Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Feltétlenül kell ivartalanitan...

Feltétlenül kell ivartalanitani egy kutyát?

Figyelt kérdés
6 hónapos némrtjuhászunk van. nem tudom mi a jo ,még fiatal a keritésünk jo magas az utca felöli de félek hogy ha odaér idöben akkor megszökik.Nem szeretnénk mert nem is tudom mi lenne velünk meg föleg a két fiunkal.mi az elönye és mi a hátránya? elöre is köszönöm.
2009. márc. 24. 11:49
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat . nem tudom még hogy mit teszünk.mert igazi játékos kiskutya napi 3-4 orát van vele foglalkozva.és én csak azért gondoltam erre mert nagyon féltem, hogy el ne szökjön .
2009. márc. 24. 19:04
 12/31 anonim ***** válasza:
100%
Én szarok erre a pontozásos dologra ha rám gondolsz. Ha szukáid vannak, akkor meg ne haragudj de fogalmad sincs az egész dologról. Egy egészséges kan kimegy mindenféle keritésen, hacsak nem 4 méter magas sima falú betonból van. A kutyák már nem a természetes környezetükben élnek és sokkal nagyobb gond a rengeteg felesleges kiskutya, akik az autó alatt vagy sintértelepen végzik, esetleg közvetlen a születésük után egy vödör vízben, mint hogy "divatból" ivartalanít túl sok gazda. Felelős állattartó és épeszű ember létedre, kérlek gondolkodj kicsit ezekről a dolgokról. Ivartalanítani az állatok érdekében kell, nem divat kérdése, ha ezt nem érted, akkor ostoba vagy, azt ennyi.
2009. márc. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

Hidd el, valóban nem a kiszökés okozza a legnagyobb 'problémát'. Ha tényleg akarjátok, és felelős gazdiként megnevelitek a kutyust, nem fog kiszökni, ennyi. Viszont, amennyiben nem tenyésztők vagytok - és élnék a gyanúval, hogy nem vagytok :) - akkor a kutya egészsége érdekében valóban a legjobb és egyetlen ésszerű döntés az ivartalanítás. (Fentebb valaki már bemásolta az Állatovosi Kamara véleményét erről - hasznos olvasmány.) És ezt nem úgy írom, hogy hülye vagy és rossz gazda, ha nem teszed, hidd el.

Egy ivaros kutyában tombolnak az ösztönök a fajfenntartásra, és ezt nehéz uralni, még akkor is, ha Te vagy a falkavezér, és biztosított a családban a rangsor. Emellett szuka kutya esetében évi 2x tüzelést, esetleges álvemhességet és a kanok állandó molesztálását kell elviselnie főleg a kutyusnak, de nektek is. Kan esetében félő, hogy a tüzelési időszakban kiszökik a lányok után, elkóborol, elüti egy autó, befogja valaki és sosem jut haza.

Ezek mellett, számos ivarszervi megbetegedés jelentkezhet, idősebb korban, amit műtétileg kell megoldani, és akár az életébe is kerülhet. Jól gondoljátok hát végig, kinek szeretnétek jó, és ha a kutyusnak, megbeszéltek az állatorvossal egy időpontot. A műtétet mind a szuka, mind a kankutya hamar kiheveri, és a tévhittel ellentétben, nem lesz maradandó 'károsodása' sem. Mondom ezt egy fél éve ivartalanított kutyus gazdájaként, akinek a kutyája nem lett sem agesszív, sem viszahúzódó, nem hízott el, és köszöni, remekül van.

2009. márc. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
76%

"bármelyik kan orra elől vissza tudnám hívni (ha tüzeléskor odaengedném...)."


Ezt azért ne próbáld meg. A legjobb engedelmességi vizsgával rendelkező kutyát se lehet visszahívni, mert a szaporodási ösztön mindenféle nevelésnél erősebb. Az első szuka kutyámnál én is így voltam vele, mert a 4. tüzelésig egyáltalán nem engedte magához közel a kanokat, szó szerint megtépte őket, ha már nagyon unta a közeledést. Aztán a 4.-5. tüzelésnél már bizony nekem kellet közbelépni, mert az addig vehemensen védekező szuka simán odaengedett minden kant, és az amúgy totál engedelmes kutya tudomást se vett arról, hogy ott vagyok.


