Nemsokára szülni fog a kutyánk, hogyan készüljek lef rá?
A vemhesség:
A vemhesség általában 2 hónapig tart. A vemhesség első jele a fogamzás után körülbelül 4 héttel a csecsbimbók enyhe megduzzadása, erősebb rózsaszínű árnyalatúvá válása. A vemhesség 5.-6. hetében már kilehet tapintani kiskutyákat és ekkor már meglehet mondani, hogy hány magzat van a méhben. Ezek után a has növekedésnek indul. A magzatok számára az első három hét a legkritikusab, ebben az időszakban a gyógyszerek és fertőzések káros hatású lehet fejlődésükre. Az anyaállatot célszerű még vemhesség előtt beoltani mert a betegségek ellen termelt antitestek öröklődnek a megszülető kölykökre. A méhben lévő kölykök (hasonlóan az emberhez) érzelmi fejlődése már megkezdődik a méhben az anyaállat érzelmeihez képest.
Ellés:
A vajudás előtt 24 órával a kutya már szinte semmit nem eszik és egyre több időt tölt a kiválasztott helyen. Az ellés előtt sokuk nyugtalanná, harapóssá és ingerlékenyebbé válhat. Megkezdődnek a kisseb méhösszehúzódások és az első lölyök a szülőcsatornába jut, a magzatburok megreped és a magzatvíz kifolyik. Ezt követően kb. 2 óra múlva az első kölyök megszületik. A kiskutyák általában fejjel előre jönnek a világra, de van amelyik farral felé csusszan ki. A szuka általában fekve szül de vannak szukák melyek állva ellenek. A kiskutyák mind egy-egy burokbab jönnek a világra amelyet az anyaállat lenyalogat róluk, nyelvének maszírozásával veszi rá a kölyköket az első levegő vételre. Az első kölyök megszületése után 30 percen belül újra megindul az ellés.
Kölykök:
Az ellés utáni 24 órában a szuka egy pillanatra se hagyja magára a kölyköket. Születésük után két héttel még teljesen az annyuktól függenek. 3 hetesen már kezdenek szaglászni, járni, fülelni, nézelődni. 4-5 héten kmár nem annyira függenek anyjuktól kezdenek morogni, ugatni, csóválni a farkukat. 7. hét a kölykök már futnak, ugranak. A kölyköket lehetőleg ne vegyük el túl korán az anyjuktól mert a kölykök az anyjuktól tanulnak és sokmindent az egymással való játék közben tanulnak meg. A kölykök tápláléka: A kölykök az első 3 hétben kizárólag anyatejjel táplálkoznak. A 3 hét végétől már kaphatnak szilárd táplálékot. Az anya egy ideig még hagyja szopni a kölyköket, de ennek már nem tápláló szerepe van hanem megnyugtató, biztonságérzetet adó.
Az emberi társadalomba való beilleszkedésük a negyedik hét közepétől, a hetedik hét végéig tart. Ebben az időszakban kapott tapasztalatok befolyásolják a kölyök későbbi természetét. Hat-nyolc hetes korban nem érheti lelki károsodás a kölyköket, mert ez tartósan megmarad, és a későbiekben helytelen viselkedésben nyilvánulhat meg, melyet már nagyon nehéz helyrehozni.
vagy vidd el a dokihoz
Szebb kombót el se tudnék képzelni :D
De ha már így alakult, először is mindenképp nézesd meg egy állatorvossal, ő el fogja mondani a tennivalókat, és ha mázlid van a szülésnél is házhoz jön.
Mindenképpen készülj fel törölközőkkel, langyos vízzel, meg persze egy csendes zuggal ahol lefolyhat az egész dolog.
De mondom először állatorvossal nézesd meg, ő fel fog világosítani a dolgokról!
Amire szükség lesz elléskor
Készítsünk kényelmes, biztonságos, nyugalmas elletőhelyet a kutyának. Válasszunk olyan helyet a számára, ahol szabadon mozoghat, a szülés folyamán a hőmérséklet állandó 22–25°C, nem huzatos, nem zajos és könnyen tisztán tartható. Ne engedjünk hozzá látogatókat, ha már elkezdődött az ellés („csak egy percre” sem), a családból is csak az legyen vele, akiben feltétlenül megbízik. Legyenek kéznél tiszta törülközők a kölykök szárazra dörzsöléséhez, szemcseppentő és fültisztító pálcika a légutak szabaddá tételéhez, fonal a köldök lekötéséhez, Betadine oldat a köldök fertőtlenítéséhez – és az állatorvos telefonszáma minden esetre...
