Miért akarják annyira rábeszélni sokan az embert az ivartalanitásra?
"ha nem lesz felesleges szaporulat,alom és még betegség sincs"
Ilyenkor senki sem akar rábeszélni, max megemlítjük, hogy egészségügyileg hasznos lehetne. De remélem azt azért látod, hogy nem az általad felvázolt eset a jellemző kishazánkban!
Az lehet, hogy még nincs betegség, de az ivaros szukák 60%-ánál fordul elő 7 éves kor fölött a gennyes méhgyulladás, illetve az emlő daganat.
Apámékat nem tudtam rábeszélni az ivartalanításra, ezért két hete egy gennyes, vérző méhet kellet kioperálni, egy lázas, legyengült, idős kutyából. A petefészkek és a méh is hemzsegett a cisztáktól. Ilyenkor egy sokkal kockázatosabb, életmentő műtétet kell végrehajtani, a kutya sokkal lassabban, nehezebben rehabilitálódik. Nem egyszerűbb megelőzni a bajt?
Ráadásul nekünk szerencsénk volt, mert nyitva volt a hüvely, tudott távozni a váladék, és így észrevettük. Ha a hüvely már bezáródott, akkor általában a gazdák észre sem veszik, hogy baj van, mert a méh csak telik, telik a gennytől, míg végül felreped, és akkor már nagyon kicsi az esély a túlélésre.
a ragadozó állatok területvédő hajlama és a terület jelölése önmagában probléma és konfliktusforrás, felesleges stersszhelyzeteket és dominanciaharcokat teremthet. Egy kan esetében a be nem következett aktus szintén frusztrációként marad meg az állatban-kivédhetettlen, hogy a szukák szaga ne ingerelje az állatot!) Egy természetellenes környezetbe mi vonjuk be a főként ragadozó háziállatainkat és a szoros együttélés is egy teljesen természetellenes helyzetet teremt-pl. naponta kell, hogy egymás "vadászterületét" keresztezzék, megsértsék.
Az ivartalanítás legfőbb előnye lehet a felesleges konfliktushelyzetek számának így a stressznek a csökkentése és a betegségek megelőzése, ezáltal kivédhetőek a háziasítás mellékhatásai(pl. egységnyi területen sokkal több ragadozó él mint amit ez a terület ki tudna szolgálni és lehetővé tenné az elkerülő, konfliktuskerülő magatartást ami jellemző a kutyákra és macskákra is -amennyiben lehetőségük nyílik erre)
Mert ha nem akarsz tenyészteni, illetve szaporulatot a kedvenced után, akkor ez a legoptimálisabb megoldás neked és az állat számára is. Ha kan kutyád van, nem csavarog el, hogy a közelben tüzelő szukákat becserkéssze, lakásban tartva pedig gondolom a szaga is kevésbé aromás. Szuka kutya esetében pedig véletlenül sem fedezi be kéretlenül kan kutya, és azt hiszem így a tüzeléssel járó vérzés sem okoz kellemetlenséget a lakásban tartott kutyánál.
Macska esetében pedig, ha nem kívánjuk tenyészteni, mindenképpen ajánlott az ivartalanítás, ha kinti, vagy ha szoba cica is az illető. Kinti cicák esetében a felesleges szaporulat elkerülése mindkét nem esetében, szoba cicánál pedig a kandúr jelölgetése, a nősténynél pedig az állandó ivarzás elkerülése miatt, amit a gazdinak elég fárasztó elviselni, és a cica egészsége is megsínyli.
Nekem 5 éves fiú kutyám van. Nem szökős,barátságos, mégis rá akarnak beszélni az ivartalanításra. Miért?
Másik kutyám, az imádott német juhászom ivartalanítva lett 9 éves korában orvosi indokra,mert úgy vélték, ettől van a baj, aztán 9 és fél évesen meghalt egy ettől teljesen független más betegségben.Attól tartok,minden időskori kutyabetegséget erre okolnak.Akkor az embereknél miért nem ajánlják az "ivartalanítást"pl.klímax idején (férfinél,nőnél)?
jah és az emberi dolgokat már megint NE MOSSUK már össze a kutyákkal... Nem tudom, h nem tűnt-e fel, de teljesen más a kutyák és az emberek szaporodásbiológiája....
(megjegyzendő: anyukám egészségügyi okok miatt "ki van pakolva" és köszi, teljesen jól van, nem érez semmiféle negatív hatást)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!