Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez most hogy van? Van törzskön...

Ez most hogy van? Van törzskönyv nélküli fajtatiszta kutya vagy nem?

Figyelt kérdés
Ugyebár mindenkit leordítotok szó szerint, hogy nincs olyan fajtatiszta kutya aminek nincs törzskönyve. Akkor mért hívjátok a fajtamentőknél lévő kutyákat fajtatisztának? Van törzskönyvük? Vagy hogy van ez? Nyilván van rengeteg keverék is de már nem először láttam, hogy: válassz fajtamentőktől ott is vannak fajtatiszta kutyák. Adnak hozzá törzskönyvet vagy mi? Nem hiszem...
2010. febr. 11. 21:17
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Nem kötöszködni akarok csupán érdekel, hogy akkor most ez hogy van.
2010. febr. 11. 21:20
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit félreolvashattad...

Természetesen van fajtatiszta, törzskönyv nélküli kutya, csak épp hivatalosan nem ismerik el fajkutyának, nem lehet tenyészteni, kiállításra vinni...

2010. febr. 11. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Értem. Csak úgy leordítanak itt mindenkit hogy márpedig nincs fajtatiszta kutya ha nincs törzskönyve. :S
2010. febr. 11. 21:23
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Hát igen, olyanok is vannak, akik annak is nem túl finom stílusban válaszolnak, akik egyszerűen azért kérdeznek (esetleg valóban butaságot), mert nem tudnak vmit. Ez van :)
2010. febr. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Attól még lehet fajtatiszta, hogy nincs törzskönyve róla. De HIVATALOSAN keveréknek minősül törzskönyv nélkül.
2010. febr. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Értem. Tudom, hogy hivatalosan keveréknek minősül. Bezzeg most nem írnak azok akik leordítanak mindenkit, hogy csak az fajtatiszta aminek van törzskönyve...
2010. febr. 11. 21:36
 7/21 anonim ***** válasza:
76%
Tudod, én épp azzal szembesültem többször is, hogy maga kérdező ordította le a válaszolók fejét, hogy mi van, az ő kutyája már nem is fajtatiszta, csak mert nincs törzskönyve? Ráadásul minősíthetetlen stílusban.
2010. febr. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Válasszuk ketté ezt a dolgot. Biológiailag lehet fajtatiszta a kutya akkor is, ha nem törzskönyvezett, csak éppen nem lehet megállapítani, hogy valóban az-e. Hiába tudod, hogy a szülei tk-s kutyák voltak, a sokadik generációnál arra már senki sem fog emlékezni. Ezért célszerű inkább fajta jellegű keveréknek minősíteni. Másrészt, csak a törzskönyvezett állománynál figyelnek oda a tenyésztők arra, hogy a fajtára jellemző külső és belső tulajdonságokat egészséges egyedekkel továbbvigyék. Szelektálni csak pontos nyilvántartással lehet, ezt a nyilvántartást hívják törzskönyvnek, azt a papírt ami ennek alapján kerül kiadásra és végül a gazdi megkap a kiskutyához, az pedig a származási lap. Mivel a standard betartására sem a nagyüzemi szaporítók sem az otthoni hobbi szaporítók nem figyelnek, ezért ennek az az eredménye, hogy egy idő után egyre jobban eltérnek a standadtól, holott lehet, hogy valóban nem keveredett bele a vérvonalba másik fajta, de már mégsem ugyanaz, mint aminek eredetileg indult (lásd: extramini yorki). Arról nem is beszélve, hogy ezek a kutyák egészségügyileg sem mindig vannak rendben, mer nem csak kinézetre és wesen-re kell szelektálni, hanem egészségre is. És igen, a fajtamentők mentik azokat a kutyákat is, akik egyértelműen keverékek, de az is látszik rajtuk, hogy valamelyik szülője olyan fajta volt. Senki sem hívja őket fajtatisztának. Ők fajtajegyeket hordozó keverékek.


Hamár ennyit koptattam a billenyzűzetet, áruljatok el Ti is valamit nekünk! Miért olyan nagy baj, ha a törzskönyv nélküli kutyát nem ismerjük el fajtatisztaként? Miért vagytok felháborodva, ha azt mondjuk, hogy keverék? Ha annyira fontos, hogy fajtatiszta legyen, miért nem fontos a törzskönyv? Én állandóan mindenfelöl azt hallom, hogy ilyen meg olyan FAJTA kutyát szeretnének, de törzskönyv nem fontos. Magyarul pont az a papír nem fontos, ami a fajtatisztaságot igazolja. Akkor miért fontos a fajta? Egyszerűen nem értem. Extra kérdés: Hogyan állapítod meg egy kutyáról, hogy fajtatiszta-e, ha nem ismered a szüleit? Ha én építek a garázsomban egy Lamborghini-replikát, akkor az egy Lamborghini lesz? Tudok vele 300-al szágoldozni? Olyan lesz a minősége? Vagy el tudom bárkivel is hitetni, hogy az egyenértékű a Bolognaban gyártott változatokkal?

2010. febr. 11. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Általában nem a fajtatisztaság miatt robbanak ki ezek a viták, hanem a szaporítással kapcsolatban keveredünk ehhez a témához, és ha szaporításról van szó akkor valóban sokszor elrobban nekünk, állatvédőknek a agya, és általában jogosan, előfordul hogy információ hiányában túl hamar támadunk de ez ritka. És bizony ez azért van mert annyi szőrnyűséget látunk nap mint nap, az a sok szenvedő állat akit az útról kell felkaparnunk, kukából kihalásznunk, altatás elöl mentenünk, szerintem tenkintve a rengeteg és kemény munkánkat, érthető és megbocsájtaható ez a kis hibánk...
2010. febr. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Én is nagy állatvédő vagyok nem egy kutyát mentettem már utcáról altatásra váró kutyákat stb. (legtöbbnek persze találtam gazdát) Igen is fontos a törzskönyv mivel ez igazolja hogy fajtatiszta. Természetesen. Csak nem értem, mért kell mindenre olyan hevesen reagálni. Tapasztalatom hogyha leordítjátok az illetőt akkor tuti nem fogadja meg a tanácsokat. Mégis mindenki neki ugrik mindenkinek. Én mindig értelmesen normálisan próbálom elmagyarázni mit miért ne. A másik meg hogy sokan mondják hogy nincs tehát fajtatiszta kutya ha nincs tk-ja és már itt gyakorikérdéseken is láttam olyat hogy: válassz fajtamentőktől kutyát ott is vannak fajtatiszta kutyák. Ezért nem értem, hogy akkor most ez hogy van. Elvileg keverék az is. Lehet hogy küllemben hasonlít rá de akkor sem igazoltan fajtatiszta nem: Akkor mért mondják rá?
2010. febr. 11. 22:42
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!