Melyik nevelési mód a helyes?
Mostanában annyit hallani ezt a falkavezéresdit. Nekem konkrétan most a lakásba járással,és az "ágyrajárással" kapcsolatban vannak kétségeim. A régi nevelési módszerek azt hangsúlyozták,hogy vagy mindig,vagy soha. Eszerint, ha egyszer beengedem a lakásba,vagy fel az ágyra,akkor onnantól ezt akkor teszi,amikor ő akarja. A mostani módszerek a privát-szféra szabályát emelik ki. Azaz,hogy ha én vagyok a falkavezért,akkor én döntöm el,hogy mikor engedem be a privát szférámba,legyen ez a lakás,vagy azon belül az ágy,de a kutya csakis az én engedélyemmel lépheti át a privátszféra határát,tehát jöhet be,vagy az ágyra fel.
Most akkor melyik a helyes módszer? Mert szeretném,ha néha feljönne az ágyra, de nem szeretném,hogy mondjuk gondol egyet és a párom meg közém ugrik éjjel. Ugyanez a lakással is. Néha bejöhet, de nem akarok szobakutyát csinálni belőle. Szerintetek?
Nem tudom miféle régi módszerre gondolsz, nagyapám annak idején, ha behívta a kutyát a lakásba, akkor bejöhetett, ha nem, akkor meg ott ült a nyitott ajtóban, míg nem kapott engedélyt. Tök ugyúgy működtek akkor is a dolgok szerintem.
Kérdésedre válaszolva: megengedheted neki.
Így van ha te jó falkavezér vagy akkor a te utasításaid megkérdőjelezhetetlen a kutya számára.
Ha nem engeded meg neki akkor nem is mehet az ágyba, de ha olyan kedved van akkor felengedhetett, de ugyanúgy le is parancsolhatod onnan.
A labdát is akkor adom oda a kutyámnak ha én akarom saját maga nem veheti le polcról.
Ezek nem módszerek, hanem tények.
A kutya gondolkodása olyan mint a bináris számrendszer, van 0 és 1. Olyan nincs náluk, h "talán", "akkor ha" stb. A feltételes módot a kutyaész nem ismeri. Az meg h a kutya mikor megy fel az ágyra, onnantól kezdve h egyszer megengedted neki az két dolgon múlik: a kutya vérmérsékletén (vannak dúródós, erőszakosabb kutyák, akik kikövetelik maguknak a dolgokat, pl. más kutyával szemben is, és vannak visszahúzódóbbak) ill. a kutya és közted lévő pozíció-távolságon (leegyszerűsítve: mennyire tisztel a kutya, mennyit számít a szavad). Így elmondható, h ha egyszer megengedted h felmenjen az ágyra, akkor lesz olyan kutya aki tényleg csak akkor megy föl amikor hívod, lesz olyan aki addig nem megy föl, amíg kontroll alatt van és sajnos van olyan kutya aki kénye kedve szerint tesz (bár itt erősen gazdahiba van a háttérben).
Be szokott válni az a módszer, h vmihez hozzákötni az ágyramenést; pl. akkor mehet föl, ha te ráterítesz egy külön erre használt plédet (az máskor ne legyen rajta, csak akkor). Akkor a ráterítést összefogja kötni az engedéllyel. Kevésbé zavarod össze a kutyát, pontosabban beékelsz egy olyan eseményt ami már értelmezhetővé teszi ezt 0 és 1 szinten is.
A házba beengedéssel én hasonlót csinálnék. Nem egyszer láttam kutyát aki értetlenül állt az ajtóban, h "most miért nem? Tegnap utánad mehetettem..."
Tehát figyelj rá oda, h a cselekedeteid és a különböző szituációk a kutya számára is értelmezhetőek legyenek!
Valamint próbálj minél nagyobb pozíció távolságot tartani a kutyával.
A "régi" módszerben nem fektetnek olyan nagy hangsúlyt a kutya és a gazda közötti kommunikációra, inkább megszokások uralják a közös életet.
