Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » így ki lehet zárni a falkábol?

így ki lehet zárni a falkábol?

Figyelt kérdés

a kutyamnak viseledesi problemai vannak.jatszasnal harap ha belemerul,erosen.2 szobas lakasban elunk,de a haloba tilos a bemenetele.

ha ki akarom zarni a falkabol bunteteskeppen akkor az jo megoldas ha pl. 5 percre bezarom ot a furdoszobaba?


2012. ápr. 3. 16:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
64%

dehogyis! a falkakizárás ezt meríti ki:

A legnagyobb büntetés egy kutya számára a kiközösítés a falkájából. Ez lehet rövid időn át alkalmazva a büntetés egyik formája kisebb rosszaságok esetén, viszont komolyabb problémák felvetődésénél (pl. emberharapás, erős agresszió, állandó morgás...) ez a megoldás a leghatásosabb.


MIÉRT? Egy farkasokból álló falka megfigyelése közben azt észlelhetjük, hogy ha olyan vezető áll a falka élén, akit a tagok nem tartanak megfelelőnek (mint jelen esetben mi a kutyánkat), ugyanezt az eljárást alkalmazzák vele szemben. Ugyanúgy együtt vonulhat a falkával; ha jut élelem, ugyanúgy ehet ő is, azonban nem kommunikálnak, nem játszanak vele – szó szerint kiközösítik őt, míg rá nem jön, hogy hol van a helye a rangsorban. Így kell nekünk is eljárnunk.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: A kizárás ideje nagyon változó lehet a probléma fajtájától és mélységétől függően. Agresszió esetén minimum 1 hetes időtartammal kell számolnunk, és az elért hatástól függően kell továbblépnünk, illetve folytatnunk a kizárást. Sohase hagyjuk abba a kizárást az első pozitív változás észlelésekor, mert könnyen mélyebbre eshetünk vissza! Komolyabb problémák esetén legkevesebb az 1 hetes időtartamot tartsuk be – áldozzuk fel ezt az időt annak érdekében, hogy cserébe hosszú éveken át gond nélkül élhessünk együtt kutyánkkal.


A kizárás azt jelenti, hogy semmiféle módon nem kommunikálunk, nem lépünk kapcsolatba a kutyánkkal. Mintha nem is létezne: nem szólunk hozzá, nem nézünk rá, nem nyúlunk hozzá és nem is büntetjük. Ha ugrál, ugat, akkor elfordulunk, ellépünk tőle. Ebben az időben nem használunk parancsszavakat sem. A sétáltatás csak pórázon történik, mindennemű kommunikációtól mentesen. A kutyát nem hívjuk magunkhoz, hanem egyszerűen odalépünk hozzá, rácsatoljuk a pórázt, az ajtóban egyetlen szó nélkül, a póráz segítségével hátrahúzzuk, kilépünk előtte, és elindulunk. Figyeljük meg, hogy ő melyik irányba menne – mi épp az ellenkező irányba induljunk, de mindezt szótlanul tegyük. Ne engedjük, hogy feszítse a pórázt. Az etetés a fent leírtak szerint történjen, és az is egyetlen szó nélkül.


A kutyánk gyakran bevet különféle módszereket, hogy valamilyen módon mégis kivívja a figyelmünket: ilyenkor szokott előfordulni a hosszas ugatás, vonyítás, az ugrálás, a bepisilés, dolgok szétrágása, érzelmi zsarolás... Erőt kell vennünk magunkon, és "lenyelni" kutyánk viselkedését, rendbe hozni az általa megrongált dolgokat, és rá sem nézni, mintha a virág magától esett volna le, vagy a pisi a szőnyegre az égből hullott volna. Ne feledjük: a negatív reakció is reakció! És a kutyánk éppen erre vár! Ha rajtakapjuk, amint ilyesmit csinál, az egyetlen lehetséges módja a fegyelmezésnek a kaviccsal töltött műanyag flakon vagy egy 10-20 l-es üres műanyag kanna használata. A flakont, kannát a kutya nem tudja összekötni az emberrel, így nem törjük meg a kizárást, ám mégis elérjük, hogy ne "érje meg" neki egész éjszaka tombolni, vagy lerántani a függönyt... Ilyenkor ne engedjük házat, kertet őrizni, mi magunk nézzük meg mindig, ha kutyánk történést jelez, hisz a falkavezér dolga a falka fő védelme, a kutyát palackkal vagy kannával zavarjuk el. Ha mi otthon vagyunk, kutyánk csak jelezheti az idegent – innentől a mi dolgunk az intézkedés; neki nem feladata egész nap megállás nélkül csaholni.


A kizárást az egész családnak be kell tartania!! Mielőtt nekikezdenénk, üljünk le, beszéljük át közösen, és ha belevágunk, csináljuk is végig. Ha csupán a család néhány tagja zárja ki a kutyát és a többiek ugyanúgy szeretgetik, akkor nemhogy nem érünk el eredményt, még ronthatunk is a helyzeten, mivel összezavarjuk a kutyát, és nem tudhatjuk, ez végül milyen reakciót vált ki belőle.


