Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a törzskönyv...

Mi a véleményetek a törzskönyv nélküli, fajtatiszta kutyákról?

Figyelt kérdés
Mert van aki úgy vélekedik róluk, hogy olyan keverékek, amik hasonlítanak egy fajtára, és van akik szerint olyan fajtatiszta kutyák, amiknek nem igazolt a származása. Én inkább az utóbbi csoportba tartozom, hiszen ha a fajtaleírás tökéletesen (épp annyira mint egy törzskönyvezett kutyára) illik rájuk, akkor abba a fajtába tartoznak. A különböző fajták sem úgy alakultak ki, hogy azt mondták rá ez ilyen, ez meg olyan, és csak az ő utódaik tartozhatnak abba a fajtába... Hanem mindegyiknek megvolt a funkciója, és az alapján szelektálták őket.
2009. jún. 4. 11:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
hát ugye a törzskönyves kuytáknálk igazolt a származás és a fajta tisztasága,a másik oldalom meg nem! ezért szokták le keverékezni még ha nem is az! sztem nincs ezzel probléma sőt... lehet nagyon nagyon jó kutyákat venni tk nélkül is simán versenyre kelhetne a tksokkal! a miénk nem törzskönyves AmStaff és szilvásváradon a cacibon mondták h nevezzük be valamilyen kategóriába mert nagyon szép tuti nyerne! de mivel nem tk-s igy nem tudtuk!! hát ez csak egy kis érdekesség volt! szia
2009. jún. 4. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A törzskönyv igazolja a származást. Ennek hiányában a kutya még lehet fajtatiszta, de nem bizonyíthatóan, azért nem tartom korrektnek ha ilyen kutyát súlyos tízezrekért árulnak.


A laikus számára lehetetlen megállapítani egy 6-8 hetes szőrgombócról, hogy fajtatiszta -e vagy sem, ezért azt szoktuk mondani hogy a származási lap nélküli kutya hivatalosan keveréknek minősül!


Erre a kijelentésre azért van szükség mert egyszerűen meghatározza a hozzá nem értő embere számára miért érdemes és miért nem érdemes rengeteg pénzt kiadni.


Sajnos nagyon sokan árulnak drágán olyan kutyát amely csak hasonlít egy adott fajtára, és később mikor kiderül a dolog már se híre se hamva az eldónak.

2009. jún. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem ugyanúgy kutyák, mint a törzskönyvesek, de nem biztos, hogy fajtatiszták is, mert ki tudja, valamelyik nagy-vagy ükszülője a kutyának valami másik, de hasonló kutya volt, akkor már nem fajtatiszta: pl husky felmenői között volt cseh farkas, vagy malamut, vagy lajka vagy hasonló, akkor nem biztos, hogy észrevehető, hogy nem minden őse volt husky...

Amúgy szerintem nem azon múlik, hogy egészséges-e a kutya, hogy kap egy papírt, hanem hogy oltják-e, szűrik-e betegségekre stb... ezt törzskönyvezés nélkül is meg lehet csinálni. Bár való igaz, így nem lehet figyleni a pároztatott kutyák rokonsági fokát, amiből adódhatnak genetikai betegségek. Ezért kell a törzskönyv, vagy pedig legyen teljesen keverék, és akkor egészségesebb lesz.(gének szintjén nézve persze)

Jha, amúgy már 1800-ban is törzskönyveztek kutyákat tudtommal, szóval eleinte biztos szelektálták pár generáción keresztül, de utána bejgyezték a fajtát

2009. jún. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
31%
nekem törzsköny nélküli csau csaum van, kérhettünk volna hozzá törzskönyvet, de mivel nem akarjuk kiállításra vinni ezért nem kértünk. sztem ettől egyáltalán nem ér a kutyám kevesebbet, papírral sem lenne különb.
2009. jún. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
75%
Képzeld kedves kérdező találkozhatsz olyan kutyákkal akik megtévesztésig hasonlítanak egyes fajtákhoz, noha a szüleik bizonyítottan keverékek... Én is láttam már ilyen kutyákat... Nekem semmi bajom a fajtatiszta tk nélküli kutyákkal, csak legyenek ivartalanítva, és ne növeljék az így is reménytelenül népes kutyatársadalmat. Bár nem értem, hogy aki fajtatisztát akar az miért nem költ rá? Ha nincs pénze, akkor hogy lesz az esetleges váratlan akár óriási költségekre? Még mindig nem értik, hogy a drága kutyával nem a törzskönyvet vásárolják drágábban, hanem a garanciát, a gondoskodást, a beleölt pénzt. Persze mondják, hogy sok tenyésztő rossz hiába tenyészt, de nem fogják fel, hogy nem attól lesz valaki tenyésztő, mert annak nevezi magát... Hanem ahogy viselkedik, és azon kívül vannak még feltételek.
2009. jún. 4. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
71%

Kedves utolsó! én például nem azért vásároltam fajtatiszta kutyát, hogy utána bizonyítani tudjam mindenkinek, hogy nekem törzskönyvem is van és ez nem egy keverékkutya. Másrészt meg egy keverékkutyánál is lehetnek nagy költségek ha például megbetegszik.