Amúgy meg hülyét kapok ezektől a "régen se haltak ki a kutyák" dumáktól. Nem haltak ki, de pont azért képesek életükben akár 100-nál több kölyköt is világra hozni, mert a természetes kiválasztódás miatt ennek a töredéke maradna életben. Viszont ennyi utódból még így is biztosított lenne a fajfenntartás. Az érvelésedet majd elfogadom ha a gazdák nagy része nem úgy fog gondolkodni, hogy poénból (mert "nagyon vicces ahogy a kutyák b*sznak"), megélhetésből, vagy saját érzelmeit a kutyájára vetítve ("annyira akarja, hogy gyereke legyen", vagy "nem vonom meg tőle a szex élményét") nem fogja ész nélkül szaporítani az amúgy is túlszaporított kutyákat. Amíg viszont a többség ilyen baromságokban, és olyan népi legendákban hisz, mint pl "egyszer szülnie kell, különben megőrül" addig minimum kötelezővé tenném az ivartalanítást, vagy keményen megadóztatnám a nem ivartalanított kutyák gazdáit. A bevétel meg mehetne a 200%-os telítettséggel működő menhelyeknek.

2009. márc. 24. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
53%

Hát pedig már volt olyan eset, hogy a kanok elől kellett visszahívnom és természetesen nem volt probléma... Nagyon szigorúan bánom velük, ennek megvan a haszna. Emellett a legidősebb mostani kutyám nyolc éves, szóval nem négyszer tüzelt eddig... Kölykei is voltak már, tk.-s, hozzáértők szerint tehetséges, tenyészszemlés, ösztönpróbás, és még ritka is eléggé stb. ( közös tulajdon a tenyésztővel...) Többször nem lesznek, de még csaka arról sincs szó, hogy fiatal. A másik kettő sem kölyök...

Ezen kívül a másik válaszolónak mondanám, hogy nekem három kutyám van DE a családunknak számtalan kutyája volt, mert nem csak nekem a hobbim itt. Soha, egyik sem szökött el, pedig elég nulla itt a kutyás kultúra (vagyis egyszer egy malamut, de azt befogadtuk csak.. és nem tüzelt...) De olyan is volt, hogy szuka és kan kutyáink voltak. Ha tüzelt akkor a kennelen bezártuk a kisajtót, így két kennel alakult ki. Baleset persze sosem volt. A kan igaz elég sokat feküdt az ajtónál, de evett, nem próbált kiszökni (pedig lehetséges lett volna), lelkesen gazdizott (ja persze kutyaiskolás volt, a szoba tapéta helyett szalagokkal meg serlegekkel tömve...). Na ez most egy extrém helyzet. Csak azt akarom mondani, hogy természetesen ismerem a kan kutyákat is. Nálunk velük sem volt probléma soha ( volt kuvasz,2 komondor, több újfundlandi, szamojéd-befogadott, malamut-befogadott, kis keverék, amstaff keverék, bolognese keverék, persze mindezek összesen a családban), talán nagyban közrejátszik, hogy mindigis szigorúan fogtuk a kutyáinkat, nem az volt, hogy de ari nem akar szót fogadni! Vagy nem ezért akkor nem tudom, de sosem volt véletlen kiskutya. Pedig az összes szomszédban fiú van... És igen, minket nem érdekelt, amikor a szomszéd kerítése volt rossz, megcsináltuk... Mindegyik sokáig élt, egészségesen. A kutyáim jól vannak, én azért vettem szuka kutyát, mert azt szeretnék, és ha valami baja lesz ami szükségessé teszi a műtétet, akkor meg fog történni...

Egyébként meg nem tudom más nem meri bevallani, hogy az emberek lusták, és elég sokszor a kényelmük miatt csinálnak egy csomó mindent... Én bevallom, hogy igenis lusta vagyok, de h van amiért ezt félreteszem. Lehet, hogy sokkal egyszerűbb lenne ha ivartalanított kutyám lenne, aki az ölemben ül egésznap a házban, mert akkor még ki sem kéne mennem. De nekem valahogy jobb, ha én nevelem, nekem kell kimenni, és nem arra építek, hogy kiszökik, akkor ivartalanítom, és majd megnyugszik, hanem megnevelem... És vigyézok rá. Azt meg nem tudom, hogy miért csak arról olvasok, hogy ezeket a betegségetek az ivartalanítással meg lehet előzni, arról meg egy szót sem találtam még, hogy mással lehet-e. Azt sehol sem olvastam még, hogy mit tesznek az ilyen betegségek kiismeréséért. Könnyebb ivartalanítani, és akkor levan a gond... Különben meg ismerek pár kutyák, aki uggyanolyan "rossz", mint amikor még kan volt...

