Tapasztalt kutyások, szerintetek mi a helyes teendő?
Két kutyán van.
Az 1. Egyből elszalad séta kezdetén és amikor hívjuk, ránk se figyel, egy helyben toporog és szaglászik. Amikor odamegyünk hozzá, tudja hogy rosszat tett, lapít. Ilyenkor büntiből visszavisszük az udvarba és nem jöhet sétálni.
A 2. ugyan jön, ha éppen nincs semmi érdekesebb, de ha pl macskát lát, akkor elszalad utána, és hiába hívjuk, nem jön, csak amikor már értelmetlen a kergetés. Ilyenkor tőlem szóbeli fenyítést kap és max egy kis figyelmeztető fenékre verést a pórázzal, aztán megkötöm és nem mehet el.
De családom más tagja mind a kettőnél ilyen esetekben komoly testi fenyítést alkalmaz, mert képtelen uralkodni az indulatain, ha vm nem úgy megy, ahogy akarja. Mondtam neki, hogy ne csinálja, már azzal is fenyegettem, hogy vk. meglátja és kínzásért lecsukják.
Mi a teendő? Milyen büntetést érdemel ez a két kutya, amiből ért és főként TANUL?
Most elhatároztam, hogy egydül viszem őket, és egyenként gyakorlok velük behívást, de vajon nem fog-e "hülyének" nézni, amiért ok nélkül visszahívom? Ráun-e, ha sokszor visszahívom, nem fog-e egyszer csak úgy dönteni, hogy neki fölösleges visszamennie a semmiért?
Bevallom, kissé izgulok, ha elengedem, mert a környéken sok a kóbor állat és megszaporodtak a vadak is (őzek). Mindenképpen vissza kell jönniük, ha hívom őket.
Kutya sulira nincs lehetőség!!!!
Értelmes válaszokat kérnék, azokat pedig előre köszönöm!
Tévhit az hogy büntetéssel lehet tanítani a kutyát, főleg ilyen helyzetben. Ha akkor bünteted mikor visszajön, azt fogja leszűrni hogy SOHA ne menjen vissza mert akkor csak kikap.
A megoldás: hívod, ha jön akkor juti fali, simi. Ha nem jön akkor határozott hangon szólj, de mire visszaér, rögtön válts és dicsérj, jutalmazz (igen nehéz mert hirtelen kell váltani a haragos és az elégedett gazdi szerepét) Ha még mindig nem jön indulj az ellenkező irányba, futhatsz is, ha utánad indul jutifali. Ha ez sem működik akkor tűnj el. Nem röhögni ez tényleg működni szokott, el kell bújni úgy hogy te még lásd de ő ne lásson. Pánikolni fog mert elvesztette a falkát, egyedül maradt. Mikor látod hogy már teljesen kétségbe van esve akkor gyere elő ő oda rohan hozzád és jutifali.
Ezeket ismételd amíg kell.
Persze ezt valami semleges és biztonságos helyen kell csinálni, pl. erdő.
Néhány hasznos tanács - a behívás alapszabályai:
- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni
- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni
- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának
- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.
- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred
- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!
- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel", majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret - vagy olyan parancsok amiket klikkerrel tanult. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.
- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"
Érdemes úgy gyakorolni, hogy a kutya éhes. Hagyj ki egy etetést mielőtt elkezditek, és készülj valami nagyon ütős falattal (főtt szív, máj). Az is jó megoldás, ha a kajáját egy ideig minden esetben séta közben kapja meg, figyelemért cserébe. ha nem figyel, nincs kaja. Így nem lesz lelkiismeretfurdalásod, hisz az ő döntése lesz mennyit eszik, nem te éhezteted. Ez egyébként a kötődést is erősíti.
Először ezekkel a motivációs megoldásokkal tanítsd meg a lényegre. Hagyd a büntetést a francba, látod, hogy eddig se tanult belőle, nem működik mostmég. Csak feleslegesen hozzászoktatod, és eldurrogtatod a puskaporodat.
Gyakorolj így legalább két hónapig. Kb ennyi idő, mire teljesen stabilan tudni fogja mit vársz tőle. Utána már lehet elvárni.
Ha félsz, hogy elvesznek, akkor köss egy 20 méteres kötelet a nyakörvükre, és hagyd, hogy húzzák maguk után. Ha nem jön a hívásra, akkor elindulsz a kötél után. Ne a kutya után, mert akkor menekülni fog, a kötél után menj, keresd meg egy olyan pontját, ami más irányban van, mint a kutya, és lépj rá a kötélre és annál fogva lasszózd be a kutyát.
csakkitti, igen ezeket ismerem, már olvastam ugyan ezt egy másik kérdésnél.
De ha egyáltalán nem veszi fel velem az un. kontaktot, akkor hiába. Elszalad egy francos macska után és egyszer még kiszalad az útra. :S Se lát se hall, mert erős az ösztöne.
