Lehet valamit tenni az utcára kiszökött kutyák ellen?
3. § Tilos bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon tartani. Bekerített ingatlanon eb szabadon csak úgy tartható, hogy onnan az eb sem a szomszédos ingatlanra, sem a közterületre ne juthasson át, oda kinyúlni ne tudjon.
4. § (1) Az állattartó köteles gondoskodni, hogy az eb közterületre felügyelet nélkül ne juthasson ki. Közterületen ebet csak pórázon szabad vezetni. Játszóterek területére ebet bevinni pórázon vezetve is tilos.
(2) Támadó, kiszámíthatatlan természetű ebeket közterületen szájkosárral kell ellátni. Az eb által okozott sérülésekért az állattartó tartozik felelősséggel.
(3) Az állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az eb a közterületet ne szennyezze. Az eb által okozott szennyeződés azonnali eltávolításáról az állattartó köteles gondoskodni.
(4) Ebet szabadon engedni csak erre a célra kijelölt helyen, a tulajdonos felügyelete mellett lehet. Támadó, kiszámíthatatlan természetű eb szájkosarát a kutyafuttató helyeken sem szabad eltávolítani.
6. § (1) Az állattartó köteles ebét, az állatvédelmi, állat- és közegészségügyi, a szabálysértési, a veszélyes ebekre vonatkozó, továbbá a Ptk. szomszédjogra vonatkozó és az állattartó felelőségét szabályozó jogszabályok keretei között úgy tartani, hogy az a szomszédok nyugalmát ne zavarja, anyagi kárt ne okozzon, testi épséget és egészséget ne veszélyeztessen.
(2) Támadó, kiszámíthatatlan természetű ebet kiszabadulását megakadályozó, mások testi épségét nem veszélyeztető módon kell tartani, és a telek, a ház (lakás) bejáratán a harapós kutyára utaló figyelmeztető táblát szembetűnő módon el kell helyezni.
7. § (1) A gazdátlan kóbor ebet a gyepmester befogja és elszállítja a gyepmesteri telepre, ahol az állatot 14 napig őrzi.
.....ha 14 napig nem jelentkezik értük a gazdájuk, akkor nagy valószínűséggel megölik a kutyákat, ugyanis minden menhely többszörös "teltházzal" küzd. A problémádat pedig lehet, hogy nem oldja meg véglegesen így sem, mert semmi garancia nincs, hogy pár nap múlva nem lesz újabb kutyája a szomszédoknak, akik ugyanígy kijárnak, ha megtehetik. Ezért mindenképp a kutyák gazdáit jelenteném be, elsőként az önkormányzatnál vagy jegyzőnél, és ha húzzák a szájukat hivatkoznék törvényben leírt jogaimra is. Ha megbüntetik őket, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy jobban vigyáznak a kutyákra. Főleg, mert egy esetleges második büntetés már rohadt sokba fájna nekik.
Kedves 18. Válaszíró! Honnan valók az idézett előírások? Elnézést, nem "trollkodási" szándékkal kérdezem, de sokunk számára bizonyára használhatók amiket írt, ehhez viszont a pontos hivatkozási helyre lenne szükség.
Ráadásul azt is kéne tudni, hogy pl. kötelező e minden településen gyepmester, mert nekem olyan jogszabályt mutattak, hogy csak városban kötelező gyepmesternek működnie és az interneten talált gyepmesterekkel kapcsolatos önkormányzati rendeletek is csak a közigazgatási határokon belüli működést írnak elő. Ugyanakkor nem városokban is vannak kóborolni engedett ebek.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) által összeállított eb- és macskatartás szabályai:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!