A kerdes azokhoz a kutyasokhoz szol, akik a nyers eteleken alapulo hazikoszt hivei: hogy valt be, illetve arban hogy viszonyul a tapokhoz?
Termeszetesen nem a "hagyomanyos" hazikosztra gondolok,amikor a kutyakat maradekkal etetik,hanem a direkt nekik elkeszitett etelrol,kb. ahogy itt olvashato:
Hamarosan lesz egy kolyokkutyam,es kivancsi vagyok,mivel erdemes inkabb taplalni.Tapokbol nyilvan a jobb minoseg johetne szoba (Acana,Orijen,stb.),de nemreg olvastam ezt a cikket,ahol az otthon elkeszitett,osi taplalkozasi formahoz jobban igazodo etrend mellett kardoskodnak.
Kivancsi vagyok,megerne-e ez utobbival kiserleteznem.
Szia!
En az öreg (9 eves) kutyamat mindig hazikoszton tartottam. Kiprobaltam egy evig tapokat (Eukanuba, Bosch, DogChow, Happy Dog), enni ette, de nekem valahogy tavol allt ez az etetesi mod.
6honapja ujra fözök neki, van egy 10 honapos kölyköm, ö alapbol elutasitotta a tapot (pedig kobor volt).
Leirok 1-2 menüt:
Nyers marhasziv/nyel/husos csont- reszelt repa+alma+ petrezselyem
Fött tojas/fött disznocsülök- rizs+zöldborso+kiwi
Kapnak hozza algas vitamint, csonterösitöt es senior vitamint (ezek együtt 1500.- es 1 1/2 honapra elegek).
A husok ara:
csirkefarhat: 130.-/kg
kacsafarhat: 180.-/kg
marha husos csont: 300-600.- /kg
sertes husos csont: 200-600.-/ kg
marha belsösegek (sziv, maj, nyelv,gyomor): 400-1000.-/kg
sertes belsösegek:300-1000.- /kg
Kellenek meg:
tojas, valami hidegensajtolt olaj (oliva, lenmag)rizs, sargarepa, alma, zöldborso es 1-2 gyümölcs, ami van otthon.
Az en kutyaim 17 es 14 kg-osak es napi szinten kb 800-1000g-ot fogyasztanak együttveve, napi 2 etkezesre bontva, es lassan ujra aktivan fognak sportolni (bikejöring).
Szörük nagyon szep, majd kicsattannak az erötöl, eletkedvük is pompas.
Nem akarok ide kisregenyt irni, ha szeretnel meg többet megtudni, esetleg kiszamitani, hogy miket szabad-nem szabad, miböl mennyit, akkor irj egy privit es tudok segiteni :)
Én is így etetek egy ideje, a kutyáimnál nagyon bevált, támogatom a dolgot!! Azután álltam át rá, miután múlt nyáron július közepén-végén az akkor 4,5 éves, 10 hónapos kora óta ivartalan szukám elkapott egy húgyúti fertőzést, amit e-coli okozott. Egy vagyont költöttem állatorvosra, tenyésztéses vizsgálatok, speciális ultrahang vizsgálatok, antibiotikus kezelések sora (tenyésztés után, de ami labor körülmények között működött, a gyakorlatban nem, az a dög mindent túlélt), és gyakorlatilag semmi eredmény nem volt. Sőt, a legtöbb antibiotikum csoportra ellenálló lett az a r.ohadt dög, mert mindent túlélt. Egy orvos adott egy tippet, hogy savasítsam a vizeletét (és a szervezetét is) mert azt nem szereti. Jó volt, de nem teljesen, egy kicsit pisis volt minden reggelre. Enni akkor már egy ideje nem tápot kaptak, hanem főztem nekik, de ott különösebb változást nem láttam. Nyerset hosszú hezitálás után akkor kaptak először, mikor egyszer elfelejtettem odatenni időben a kajájukat főni. Nem akartam este 9-ig főzni, meg ugye a hűlés, hát odaadtam nekik nyersen. Kicsit féltem, hogy mi lesz, mert ugye mindenhol mindenki a fertőzésveszélyről regélt. Nos fertőzést eddig nem kaptak tőle, viszont csodák-csodájára a szukámnál megszűnt a vizelet csepegés...... Az állatorvos, akinek meséltem róla, azt mondta, hogy szerinte nincs összefüggés... Hát, megmagyarázni nem tudom tudományosan én sem, de az gyakorlati TÉNY, hogy nyers kaja+C-vitaminnal sikerül azóta is mindenféle gyógyszer nélkül tünetmentesen tartani őt... Mert mikor nem kaptam nekik húst (emberi fogyasztásra alkalmas pecsenyekacsa farhátat esznek, amit minden esetben legalább 1 hétig a fagyasztóban tartok, mielőtt megkapják) és kénytelen-kelletlen tápot adtam nekik, a pisi azonnal visszatért....
Az ára? Kiegészítőkkel együtt nem olcsóbb, mint a táp, de sokkal jobb a kutyának. Sok táppal etettem eddig, de egyiknél sem volt azonos mennyiségű táp mellett a végtermék ilyen kevés... Ráadásul a napi csont mennyiségnek volt egy áldásos "mellékhatása": az érzékeny bűzmirigyű kutyámmal már hónapok óta nem kellett ez ügyben állatorvoshoz menni...
Szóval én messzemenően támogatom, tápot személy szerint a jövőben is csak akkor fogok etetni, ha valami gond miatt nem kapok időben húst nekik.
Második vagyok. Lehet, hogy én értelmeztem rosszul a kérdést, de nem a NYERS diétáról (BARF) van szó a kérdésben?
"Ne feledjük: a kutya ragadozó (a farkasokkal szaporodóképes utódokat képes létrehozni, tehát rendszertanilag akár egy fajnak is tekinthetők), gyomra igen erős emésztőnedveket termel, tehát a nyers hús és csont megemésztésére specializálódott, és nem jelent számára problémát az étellel bekerülő paraziták többségének elpusztítása sem.
Active Image Nyugaton újra kezdik felfedezni a B.A.R.F. (Bones-And-Raw-Food, Biologically-Appropriate-Raw-Foods) irányzatot, melynek lényege, hogy a farkas étrendjéhez hasonlóan táplálják a kutyákat is, lehetőleg minél több nyers hozzávalóval. Eszerint az étrend 10-25%-a növényi, 75-90%-a állati eredetű. Utóbbi összetevő kb. 10%-a csont, 90%-a hús. (A csontmennyiség ne haladja meg az összmennyiség 15%-át.) Napi két étkezésre osztják fel az adagot (ezáltal a bélcsavarodás esélye drasztikusan lecsökken), és kb. 1-2 heti intervallumban egyenlítődik ki a különféle tápanyagok aránya – tehát nem kell, hogy mindennap ugyanannyi húst és zöldfélét kapjanak. Hetente 1 zöldség-gyümölcsnapot és heti 1 koplalónapot javasolnak, a többi a húsos-csontos nap."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!