Az ellés
A folyamat öt szakaszból áll.
Az ellés első jelei
Már napokkal az ellés előtt a szuka fészeképítésbe kezd, félrehúzódik a zajos és forgalmas helyekről, viselkedése megváltozik, közvetlenül ellés előtt étvágytalanná válik, néha hányás is előfordul. A péra megduzzad, belőle áttetsző váladék ürül.
Megnyílási szakasz
A méh ebben az időben felkészül az összehúzódásokra és a méhnyak csatornája megnyílik. Ekkor a szuka nyugtalan, liheg. A hüvelyből áttetsző, nyálkás váladék ürül.
Tágulási szakasz
A méh első (nem látható) összehúzódásai és a szülőút fokozatos tágulása közben a szuka még intenzívebben fájdalmat jelez: liheg, körbe jár, lefekszik és felkel.
Kitolási szakasz
Fokozódnak a méhösszehúzódások, amit már látható hasfal-összehúzódások is kísérnek. Megrepedhet a magzatburok, elfolyhat a magzatvíz. Ez a szakasz viszonylag rövid ideig tart, a legelső kölyöknek meg kell születnie a magzatvíz elfolyásától számított 4 órán belül. Ha sötétzöld színű váladék ürül a szülőútból, akkor megkezdődött a méhlepény leválása, romlik a magzat oxigénellátása. Ekkor legfeljebb egy óránk van az első kölyök megszületéséig. (Ha mégsem születik meg ennyi időn belül, állatorvoshoz kell fordulni.) Amikor a magzat a szülőútba kerül, fokozódnak a méh és a hasfal összehúzódásai, rövid idő (percek) alatt a külvilágra kerül a kölyök. A kölykök születhetnek fej-, vagy farfekvésben, mindkettő normális. Ettől eltérő elhelyezkedés, illetve a fej oldalra hajlása azonban a magzat elakadását okozhatja. A kiskutyák gyakran burokban születnek, máskor a burok felreped és csak a köldökzsinórral kapcsolódik a kölyökhöz. Tapasztalt szuka gyorsan felszakítja a magzatburkot, megtisztítja az orr-és szájnyílást, nyalogatja a kölyköt, így serkenti a légzését, majd a köldökzsinórt is elrágja.
A magzati függelékek megszületése
Ha elszakad a köldökzsinór mielőtt megszületne a magzatburok is, akkor a burok csak egy bizonyos idő (5–15 perc) elmúltával fog megszületni, esetleg a következő kölyök tolja maga előtt, esetleg csak a következő kölyök után születik meg. A szuka általában megeszi a magzatburkokat, ezért a tulajdonosnak kell számon tartania, hogy hány született meg, így az ellés végeztével tudni fogja, hogy maradt-e a méhben magzatburok. Engedhetjük a szukának, hogy elfogyassza a magzati függelékeket, de akkor sem lesz kevésbé jó anya, ha elvesszük tőle és kidobjuk. Különösen népes almoknál ne engedjük, hogy mindet megegye, mert az hasmenést, hányást okozhat.
Pihenés
Egy-egy kölyök megszületése után hosszabb-rövidebb nyugalmi periódus következik, amikor a szuka látszólag semmit nem csinál, csak felkészül a következő kölyök megszülésére. A kölykök átlagosan 30–60 percenként születnek. A nyugalmi periódusok a szülés előrehaladtával hosszabbodnak: a kezdeti 5–15 perc helyett 30–60 percesek lesznek. Ha két óránál hosszabbra nyúlik ez a nyugalmi szakasz és van még a méhben kölyök, állatorvoshoz kell fordulni.
Az ellés befejeződése
Amikor minden kölyök megszületett, a szuka megnyugszik, ápolja kölykeit, és engedi őket szopni.
Az ellés utáni 2–6 hétben ún. lochia ürül a külvilágra a méhből. Ez a folyadék kezdetben sötét zöldes-barnás színű, esetleg vért tartalmaz, és semmiképpen nem bűzös. A későbbiekben színe világosabb lesz, mennyisége fokozatosan csökken. A hatodik hét után is fennálló lochiaürülés a méh elégtelen involuciójára (visszaalakulására) utal.
