. a tenyésztőknél mondjuk nem nagyon szokott előfordulni, mert már a párosítás meghirdetésénél érkeznek foglalások, és ideális esetben az egész alomnak van gazdája, mire 8 hetesek lesznek. ha viszont valami balul sül el, bizony nevelni kell a kölyköket. a menhelyre adás pedig még véletlenül sem lehet opció egy tervezett alomnál!!!
"hanem főleg azért, mert nagyon sokan nem értenek a kutya neveléshez és csodálkoznak, hogy miért "hülye" a kutyájuk és inkább lemondanak róla mert az könnyebb."
és ezek az emberek kitől vesznek kutyát? a tenyésztőtől vásárolt kutya drága, a drága holmit pedig nem dobja csak úgy ki az ember. a tenyésztők eleve odafigyelnek arra, hogy csak a megfelelő helyre kerüljenek kölykök, de mivel nem mind profi emberismerők, ezért szerződésben írják elő, hogy elővételi joguk van a megunt kutyára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!