Mi is az a klikker? Nem tudok róla értelmes információkat szerezni. Hogyan használ? Hogy kell használni?
www.klikker.hu
Rövidebben pedig: egy eszköz, ami kattogó hangot ad (ha érdekel a kinézete, google a barátod), amivel megfelelő kondicionálás után pontosan tudod jelezni a kutyának, hogy melyik az a viselkedés, pozíció, amit elvársz tőle.
Ha nagyon nem érted, keress rá youtube-on, hogy "clicker training", és nézegess videókat.
A klikker egy megerősítési forma a kutya számára. Komplex,bonyolult feladatokhoz és azok felépítéséhez ez a legideálisabb. Sokkal egyértelműbb dicséret a kutya számára, mint a szóbeli. Azt szokták rá mondani, hogy a kutya és ember kommunikációja köztis kompromisszum ez, egy mesterséges nyelv, amivel remekül lehet kommunikálni. A klikkeres tanításna 6 módja van: az elkapás, a modellezés, a megvezetés, a célkövetés, a rávezetés és a formálás (ezt csak klikkerrel lehet csinálni, viszont a kutya itt gonolkodok a legtöbbet, és általánosságban amit így tanul meg a kutya, az sokkal jobban rögzül nála.)
A klikkerrel növeled a kutyád kreativitását, önálló gondolkodását. Ezt olvasd el: [link]
Ez nem jeleket küld, mint egy radar, hanem csak ráerősít egy cselekedetre. Olyan, mintha te szóban dicsérnéd, de ez számára jobban érthető.
Arról szól, hogy nem a kutyának kell megtanulnia "emberül", még csak nem is neked (teljes mértékig) "kutyául", hanem van egy közös nyelv, a klikker, amivel te tudsz kommunikálni a kutyával. Ha csinál valamit (pl. elindul a szőnyeg felé vagy leül, stb) akkor klikkelsz (+jutifalat) és a kutya tudja, te azt várod el tőle, hogy ő folytassa vagy újra csinálja ezt a feladatot (ez a formálás egyszerűen). A kutya neked ha elég motivált fel fog ajánlani viselkedés formákat és te "kiválasztod" a klikkerrel a pillanatnyilag legjobbat, amit te szeretnél a kutyától.
(Vagy azt is szokták rá mondani, hogy olyan, mint a fényképező: te a klikk hanggal lefényképezed a kutyád éppen akkori cselekedetét és ezt a jutalomfalattal tudod előhívni.)
Menj el klikkeres suliba, ott tökéletesen megtanítják, hogyan tudod a legjobban kihasználni a kutyád képességeit klikkerrel.
Fontos, hogy itt mindig csak jutalmazás van, büntetés soha, és mindig a csúcson kell abba hagyni, amikor még a kutya élvezi ezt.
Mondok egy példát.
Ha egy kiskutyának a hagyományos módon akarod megtanítani az "ül" parancsot, ez a következőképpen néz ki: így vagy úgy, de a kutya leül, mire te azt mondod, "Okos kutya", a zsebedbe nyúlsz, lehajolsz hozzá és megjutalmazod. Ez legalább 2 másodperc, nem nagy idő, de a kutyák esze rövid, főleg a kölyköké. Azóta már rég téged figyel, hogy mi van a kezedben, rég elfelejtette, hogy ő valamikor leült. Lassan persze rájön, hogy a leülés a lényeg de csak lassan.
Míg ha egy kutyának már megtanítottad a klikk hang jelentését (durván annyit jelent: "MOST jó, rögtön kapod a jutalmat") akkor amint a kutya leteszi a fenekét, abban a pillanatban ráklikkelsz, mire a kutya rájön: aha, szóval ez kell neki, amit most csinálok éppen. És valóban, jön is a jutalom. Sokkal hamarabb tanulnak így.
Ez egy primitív példa volt, de a lényeg az, hogy egy kutya mindig többször fogja produkálni az adott viselkedést (pl. mancsfelemelés, fejrázás, bármi) ha arra időnként ráklikkelsz, mert tudja, hogy azért jutalmat kap.
Ez nem csak kutyáknál használható, gyakorlatilag majdnem bármilyen állatnál, ízeltlábúaktól felfelé.
Volt egyszer egy kísérlet, amikor galambokat tartottak egy kalitkában, és nem adtak nekik enni. Aztán egyszer csak megszólalt egy csengő, és bedobtak egy marék magot. Aztán később, mikor már megint jó éhesek voltak, újra. Párszor ezt elismételték, és azt vették észre, hogy egy galamb állandóan fél lábon ácsorog, a másiknak ki van nyújtva a fél szárnya, a harmadik a csőrével kopogtatja a padlót... mert épp ebben a pózban voltak, amikor az első adag ételt kapták, és azt hitték a jámborak, hogy ezzel érdemelték ki, tehát egyre több időt töltöttek ezekben a helyzetekben, ezzel együtt pedig megnőtt a valószínűsége annak, hogy a következő csengőnél is pont ezt fogják csinálni. Úgyhogy ha megéheztek, rögtön fél lábra álltak és reménykedtek, hogy működni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!