Udvaron már megy, ott mindíg jó kutya mind a kettő, de kerítésen kívül elmegy az eszük. Észre vettem, ha póráz nélkül kiengedjük őket a kertbe, akkor visszajönnek hívásra, de amint fent van a nyakörv, úgy értelmezik, mintha egy kilépő kártya lenne a sittről, amikor mehet a randalírozás. Póráz nélkül engedelmesebbek, mint azzal. Talán nélküle elveszettebbnek érzik magukat, vagy azt hiszeik a póráz feljogosítja őket valamire :/
Na, akkor legyen az az első, hogy a kertben menjen a behívás nyakörvben is. Illetve tanulják meg, hogy TILOS elhagyni a kertet engedély nélkül, ha van nyakörv, ha nincs.
Az a baj, hogy a stabil behíváshoz nagyon rögös út vezet. Igazából minden problémát meg kell oldani ahhoz, hogy működjön, még olyanokat is, amik nem zavarnak. Ha megfigyeled, azoknak akiknek stabil a behívásuk, jellemzően semmi más gondjuk sincs a kutyával.
A macskavadászat amúgy a legnehezebb, még mindig nem vagyok benne biztos, hogyha már elindult a kutyám, akkor meg tudnám állítani. Onnan kell megfogni a kérdést, hogy te lásd meg előbb a macskát, és tereld el a figyelmét még mielőtt ő is meglátná. Én már kifejlesztettem a hátsó szemem, és csápokat is növesztettem :) Ha olyan helyen sétálunk, ahol ez necces, ott nagyon meg van feszülve minden idegszálam, annyira, hogy hamar bele is fáradok, és olyankor inkább pórázra veszem, mert ha én nem vagyok totál toppon, akkor tuti kicsúszna a kezemből, és minden ilyen kicsúszás gyengítené a korábban elért eredményeket.
De egy erős zsákmányösztönt kordában tartani nem gyerekjáték, én is emiatt nyomom az ÖV-t, mert ez majd segítség lehet.
Az a baj, hogy ez itt nem is a behívásról szól, hanem a zsákmányról. Ehhez olyasmiket kell gyakorolni, hogyha kidobsz egy labdát, azután ne induljon meg, csak engedélyre, hogyha az orra előtt rángatod, akkor se mozduljon rá. Vagy ha nem labdás, akkor is biztos van valami más, amitől zsákmányösztönös helyzetben van, de alacsonyabb ösztönszinten, mint a macskánál, tehát még tudod kezelni. Abból kell építkezni. Rongy, bot, sípolós labda, lehet bármi.
De ez hosszú és fárasztó folyamat.
Szerintem segítőre is szükséged lenne. Egy másik kutyás vagy egy olyan személy aki szívesen besegít.
Először csak az egyik kutyával foglalkozz.
1,
Mikor a kutya szaglászik már egy jó ideje és nem mutat hajlandóságot arra, hogy rád figyeljen, akkor a másik személy egy nagyobb láncot a kutyához dob,/vetőlánc/ hogy a lánc érje is a kutyát.Ezzel a cél az hogy a kutya felfigyeljen a dobóra, aki még a kutyát zavarja is a gazda fele. A kutyádat rögtön hívod és mikor bemegy hozzád, megdicséred és ha a kutyád beles akkor adj neki jutifalatot.A segítő addig zargassa feléd a kutyát amíg a blöki rá nem jön arra, hogy melletted biztonságban van. Ha már a te hívó szavadra is visszamegy, akkor már nem kell segítő.
Abba a hibába ne ess bele, hogy folyton monoton hívd a kutyát, mert a blöki megunja és szintén nem lesz visszahívható. Hagyd szaglászni és csak időszakosan hívd be.
2,Ennél a kutyánál, mivel bejön, a következőt csinálhatod:
Tegyél rá egy végtelen egysoros fojtó nyakörvet és tedd egy jó hosszú pórázra. Így vidd sétálni.
Ez most egy türelem játék lesz, vagy megkérsz megint valakit arra, hogy szerezzen be egy macskát ezekre az alkalmakra. Lényeg az hogy a macska ott van a kutyától bizonyos nem elérhető távolságra.
A pórázod laza.
Hagyod a kutyát nekilendülni a macska után.
Te nem lépsz egy lépést sem utána, hagyod, hogy a kutya kispannolja a pórázt és visszarántsa saját magát rajta.
De az még jobb, ha mikor a kutya belendül te rántod vissza egy nagy lendülettel a kutyát úgy , hogy melletted landoljon.Nem baj ha a lába sem éri a talajt.
A rántással egyidősben pedig a "hozzám" vezényszó legyen.
Ezt addig ismételd míg a kutya a "hozzám" vezényszóra visszafordul és betér hozzád.
Ez a módszer a fájó inger elkerülésén alapul. Tehát a kutya nem akarja megvárni a berántást inkább a gazda mellé betérést válassza.
A drasztikusabb berántástól a kutyának nem lesz semmi baja, viszont, ha egy autó elüti akkor bele is halhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!