Hogyan szoktassam le az ugrálásrol és a harapdálásról kutyusomat?
Ha nincs időd kutykiképzésre járni, az otthoni megoldást ajánlom. Kutyakiképző vagyok :) Sajnos ez egy elég komplikált probléma, a teljes, és végleles megoldáshoz az alapokkal kell kezdeni. Először is miért ugrál? A falkában az üdvözlési mód egymás szájának, orrának nyalogatása. Kutyusod minden bizonnyal nagyon szeret téged, és mindenképpen szeretne a saját módján is üdvözölni, és próbál minnél közelebb kerülni a szádhoz, orrodhoz. Meg kell tanítani neki, hogy ebben a furcsa családban, ahová ő került, nem szabad így üdvözölni, szóval adni kell neki egy lehetőséget, hogy ő is tudjon köszönni neked, és kimutassa, hogy örül neked, mert kilépsz a házból, vagy pedig mert hazajöttél. Tehát: tanítsd meg a kutyádnak az ül vagy pedig a fekszik vezényszót. (Írj, ha nem tudod, hogy kezdj hozzá!). Ha már megtanulta valamelyiket, ahogy bejössz a kapun, vagy kilépsz a házból, ültesd(vagy fektesd) le a kutyát, és ahogy letette a fenekét, nagyon dicsérd meg, simogasd, és mélyebb lágyabb hangon beszélj hozzá. Ha föláll, de nem ugrál, dicsérd, folyamatosan, és jelezd neki, hogy Te így szereted, hogyha üdvözöl. Ahogy elkezd ugrálni vagy harapdálni, lökd le magadról, és egy éles, erőteljes 'Nem!' vezényszóval spékeld meg a mozdulatot, nézz rá szigorúan, majd ültesd vissza, és ahogy leült, újra dicsérd agyon, mintha csak föltalálta volna az antigravitációt, örülj neki, hogy megcsinálta, és tömény eufóriával dicsérgesd. Ezzel jelzed neki,hogy nem szereted ha ugrál, de nagyon örülsz neki,ha leül. A másik megoldás, hogyna nem idegenkedsz tőle, hogy leguggolsz hozzá és hagyod, hogy megnyalja az arcodat. vannak kiképzők, akik erre esküsznek, de én nem tartom higiénikusnak.
Remélem sikerül!
Nagyon szívesen, én is kiképzem a kutyusomat, nagyon szép eredménynel. Bocsi, de annyira büszke vagyok rá:D
Na, az ültetés, fektetés. Először is az ül: fogsz egy csábító illatú jutalomfalatot, és megszagoltatod a kutyussal, hogy akarja megszerezni. Fölemeled az orrához, és a feje fölött,a nyaka, majd a gerince vonalában hátrafelé elkezded húzni a falatot. Ennek az a lényege, hogy a kutyusnak föl kell néznie, és annyira nem tudja hátrafordítani a fejét, ezért a saját súlyától fogva le fog huppanni. Előfordul, hogy elkezd majd tolatni, vagy megfordul, ez nem baj, csak egyszer kell, hogy sikerüljön, onnan már érteni fogja, mit várunk tőle ilyenkor. Ha sikerült, add oda neki a falatot, és nagyon-nagyon dicsérd meg, simogasd meg! Dicsérd olyan eufórikus örömmel, ahogyan csak tudod, mert ebből a kutya csak azt érti meg, hogy hogy azt a mindenit, de ügyes voltam, legközelebb is ilyet fogok csinálni, és akkor a gazdi megdicsér!! Gyakorold ezt többször egy nap, és az első pár alkalom után tedd hozzá a vezényszót azaz az ül-t. Segítség lehet az is, hogy amikor húzod hátra a falatot a kutyus feje fölött, kinyújtod a mutatóujjadat, ezzel később megkönnyíted a kutyus helyzetét, mert elég lesz kinyújtanod az ujjadat, és a kutyus le fog ülni.
A fektetés: ültesd le az ebet, tedd a tenyered a fölre, de előre rejts el egy jutalomfalatot alá. A kutya el fogja kezdeni szagolgatni. Lassan kezdd el húzni a kezed elfelé a kutyustól, és közben a másik kezeddel felülről nyomd le a marját, hogy lefeküdjön. Segíthetsz úgy is, hogy pórázt raksz rá, és ahogy ül és szimatolja a kezedet, a pórázt húzod lefelé. A lényeg, hogy ha lefeküdt, nagyon-nagyon dicsérd meg, és fordítsd fel a tenyered, hogy megehesse a falatot. FONTOS! Ha esetleg rögtön föl is pattant,ne add neki oda, csak akkor fordítsd föl a kezedet, hogyha még fekve van. Ha akkor dicsérsz, jutalmazol amikor már felállt, nem azért dicséred meg, mert lefeküdt, hanem mert föl is pattant. Viszont ne essünk a ló túloldalára sem, a helyes viselkedés után(a Te esetedben a fekvés) után max 1-2 másodperccel kell legkésőbb dicsérni, hogy a kutya összekösse a viselkedési formával. tehát röviden: Ha a kutyus letette a hasát a földre, rögtön adjuk oda neki a falatot. Később ezt az időt lehet nyújtani, hogyha más biztosan fekszik.
Az ugrálással van még egy módszer, amit nagyon sokan hatásosnak tartanak, most kérdeztem meg a kiképzőt. Ahogy elkezd ugrálni a kutya, lelököd magadról, és közben élesen rászólsz, hogy nem. Ahogy abbahagyja az ugrálást, lágyabb, mélyebb hangon dicsérd meg nagyon, és addig dicsérd, amíg csak nem kezd el megint ugrálni. Ahogy ugrik, válts hangszínt, és éles, kemény hangon mondd atiltószót, és lökd le. A kutyák nem értik az emberi szavakat, csak ahangsúlyból értik, mit is szeretnénk. ha hallja ahangunkon, hogy az éles, szigorú, kemény akkor nyilvánvaló lesz neki, hogy az, amit csinál, azt nem kívánjuk tőle. A lágyabb hang pedig azt a hatást kelti benne, hogy nagyon büszkék vagyunk rá,és örülünk neki, hogy azt csinálja, amit éppen. Ez is jó módszer lehet, bár ezt még sosem próbáltam. Ugyanez lehet a cipőrágásnál, és harapdálásnál. ha elkezdi, szólj rá, hogy nem, és ha abbahagyta, dicsérd meg. Mindennek a dicséret az alapja, azzal tudatosítjuk a kutyában, hogy amit csinál az éppen jó, vagy a rászólás, hogy nem. nagyon sokan azzal követnek el hibát, hogy folyamatosan tiltják a kutyát mindentől, mindig rászólnak, de sosem dicsérik meg, nem jelzik neki, hogy ez jó, ezt szabad, ezért a kutya összezavarodik, megkeveredik, bizonytalan lesz. Mindig dicsérd a kutyust, hogyha jól viselkedik, mert ezzel alakíthatod ki a kívánt viselkedésformát, és egy egészséges lelkű, magabiztos kutyát faragsz a szertelen bolondból. No, sok szerencsét hozzá, írj hog hogy sikerült, és írj, ha nem megy!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!