Miért vigyáznak ugy az emberek a kutyákra? Miért tuloznak ennyire?
megvárják amig az összes oltásuk meg van,ha nem akkor nem merik ki vinni a házból se néhányan,meg ilyenek!
de miért spilázzák ennyire tul?
már nem azért de nekem az első kutyám ( 12 évesen kaptam) az se kapott semmi oltást és vittem sétálni de sose volt semmi baja!!
A parvo az 1980 as években jelent meg Magyarországon....azt se tudtuk mi az...persze hallottuk a rémtörténeteket külföldről a nagyméretű kiskutya mortalitási számokról de reménykedtünk nagyban, hogy ide nem jön...hát jött...a 80 as évek közepe táján tökéletes pánikhangulat volt, úgy hullattak a kölyökkutyák mint a legyek.. a fertőzöttek több mint fele nagyon gyorsan elment, aztán elkezdtünk a macskák oltóanyagát használni... mondanom se kell semmit se használt, konkrétan loptuk a humán orvosi rendelőkből az infúziót (akkoriban állatoknak még nem volt) még emlékszem mikor 50 l infúziós tasakkal kapcsoltak le a rendőrök...:)
Az oltásoknak hála a 90 es évek elejére jóval csökkent a megbetegedések száma de elő elő fordult. Aztán úgy a az ezredforduló környékén voltunk vele úgy, hogy hűűű már évi 1-2 eset van akkor már nincs is probléma...na meg ahogy azt mi elképzeltük (én is mondtam kiskutya gazdinak akkoriba, hogy ki lehet vinni a kicsit mert már nem reális veszély) az elmúlt 3 évben kb megduplázódott a megbetegedett kicsik száma - évente 4-5 néha 7-8 de ez még beleférne ha nemjelent volna meg nagyon erősen a menhelyeken is a betegség és az utcán élő keverékek között szintén elég elterjedt...szóval megint nincs miért nyugodtnak lenni.
régen NEM VOLT ennyi betegség. a parvo a 80 as években jött, a kullancsok most sokkal elterjedtebbek mint régen, a szívférgesség még csak most kezd megjelenni. Régen a kutya élt a kertben max még sétáltatták a faluban városban egy kicsit, ma a kutya utazik külföldre, kutyákat zsúfolunk össze kutyafuttatókra, folyamatosan közösségbe visszük őket. Közösségben a betegségek pedig sokkal jobban terjednek, olyan kórokat cipelnek be külföldről amiket itthon orvos még nem is látott. Az oroszában tavaly mutatták ki egy kutyából ellőszőr a trypanosoma evansi-t előtte bár tudtuk mi az itt még soha nem volt jelen, sőt más betegségek is csak mostanában jelentek meg.
A világ változik és alkalmazkodni kell hozzá, és igen kellenek az oltások
Az én véleményem is az h túl van ez lihegve. Fel kell mérni a valós veszélyt. Konzultálni a környékbeli állatorvosokkal, h mennyi parvós megbetegedésük volt az elmúlt 1 évben. Tisztában kell lenni h mennyi kóbor állat van a környéken...és ennyi. Midenkinek magának kell mérlegelnie, h mi a fontosabb: a szocializáció vagy a féltés.
De a legjobb az lenne, ha a kölykök legalább 10 hetes korukig a testvéreivel maradnának. És az sem kizárt h nem az oltatlanság miatt jelent meg újfent a parvó, hanem azért mert mostmár 5-6 hetesen hozzávágják a gazdikhoz a kölyköket. Én 12 hetesen hoztam el, és teljesen jó volt mert egybôl mehettünk mindenfelé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!