Ha elakadt a kölyök feje
A szülőútban rekedt kölyök megszületését úgy segíthetjük, hogy az egyik kezünk mutató-, és középsőujjával a hüvelybe nyúlva, ujjainkat kampóként használva az állkapocs mögött kétoldalt megfogjuk a kölyök fejét, és kíméletes húzással világra segítjük. (1. kép)
Ha a szuka nem szakítja fel a magzatburkot
Az először szülő szukák néha ügyetlenek az újszülöttjeik ellátásában, ezért segítségre szorulnak. Ha az anya a burkot nem tépi fel, akkor szakítsuk fel a azt, az orrot és szájnyílást szabaddá téve (2. kép), majd adjunk lehetőséget a szukának, hogy nyalogassa kölykét. Ha még ekkor sem ápolja az újszülöttet, akkor távolítsuk el annak testéről az összes burokmaradványt, kössük le a köldököt kb. fél cm-re a hasfaltól (3. kép), vágjuk vagy tépjük el a csomó fölött egy cm-rel (4. kép), és fertőtlenítsük le a csonkot Betadine oldattal (5. kép). Mindeközben tiszta törülközőbe csavarva erőteljesen dörzsölgessük az újszülöttet, így ösztönözve őt a légvételre. Amikor már dörzsölgetés nélkül is rendszeresen vesz levegőt és erőteljesen sír, visszaadhatjuk az anyjának.
Ha a kölyök nem lélegzik
Tegyük egyik kezünk mutató- és hüvelykujját a mellkas két oldalára a könyök mögött, hogy érezzük a szívveréseket. Ha a szív ver, szemcseppentő segítségével távolítsuk el a váladékot az orr- és szájnyílásból és tisztítsuk meg a környéküket fültisztító pálcikával. A légutakat elzáró váladék kiürüléslét az újszülött erőteljes rázásával is segíthetjük. Két kezünkbe fogva a kölyköt, a fejét mutató- és hüvelykujjunkkal megtámasztva lefelé rázó mozdulattal távolíthatjuk el a folyadékot (6.kép). Ha hideg vízzel leöblítjük a kölyköt, az légvételre ösztönzi (7.kép). Ezután törülközőben erőteljesen dörzsölgessük főleg a mellkast, hogy lélegezzen. Csak akkor hagyjuk abba, ha már magától is vesz levegőt, vagy ha a szív már nem ver, és így a kölyök már nem él.
Ha a szuka nem szoptatja kölykeit
Ha befejeződött az ellés, és a szuka egyszerűen csak nyugtalan, üljünk le mellé, beszéljünk hozzá, hogy megnyugodjon. Próbáljuk meg lefektetni, hogy a kölykök odamászhassanak szopni. Nem feltétlenül szükséges rátenni őket a csecsbimbóra; jobb, ha maguk találják meg az utat a tápanyagforrásig, egyes kölykök esetében azonban szükség lehet segítségre. A kölyök száját egyik kezünk mutató- és hüvelykujjával óvatosan szétnyitva, másik kezünkkel pár csepp tejet kifejve a csecsbombót a kölyök szájába toljuk. Ha a szuka még mindig ideges, vigyük ki sétálni, hogy vizeletet üríthessen. Olykor az is elegendő, ha csak lekapcsoljuk a lámpát, és kimegyünk. Ilyenkor azonban 15–20 perc elteltével ellenőrizni kell, hogy szoptat-e. Gyakori probléma az ellető túlmelegedése. Különösen nagytestű, hosszúszőrű kutyák esetében a kölykök infralámpás melelgítése az anya nyugtalanságához, és az alom elhagyásához, a kölykök széthordásához vezethet.
A szoptatás időszakában felmerülő problémák
Méhgyulladás
Ha az ellést követő első napokban a szuka lázas (akár 40°C vagy magasabb), bűzös váladék ürül a hüvelyéből, étvágytalan, kedvetlen, nem gondozza kölykeit, nincs elég teje; haladéktalanul látnia kell állatorvosnak, mert esetleg méhgyulladása van, ami az életét is veszélyezteti. Ennek előidézője lehet a méhben rekedt kölyök, magzatburok, vagy az ellés nem kielégítően higiénikus körülményei.