A kizárás végén (amikor letelik az 1 hét, vagy határozott változás áll be a kutya viselkedésben) sose ugorjunk egyből a kutyánk nyakába, hogy "végre hozzád szólhatok!", hanem fokozatosan kezdjünk újra foglalkozni vele. Első alkalommal, miután hazaértünk, még legalább fél óráig ne vegyünk róla tudomást, majd ezután hívjuk magunkhoz. Először csak a parancsszavak kerüljenek elő, a dicséret, a simogatás csakis a jól teljesített feladat után jár. A játékkal még várjunk pár napot, és akkor is csak a fent leírt módon tegyük.

2012. ápr. 3. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Kizárás a falkából az nem az, hogy bezárod a fürdőszobába.


Nem bántásból, de utánaolvastál a dolognak? Mivel a kizárás az nem fizikailag történik, hanem úgy hogy nem szólsz hozzá, nem játszotok, csak séta (némán) és kajaadás van kb.

Egyébként az egyik legnagyobb büntetés az a falkából kizárás, és teljesen másképp működik, mint ahogy te azt gondolod. (legalábbis a kérdésedből ez következik számomra)


Egyrészt mennyi idős a kutya? Másrészt milyen dolgokat próbáltatok a viselkedési probléma megszüntetésére? Milyen viselkedési zavarok vannak?


Egyébként nem gondolnám, hogy a játékba belemerülés az ő hibája lenne, ha tudod, hogy mikor kezd bedurvulni rögtön tiltani kell, és abbahagyni a játékot. Egy idő után rá fog jönni, hogy ha durva akkor nincs játék. A bezárással nem fogja a kutya megérteni, hogy mi volt a problémád.


Milyen viselkedési problémái vannak még a kutyának? (csakmert többes számban beszéltél)

2012. ápr. 3. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

behivas,harapdalas,

koszi,mar tudom.

2012. ápr. 3. 16:28
 4/12 anonim ***** válasza:
Szerencsétlen kutyád... :(
2012. ápr. 3. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

miert szerencsetlen?

nem zartam be,ezert irtam a kerdest hogy lehet e.

2012. ápr. 3. 17:06
 6/12 anonim ***** válasza:
Mennyi idős?
2012. ápr. 3. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Nekem volna egy keresztkérdésem. A kommunikàció kapcsàn. Mi van akkor, ha a kutya csak parancs szóra eszik? Nekem szerencsére még nem volt szükség kizárni a falkàbòl, de ha mégis így lenne, jó lenne tudni... Ugyanis Joey nem nyúl addig a kajàjàhoz, amíg nem mondom, hogy "tied"...
2012. ápr. 3. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

5 honapos.

nagyon okos,tud jo par trukkot.

ha ele rakok valami finomsagot,es csak annyit mondok h ej, o sem esz meg ha nem engedem.elso naptol kezdve porazon staltattam,gond nelkul.de evvel a ket dologgal nagy bajban vagyok.

nem tudom h vegig e tudnam csinalni a falkakizarast.

nincs esetleg mas mod?

2012. ápr. 3. 18:43
 9/12 anonim ***** válasza:

Alexandra: én csináltam a falkakizárást 1 hétig, miután idekerült kicsit el volt magától szállva, azt hitte ő mindent tud. Akkor én a kajálást ugyanúgy parancsszóra csináltam, mármint ennyit azért csak lehet hozzábeszélni, mármint parancsot adni. A gügyögés meg egyéb dolog az nem pálya, de egyértelmű hogy ilyen dolgokat muszáj vele kommunikálni.


Kérdező:

5 hónaposan még igencsak kölyök, szóval a falkakizárást én ehhez a két problémához nem javasolnám. A harapásról le lehet tiltani. Ahogy javasoltam fentebb, amikor durvulna akkor abbahagyjátok a játékot és otthagyod. Nem foglalkozol vele. A behívást pedig rendszeresen gyakorolni. Nem tudom most hol tartotok az egészben, de ha az elején akkor az legyen a fő szempont, hogy SZERESSEN a közeledben lenni. Ha használtok esetleg klikkert akkor azzal egyszerűbb, mivel amikor ott van a közeledben akkor klikk kaja. Ha nincs klikker akkor ugyanez, amikor ott van melletted akkor kaja. Ül, fekszik, marad, és hasonló alapparancsszavak folyamatos gyakorlása, és egyéb trükkök, hogy azért móka is legyen benne. Ezek a dolgok mind összetettek, nehéz így pár mondatban leírni, igazából neked kell ráérezned a kutyád nyelvezetére, hogy mi az amire ő a legjobban hallgat.


Kutyasuli/kutyaovi esetleg nincs tervben?

2012. ápr. 3. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

miből gondolod, hogy tudná értelmezni a kutya a kizárást(mihez fogja kötni)?

Nem embergyerekről van szó aki a sarokbaállíthatsz ha valami rosszat csinált!.....keress fel szakembert ha problémád van, és ne kisérletezgess a kutyádon-könnyen bizalomvesztés lehet a dologból és csak megromlik a kapcsolatotok...

2012. ápr. 4. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!