De ha a gazdának kellőképpen nagy a pozíció beli távolsága, és tud a kutya számára teljesen egyértelműen kommunikálni, akkor nincs azzal semmi baj, ha időnként megengedsz dolgokat.
Tehát az első verzió leegyszerűsít, a második bonyolít.
Nálunk a régi lakásban nem jöhetett a kutya nappaliba, csak hívásra. Teljesen megértette, annyi volt a rendbontás, hogy néha kérte, hogy hívjuk :)
A családi kutyánk pedig csak hívásra mehet be a házba, és egyáltalán nem zavarja össze az sem, hogy egész télen bent aludt, aztán volt egy betegsége, ami miatt szintén sokat volt bent. Ettől függtlenül topog a küszöbön a nyitott ajtónál, és nem lép be. Néha előfordul, hogy valamilyen erősebb ingerre (pl. az én kutyám bent van) bemegy, de ilyenkor következetesen ki van zavarva.
Köszönöm a válaszokat.
A "régi módszert" több könyvben olvastam. Tegnap is a kezembe került egy 60asévekbeli könyv,amiben azt írják,nagyon fontos,hogy ha mondjuk nem akarjuk,hogy a kutya állandóan a fotelban üljön,akkor nem engedhetjük meg neki soha,hogy odamenjen,még akkor se,ha éppen szeretnénk a fotelban babusgatni,mert ha egyszer szabad volt,akkor a kutya mindig fel fog menni.
Szerintem egyértelmű melyik módszer jó...az újjak.
Mível több millió kutyánál bevált :D
Nincs olyan,hogy fekete vagy fehér a kutyakiképzésben sem.
Kompromisszumot lehet és kell is kötni a kutyával bizonyos esetekben.Ha tisztel akkor nem fog bemenni pl az ágyadba ha nem engededd meg,persze ennek alapfeltétele,hogy úgy legyen neki tanítva a dolog,hogy azt nem szabad.
Na meg még a régi módszer is megoszlik ...van ami jó benne és van ami nem.
Amit leírtál az a következetesség, és az időtől független. Egyszer megengeded neki az "ágyba járást", utána a világ legtermészetesebb dolga lesz bármikor máskor felmenni.
A különbség ezt követően jön: Te vagy a főnök vagy sem?
Ha nem te vagy az, akkor megy fel, amikor kedve szottyan.
Ha te vagy a vezér, akkor engedélyt fog kérni rá a maga módján. Én azt javaslom csak az előszobába engedd be, tovább ne ! Egy régi mondás válhat igazzá: "A kezedet nyújtod neki és az egész karod kell neki"
Csak annyit engedj meg, amit minden körülmények között képes vagy vele betartatni. Nem hagyj lehetőséget a bűnbeesésre (pl.: Ha nem lát téged felugrik az ágyba), így könnyebb megőrizned a pozíciódat. Nappal kinn a szabadban, éjjelre vagy a nagy hidegben bejöhet az előszobába.
Semmi különbség nincs a régi és az új módszer között alapjaiban. Csak manapság mindenféle hangzatos kifejezéseket használnak.
Fiatal, még az életet tanuló kutyánál valóban következetesen kell tiltani azokat, amiket szeretnénk, hogy ne tegyen meg. Idősebb, már felnőtt kutyánál már lehet engedni néha. Ehhez persze, ismerni kell a kutyát. Látni kell rajta, valóban csak a gazda engedélyével él, vagy azonnal kihasználja az engedékenységet.
Nálunk nappal jöhetnek be,éjjel nem. Nappal is csak 1-2 órára játszani,meg itt kapják az ennivalót. Nem jönnek fel,ha nem hívom őket. Ma is pl. lefeküdtem,nem hívtam őket, ott feküdtek az ágy mellett. Igazából nincs olyan, hogy nem látom. Ha benn vannak,mindig itthon vagyok.
Köszönöm a hasznos tanácsokat :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!