Azt pedig már most tudom, hogy nem akarom majd szaporítani a kutyámat.

Mivel számomra abszolút csak házi kedvencnek kellett a kutya, ezért nem éreztem fontosnak, hogy kiváltsam a törzskönyvét, ami aztán örökké ott feküdhetne egy fiókban. Szóval mindenkinek szíve joga ezt eldönteni.

Most pedig lehet megint lepontozni.

2009. jún. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
23%
Mi lenne???
2009. jún. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
82%

Én nem arról beszéltem, hogy a tk-t másnak kell mutogatni... Mert nem arra való... Én ha fajtatiszta kutyát szeretnék akkor tk-sat veszek, mert akkor van rá garanciám, hogy egészséges lesz, olyan amilyet én szerettem volna, tudom, hogy a tenyésztője gondosan nevelte, megfelelő alapokat adott neki (mert ettől a KUTYÁMNAK lesz jó). Persze ez megtörténhet tk nélkül is, de az emberek is kötnek biztosítást, pedig akkor is érheti őket baleset... A keverék kutyának meg sokkal kevesebb betegsége lehet mint azoknak a drága kutyáknak akiket óccsón akarnak megvenni (ezekről beszéltem) mert mindenáron olyan kell. És sajnos a tapasztalat azt mutatja hogy akik mindenáron tk nélküli kutyát akarnak azok sajnos egyébként is kevesebbet értenek a kutyákhoz akinek ez kárára válik. Mégis miért pont azok akarnak felesleges kiskutyákat gyártani, akiknek tk nélküli kutyájuk van? Mert ők eleve kevesebbet tudnak a kutyákról... Sajnos ez a tapasztalat. Akik hajlandók tk-s kutyát venni, azok többet áldoznak rá, és jobban utána néznek, ha csak kevéssel is, de többet tudnak a kutyákról... Nem ők vannak többségben az egyszer szüljön a kutya, a kutyának szülni kell mert beteg lesz, olyan szép és okos, akkor szüljön gondolkodású gazdák között...

Te nem ebbe a csoportba tartozol szerintem, mert úgy értelmeztem, hogy te kutyádnak van tk-ja csak nem váltottátok ki. Ez más mint, amikor valóban tk nélküli kutyákat adnak el, ja hogy a nagymami kutyának egyszer volt tk-ja... Bár ha tenyésztőtől vetted a kutyát, akkor kicsit felelőtlen, hogy nem ad tk, mert köztudott, hogy az kb 5000 Ft, attól nem lesz drágább a kutya... Ha eladja tk nélkül akkor megkockáztatja, hogy rossz helyre kerül a kutya, persze ez megeshet a tk-sal is, de gyakrabban a másikkal esik meg... A tk-hoz általában szerződés is jár, anélkül kiteszi a kutyát annak, hogy valaki elkezdi szaporítani vagy akármi. Mert sajnos nem mindenki olyan jó gazda mint te...

2009. jún. 4. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja és sajnos alapvető baj, hogy az emberek nem tudják mire való a törzskönyv, mert BAROMI NAGY TÉVEDÉS az, hogy ez csak a sznob embereknek kell, meg mutogatni. Ha valaki evvel dicsekszik, arról nem a törzskönyv tehet, az az ember ugyanúgy menőzik mással is, ettől nem törzskönyv értéke csökken. Szóval nem menőzésre van, csak van aki arra használja...
2009. jún. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Szerintem a tk, a kutya "személyi igazolványa" sok minden van benne. Ha pénzt adok ki egy kutyakölyökért akkor legyen törzskönve még akkor is ha csak a polcon porosodik, így biztosabb a dolog. Aki meg nem kért a kutyájához tk-et az meg az ő dolga, ha nem akarja kiállításra vinni akkor ne kérje, de legalább a tenyésztőnek legyen meg az eladáskor.
2009. jún. 4. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!