Mennyibe kerül egy kutyust törzskönyveztetni? Van idöbeli határa is, hogy mennyi idös korig lehet, vagy hogy müködik egyáltalán?
Ahhoz, hogy eljusson valaki, hogy letörzskönyveztesse a nála született kiskutyákat, MINIMUM a következők kellenek:
Megvásárol egy törzskövezett szukakutyát és azt megfelelően felneveli.
Hogy a kutyája alkalmas-e továbbtenyésztésre, megállapíttatni egy (vagy fajtaklubnál min. kettő bíróval) MINIMUM egy tenyészszemlére el kell vinnie 1 éves kora után, amihez különböző fajtájú kutyáknál különféle feltételek szükségesek. pl. munkavizsga, egészségügyi szűrések...)
(A kiállításra járás a kutyával nem feltétel, de hasznos)
A kutyák fajtától függően 14, vagy 18 hónapos kor után vonhatók tenyésztésbe.
Keres egy hozzávaló, hasonló adottságokkal rendelkező fedezőkant, akivel megállapodik a fedeztetési díjban.
Kiváltja a kennelnevet.
A megszületett alomhoz megveszi az alombejelentő jegyet, a kantulajdonos megveszi a fedeztetési jegyet, és átadja a szukatulajdonosnak.
Ezek után kölykönként 4500 ft a törzskönyv (származási lap helyesen a neve). Ha nem kér sürgősségi elkészítést, ami 15ezer ft almonként, akkor 30 nap múlva megkapja a megjelölt állatorvos a törzskönyveket és annak az árában már kifizetett mikrocsippet az állatorvosa. Ekkor elmegy beültettetni a csippet, ami állatorvosonként változó, 1500-6000ft-ig kérhet érte az orvos.
Az alom törzskönyvét 60 napos korukig leadott papírokkal lehet 4500/kutya ft-ért, 180 napos korukig leadva 8000ft/kutya lehet megcsináltatni. 180 napnál idősebb kölyköknél a DNS vizsgálatot is meg kell csináltatni ahhoz, hogy megkaphassa a törzskönyvét.
Ezek a költségek nem tartalmazzák a tagdíjat, orvosi költséget, kiskutyák oltásait, féreghajtásokat, esetleges császárt, egyéb esetlegesen felmerülő ktséget és takarmányozást.
A szülők szűrései, tenyészszemléje, kiállítások szintén pénzbe kerülnek.
Nem ide tartozik, de ha mindezek után a tenyésztő nem vált ki törzskönyvet egy-egy kutyára, (esetleg alomra)mert biztosítottnak akarja látni, hogy a kennelnevével felruházott már eleve nem tenyésztésre szánt alommal/kölyökkel valakik továbbvigyék a vonalat, akkor az még nem "piszkos szaporító", és nem kell mindenáron "személyi igazolvány" a kutyának, (arra a célra elég az oltási könyv, és kaphat törzskönyv nélkül is csippet)ha kedvenc lesz. Ugyanis a tenyésztő láthat már eleve olyan hibát a kicsiben, amitől kedvencnek kiválóan alkalmas, de továbbtenyésztésre már nem. (színhiba, harapáshiba, pl)
Tehát jobb lenne a köztudatban csínjábban bánni a szaporító, nem szaporító, tenyésztő és "tenyésztő" kifejezésekkel, mert a dolgok sosem csak fehérek és feketék voltak, és ezután sem csak kétdimenziós világban fogunk élni.
Kevesebb indulatot kellene a laikusoknak beleszőni az interneten közzétett megnyilvánulásaiba.
Már miért lenne egy kutya kevesebb azért, mert nincs tk-e?! Nem az! Nekem van tk-es kutyám is, meg keverék is. Mind a kettőt egyformán szeretem. (sőt a keveréket jobban, mert okosabb.:D )
Egyébként a kutyusod tenyésztője kérheti még az eb 6hónapos koráig a tk-eztetést. Ilyenkor már drágább a kiváltása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!