Nemsokára fogunk venni egy kaukázusi kölyköt. Kennelbe be lehet zárni majd, ha jönnek hozzánk, attól nemfog megbolundulni?
Igen,valószínű akkor is meg fog vadulni..már csak azért is mert be lesz zárva.Esetleg nem lehetne,hogy akkor legyen kutya,ha vége az építkezésnek és akkor nem kéne kennel vagy lánc.
Ne akard,hogy tönkremenjen egy ártatlan állat élete,mielőtt elkezdődne..Szerintem várjatok még a kutyával.
Az,hogy mindennap lejársz hozzá nem hiszem,hogy elég lenne,szocializálódnia is kéne és szüksége van rátok is,aki a családja lesz..
pár órára bezárhatod, de hosszabb időre ne.
Vegyétek akkor amikor már adottak a lehetőségek, ne előtte.
Nagyon nem szerencsés így elhozni egy kölyökkutyát h pont akkor vágod egész napra kennelbe és lát téged csupán napjában 1-1 órát amikor a leginkább szüksége lenne a foglalkozásra, a tanításra, az ingergazdag környezetre, a szocializációs sétákra.
Ha tehetitek - és miért ne tehetnétek - ne most hozzátok el, hanem amikor már ott laktok és lesz idôtök foglalkozni vele! Az elsô hónapok sok mindent meghatároznak egy kutya életében... és egy kaunál (is) nagyon fontos a szocializáció!! Ha erre nem figyeltek, akkor lehet probléma a viselkedésével.
"minden a gazdán múlik"
persze, mert a kutyának nincsenek veleszületett ösztönei... pff
egyrészt. én kaus voltom ellenére kauról inkább lebeszélem az embereket, mint rá. másrészt. amíg nem tisztázódik a kerthelyzet, addig inkább semmilyen kutyát ne vigyél oda.
az, hogy a kutya szocializálva van, még nem jelenti azt, hogy békésen fog tudni együtt élni a többi kutyával. nagyon mások a pásztorkutyák igényei, mint a többié, eleve a mai civilizált világban megszokottnál sokkal nagyobb területet éreznek magukénak. ezért van az, hogy kaunak bitang komoly kerítés kell, mert hiába nem szökik meg, képes arra, hogy kiugorjon az utcára, és ott is - a magáénak tartott területen - rendet tegyen, majd visszaugrik szépen a ház elé. ugyanígy, egy szűk területre bezárva (400-500nm is szűk neki) a kutyák közötti feszültség is élesebb lehet. amit egy több hektáros területen elintéznek egymást közt egy-két morgással, az egy pici udvarba beszorítva már sokkal súlyosabb is lehet (nem tud a behódolt kutya elég messzire kitérni előle).
a magyar állomány jellemzően nem nyáj mellől származik, javarészt már sokgenerációs börtönőr kutyák, így az eredeti pásztorkutyák tulajdonságaik is csökkentek (sajnos leginkább a falkában tarthatóságban látszik ez meg). bár vannak ismerőseim, ahol "ömlesztve" vannak a kauk, sok tenyésztőnél egyedileg vannak elzárva, mert szuka a szukát is nehezen tűri meg (sőt, sokszor mondják, hogy a lányok egymással rosszabbak, mint két kan).
szelekciós tényező volt az is, hogy idegenekkel szemben minimum bizalmatlan, de inkább támadó legyen a kau, így gondos szocializációval sem várható el tőle, hogy kedvelje az idegeneket, legfeljebb elviseli őket.
a kenneltartással alapvetően nincsen bajuk, ha mellette napi szinten megkapják a mozgatást. ami náluk nem is igazán a fizikai igénybevételt jelenti, hanem a terület bejárását. tehát mindig új helyre kell velük menni sétálni (vagy legalábbis 3-4 útvonalat váltogatni), látványosan tudják unni, ha kétszer egymás után ugyanarra megyünk :P
a kau nevelése is teljesen más, mint egy német juhászé pl., neki nem célja megfelelni a gazdájának (legalábbis nem a klasszikus engedelmesség értelmezésében), vele cserebizniszt lehet kötni. ha érdekében áll (kaját kap), akkor szépen dolgozik, ha nem, akkor legfeljebb "hát legyen, ha nagyon akarod" fanyalgással teszi. a területőrzésre ellenben nem kell képezni, azt ösztönösen végzi. minden egyébként, ami a kauval kapcsolatos ezekre a territoriális ösztönökre vezethető vissza, csak logikusan kell végiggondolni. zsákmányoló ösztöne nincs, vagy nagyon gyenge (szintén a pásztorkodásra vezethető vissza, a nyájőrző kutya nem hajkurászhatta, terelhette a jószágot), szóval nemigen lehet játékkal motiválni.
ahol eltölt egy kis időt (fél órát kb), az már a saját területe, és akként is fogja védeni. semleges területen, ha a gazdája közömbös, akkor ő is, ha a gazda idegesen reagál a szembejövőre, akkor ő is (magyarul támad). az udvarba érkező idegent mindig szúrós szemmel figyelik, az pedig kutyánként változó, hogy mennyire engedik szabadon jönni-menni. az enyém végignézi a vendéget, aztán megy tovább a dolgára, de egy kicsit szigorúbb kutyát bizony el kell zárni, ha jön valaki.
ha pedig rögtön úgy kezded, hogy jön valaki -> kennelbe, akkor garantált, hogy utálni fogja a vendégeket.
tehát jó kutya-gazda kapcsolat esetén a kenneltartás önmagában nem tesz kárt a lelkében, DE kell hozzá rengeteg mozgatás(ami inkább felfedezést takar, mint futtatást), szocializáció kicsi korától kezdve, és el kell sajátítani a kauk gondolkozásmódját.
de még emésztgesd ezt a dolgot egy darabig. legalább addig, míg nem lesz egy jó kerítésetek (a drótháló kevés, és a 2m-t simán ugorják!)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!