Kalciumhiány okozta görcsök (eclampsia)
Főképpen népes almot szoptató, kistestű szukában fordulhat elő 2–4 héttel az ellés után, hogy a tejjel kiválasztódó kalciumot nem képes pótolni az eleségből felszívódó és a csontokból mozgósított kalcium, ezért a vér ionozáltkalcium-tartalma nem lesz elegendő. Kivételesen nagytestű kutyában is előfordul, gyakran azért, mert vemhesség alatt a szuka kalciumtartalmú étrendkiegészítőt kapott, minek hatására „ellustult” a kalciumháztartásért felelős szerve, azaz a mellékpajzsmirigy, és az nem képes elegendő kalcium mozgósítására a csontokból. Így az izmok működése zavart szenved, ennek tüneteit figyelhetjük meg. A szuka eleinte erőtlen és remeg, járása kötött. Az állapot súlyosbodásakor kitágul a pupillája, emelkedik a testhőmérséklete, rángógörcsei vannak, később oldalára dől. Veszélybe kerül az élete, mivel ez a görcsös állapot nemcsak a vázizmokra korlátozódik, hanem a légzőizmokat és a szívizmot is érinti. Késedelem nélkül hívjunk állatorvost és vegyük el tőle a kölyköket.
Emlőgyulladás
A tejet termelő egészséges emlők viszonylag nagyok és puha tapintatúak. Ha az emlő gyulladásban van, akkor sötétvöröses színű, kemény tapintatú, meleg, és érintésre fájdalmas. A szuka általános állapota nem romlik számottevően, leggyakrabban csak az emlőkre korlátozódik a betegség. Azonban a fájdalom miatt a szuka nem engedi szopni a kölyköket, ami a bent rekedő tej miatt tovább fokozza a problémát. Ilyenkor az állatorvos antibiotikumot ad a szukának, ezenkívül minél gyakrabban ki kell fejni a tejet a beteg emlőkből, előrehaladott esetben gyógyszeresen el kell apasztani a szukát és az éhes kölyköket mesterségesen (tejpótlóval) kell táplálni.
A szopatató szuka táplálása
A tejtermelés nagyon sok energiát és kalciumot igényel. Adjunk a szukának nagy energiatartalmú, kalciumban gazdag eleséget. Ennek legegyszerűbb módja az, ha kölyöktápot etetünk vele naponta többször. Ha a megszokott ételét adagoljuk neki, akkor a legintenzívebb tejtermelés időszakában kb. háromszor akkora mennyiségre lesz szüksége, mint vemhessége előtt, és mindenképpen ki kell egészíteni kalciummal. Gyógyszertárban recept nélkül kapható a Calcium Sandoz pezsgőtabletta, amit az ivóvizében feloldva adagolhatunk, ezzel megelőzve a kalciumhiány miatti görcsök kialakulását. Bőséges folyadékellátásról kell gondoskodni, mindig legyen előtte friss víz. Ha kevés teje van a szukának, jótékony hatású lehet Lactoherb gyógytea itatása.
Hívni kell az állatorvost, ha
63 nap eltelt a fedeztetés óta és a szuka nem készülődik az ellésre,
4 órája elfolyt a magzatvíz, de nem született kölyök,
30–60 perce tartó erőteljes fájások ellenére nem született kölyök
1 óránál régebben sötétzöld váladék ürül, de nem született kölyök,
2 percnél régebb óta magzati testrész látható a pérarésben,
2 óránál régebben pihen a szuka, de még van születendő kölyök,
az ellés utáni napokban ürülő váladék bűzös, kenőcsszerű és/vagy a szuka láthatóan nincs jól,
a kölykök állandóan (etetés után is) sírnak,
a szuka remeg, elfekszik, érdektelen a külvilág ingereire.
Ha van kutyaól, akkor tegyél bele rongyot és figyelj majd rá. De készíthetsz neki valamilyen dobozt is, de nem biztos, hogy a kutya fogja használni, mert ők megérzik, hogy hol lesznek biztonságban és az ösztöneiket fogják követni. Vannak olyan suta kutyák, akik elpotyogtatják útközben a kölyköt, szóval azt feltétlen tedd vissza az anyjához, de azért ez szerencsére ritka.
Amúgy neked sok dolgod nincsen, elintézi a kutya, csak arra figyelj, hogyha baj van, akkor hívj állatorvost.
Gondolom sokan jönnek majd, hogy ne szaporíts, szerintem se, de ha már ez van, akkor legalább segítsünk.
itt a link a képek miatt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!