2009. márc. 24. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
68%

Nem, nem feltétlenül szükséges. Erről te döntesz. Tényleg sok szempontból nagyon hasznos az ivartalanítás. Ha nem tudod biztosítani, hogy a kutyád ne szökjön meg és ne párosodjon akkor mindenképpen ivartalanítsd.

Én biztosan nem fogom az enyémat, hisz lakásban tartjuk, ha ivarérett lesz és tüzelni fog csak pórázon fogom sétáltatni, kibírja azt a pár napot, így elkerülhető a nem kívánt szaporulat. Ha van lehetőságed felszerelni a kertben egy drótpályát, jó erős huzallal, amire szintén erős láncal rögzíted a kutyát elég biztonságot nyújt és a mozgásterét sem korlátozod ezzel a praktikus kifutóval. Vagy szerezz be egy kennelt.

Dönts bárhogy is, cselekdj felelős gazda módjára!

2009. márc. 24. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon nem érted te szt a dolgot. Szerinted lustaságból ivartalanítják a kutyákat? Ekkora ökörséget még sose hallottam. Az negyszerű, hogy te felelősen tartod az állatokat de sokkal egyszerűbb elérni hogy xy ivartalanítson, mint hogy csináltasson kennelt meg új kerítést. Még ez is szinte lehetetlen elvárás. A másik dolog meg az, hogy óriási tévedés azt hinni, hogy a tüzelésnél való szökdösést neveléssel bárki képes befolyásolni. Ha épp ott vagy, meg tudod akadályozni, akár csak szóbeli utasítással is de ha nem vagy jelen, akkor teljesen mindegy, hogy miképp nevelted, mert ha ki akar menni, akkor ki is megy.
2009. márc. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
57%

Hát akkor nagyon tutyimutyi kutyáim vannak /voltak, mert mi ugyan nem állunk őrt mellettük, sokat vannak egyedül, mégsem próbáltak kiszökni, tudom, hogy volt olyan amelyik képes lett volna rá.

És igenis sokan vannak akik lustaságból ivartalanítják! Mindenhol ezt hallom! A kutyám szökik, autó után fut, agresszív, nem jön vissza, megharapott, rámászik a lábamra, verekszik, nem akar szót fogadni mit csináljak????? Ivartalanítsd! Most is van egy olyan kérdés, hogy nem figyel rá a kutyája! Mi az első válasz? Ivartalanítani kell rögtön... Ahelyett, hogy mondjuk az ilyen problémások megpróbálnák megnevelni... Én nem lennék valami büszke magamra, hogy a kutyám csak azért jönne vissza, mert kivettek belőle egy szervet, ami hormont termel, és emiatt szelídebb lett... Egyébként meg a drót a kerítéshez olcsóbb volt mint az ivartalanítás, ha valakit ez zavar... A kapu meg nem csak a kutya miatt kéne hogy normális legyen... A felelőtlen kutyások úgysem fogják ivartalanítani... Hiszen ez is igényel valamennyi felelősséget már...

2009. márc. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
68%

17:21-nek.


Én nem vitatkozom veled erről...azt hiszem jogom van más véleményhez főleg saját tapasztalat alapján.


Soha egyetlen kutyám sem szökött meg ivarzási időszakban!

Ez nem hülyeség hanem tény!


Sajnálom ha nálad más a helyzet, és ezt biztos nem hallod majd szívesen, de ez nevelési probléma!


és most kötözködhetsz tovább...

2009. márc. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
68%
20:50-es. én nem írok ökörséget, ezek szerint te vagy az ÖKÖR! De jó nagy betűs. A legtöbb ember valóban lustaságból ivartalanítja a kutyáját. Én ellenben nem fogom az enyémet egy komplett szervrendszerrel megrövidíteni csak azért, hogy kevesebb gondom legyen vele. Nem is értem hogy nem lehet ezt felfogni és miért kell egyből letámadni az embert. Te egy vicc vagy. Ez egy fórum és nem az akaratérvényesítők bírósága.
2009. márc. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!