Hogy tudhat ekkorára megnőni egy kutya, hisz az őse sem volt nagyobb ő mégis honnan szedte akkor ezeket az adottságokat?
azért ez nem egészen így van...a genetika ennyire nem önálló, hogy egy homogén génkészletet csak úgy kialakítson magától...a mudit is nemesítették, hiszen különben a max. második harmadik generációnál kiütköztek volna a különbségek :)
Való igaz hogy bizonyos fajták spontán keverékei olyan ösztönökkel képességekkel bírtak, annyira jól teljesítettek bizonyos munkaterületeken, hogy megkezdték nemesítésüket, minek hatására kialakult az egységes fajta jellemben és küllemben egyaránt...de ez ettől még határozottan az ember műve
Szerintem meg nem... Az hogy a pásztor megtartja a fekete (hogy ne olyan legyen mint a birka) és jól terelő kutyát, amelyik meg "nem ér semmit" neki annak ás egy gödröt (szomorú de tényleg így volt a mudinál is, ezért jó kutya is lett) még nem nemeítés. A neki legjobb kutyát választja ki magának, és nem az érdkeli, hogy mekkora és hogy áll a füle, mégis egyformák lettek...
"Magyarországon a XIX-XX. század fordulóján indult el az ellenőrzött tenyésztés, a legtöbb magyar fajtának ekkor írták le a standardját, a mudi fölfedezése azonban a húszas évekig váratott magára.
Ekkor fedezte fel a balassagyarmati múzeum igazgatója és polihisztora, Fényes Dezső, hogy a pásztorok által csak hajtókutyának nevezett kis fekete, rókaorrú, göndörszőrű kutyák, olyannyira egységes küllemet mutatnak, hogy akár egy fajtának is nevezhetők." Szóval talált egységes küllemű kutyákat, elkezdte őket tenyészteni, majd bemutatta és elfogadták fajtaként. Addig magától alakult a formája. A pásztorok nem nagyon a nemesítéssel foglakoztak. Csak annyi volt a klényeg hogy jó terelő legyen. De a természet magától biztos nem alkot turcsi orrot a kutyának és extra magas méretet sem. Csak ha fognak pár kutyát és addig tenéysztik őket amíg egyre rövidebb nem lesz az orruk. A mudit viszont már egységesnek találták amikor felfedezték, ezt csak be kellett bizonyítani. Én így értettem. Azért pont mudi, mert nekem olyanom van, de lehet más kutya is, de azoknak nem vagyok jártas a fejlődésében. De nézzétek meg egyes kutyák őseit, közel sem úgy néztek ki mint ma. Mert az ember elkezte őket szándékosan alakítani.
"pásztor megtartja a fekete (hogy ne olyan legyen mint a birka) és jól terelő kutyát, amelyik meg "nem ér semmit" neki annak ás egy gödröt"
ezt hívják SZELEKCIÓNAK! a pásztor pedig az ember...akkor csak ugyanarról beszélsz mint én, nem?! :)
Az őskutyát is az ember háziasította ;)
...tudod domesztikáció :)
a kérdés az volt hogyan alakultak ki a farkasból a kutyák...a válasz: a szelekció
ha mudi ha nem!
Na de ne haragudj, nem lehet a kutyákat a feno-, és genotipusát külön kezelni, hiszen egy kutyában van benne .... tehát ha jellemre szelektálnak akkor az ugyanolyan fajtanemesítés mint ha küllemre vagy mindkettőre szelektálnának.
továbbra is állítom egy homogén génállománnyal, egységes jellem és küllembeli tulajdonságokkal rendelkező fajta nem alakulhat ki magától!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!