Feltétlenül kell ivartalanitani egy kutyát?
A szökés nincsen feltétlenül közvetlen kapcsolatban az ivarzással...nem minden kutya szökök, csak akinek nincsenek az energiái rendesen lekötve vagy nem törődnek vele. A kutya-gazdi kötődés és a rendszeres mozgatás a legfontosabb amivel meg lehet gátolni a szökést.
Az ivartalanításnak számos pozitív hatása van, szerintem a legjelentősebb hogy csökkenthető vele az ivarszerveket érintő daganatos betegséges kialakulásának esélye, de emellett a kutya természetére , vérmérsékletére, más kutyákkal való kapcsolatára is hatással van.
Ez természetesen nem azt jelenti hogy egy ivartalanított kutyából nem válhat őrjöngő fenevad. Minden kutyát el lehet rontani annyira, hogy emberre, állatra vagy akár saját gazdára is rátámadjon. Ezek más problémák...
Ugyanígy az ivartalanítás nem megoldás viselkedési problémákra sem, (mint pl a szökés) de megkönnyítheti a nevelést és a gazdi dolgát!
Én ivartalanítás párti vagyok, de természetesen nem kötelező ha az ember felelősséggel tud lenni a kutya iránt és vigyázni tud rá enélkül is. (pl. nem kívánt almok)
A Magyar Állatorvosi Kamara Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának állásfoglalása az ivartalanítás kérdésében
(A Cerberos Állatvédő Egyesület
MÁOK elnökéhez intézett kérdései alapján)
Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk.
Válasz: Nem.
Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?
Válasz: Nem.
Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?
Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk.
A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószín sége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelent s lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora ?megnyúlik?, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart.
Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés el tt vagy után végzett ivartalanítás?
Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás megelőzhet .
Kérdés: Van-e hatással az ivarérés el tt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?
Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószín sége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, s t egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy
szerep jut. A nemi hormon függ végbélnyílás környéki daganatok el fordulása mindhárom módszerrel megelőzhet vagy csökkenthet .
Kérdés: Milyen hatással van az ivarérés el tti vagy utáni ivartalanítás az
álvemhesség kialakulására?
Válasz: Az ivartalanított szukáknál álvemhesség nem fordul elő.
Ajánljuk továbbá az ivartalanítás helyes időpontjának megválasztásával
kapcsolatban az alábbi linket:
Budapest, 2009. március 2.
A hízásra nem lesz hajlamosabb ez egy nagyon általános tévhit.
A szökési hajlam sem feltétlenül csökken, mint ahogyan azt sem lehet kijelenteni hogy ivarzási időszakban a kant bent tartani lehetetlen. Számtalan kan kutyám volt, és soha egyik sem szökött meg, pedig nincsen fegyveres őr a kapu tetején.
Az ivartalanítás jó, de nem kötelezhető rá senki! A felelős állattartásra viszont igen!!!!
Tehát a lényeg nem az hogy minden állat ivartalan legyen hanem hogy a gazdik tanulják meg mi az a felelős állattartás!
16:05
nagyon édes vagy...van egy életkorom, emellett ideiglenes befogadó vagyok...így lehetett sok kutyám.
nem segítettem rajta, nem is őrült meg és tudom mit beszélek köszönöm!
mindenkit nem kötelezhetsz az ivartalanításra, pedig én is tudom hogy jó lenne, de akkor sem kivitelezhető.
Ezért mondtam és továbbra is tartom, hogy a elsőként a felelős állattartást kell megtanítani a gazdiknak aztán majd magától rájön, hogy az ivartalanítás ésszerű megoldás.
hát nálam jobban senki nem támogatja ezt az ügyet, de azt is tudom, hogy ha csak azt fújjuk hogy márpedig mindenki ivartalanítson, mert aki nem az hülye, akkor csak azért se fog az emberek fele!
Szia!
Nekem az a véleményem, hogy ha nem szeretnél a későbbiekben tenyészteni akkor jobb megejteni a műtétet minél előbb. Egy csomó negatív dolgot megúszol ezzel. Például: A nem kívánatos almot. Ivartalanítás nélkül párzási időszakban elszökhet a kutya, elüthetik, ellophatják és még kitudja mennyi baj érheti. Az állatorvosunk szerint ivartalanítás után nyugodtan, könnyebben kezelhetőbb lesz a kutya.
Szeirntem sem kötelező ivartalanítani, ha van biztonságos kerítésed, kenneled és nem hiszed, hogy egyzser szülni kell a kutyádnak! Szerintem meg az is tévhit, hogy minden kutya megőrül, amikor ivarzási időszak van. Nekem három szukám van, és egyátalán semmi bajuk tüzeléskor. Nem verekednek, nem idegesek, nem étvágytalanok, ha egy kan jön a kerítéshez őrjöngve őrzik a házat, és bármelyik kan orra elől vissza tudnám hívni (ha tüzeléskor odaengedném...). Amikor tüzelnek nem megyünk az utcára, csak azért, hogy a kanok ne zavarjanok a ház előtt. Kertben laknak, nem nagy ügy, remekül el tudnak játszani, nagy a kert, és úgy mindig egyszerre tüzelnek. Bár lehet, hogy azért ilyen jók, mert egyébként sem azt csinálnak amit akarnak...
Szerintem igenis van abban valami... Az ember lusta... Könnyebb kiivartalanítani egy egészséges kutyát mint mondjuk megcsinálni a kerítést, meg megnevelni... Ha eddig kibírták a nagy szenvedést és a felelős kutyásoknak akkor sem volt balesete, amikor még nem volt divat az ivartalanítás... És jó, hogy van sok előnye, de az lehetetlen, hogy az összes betegség és minden lehetőségét nullára csökkentsük. Nekem sem kéne kimenni az utcára, mert meg van rá az esély, hogy a fejemre esik egy tégla... És mégis miért élnek még akkor kutyák, ha régen nem volt ivartalanítás? Miért nem halt meg mind az ivartalanítással kiküszöbölhető betegségekben? Miért nem a betegségeket próbálják lecsökkenteni? Annak a kialakulásának is van valami oka...
Az ember igenis lusta rendesen felelni az állataiért, könnyebb ivartalanítani, már mindent mesterségessé tesz... Nekem annyira rondán hangzik, hogy szuka volt meg kan volt... :S Természetesen betegség és egyebek esetén (de mondjuk ha szökik vagy agresszív akkor nem) azonnal egyetértek vele... Na most lehet lepontozni... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!