Az állatorvosok miért nem okosítják a gazdákat?
Az a durva, hogy az állatorvosok tanrendjében szó sincsen kutya nevelésről. Jobb szakokon valamelyik tanár híc egy vendégelőadót, és akkor egy órát hallanak róla.
Az gazdiknak pedig természetes, hogy először mindenről az állatorvost kérdezik, aki hülyeségeket is mondhat.
Elég hülye egy helyzet ez így. Konkrétan első körben állatorvosin kellene némi nevelést tanítani, ha már mindenki tőlük akarja megtanulni.
az állatorvos nem kutyapszichológus, nevelési tanácsokat nem lenne etikus adnia-ő az állat fizikumával foglalkozik, és jobb is ha megmarad ezen a területen:)
a kutyatartókat lehetne esetleg kötelezni arra, hogy vegyék a fáradtságot és járjanak utána, hogyan lehet nyugodt, kiegyensúlyozott kutyát nevelni a megfelelő tartási körülmények biztosítása mellett
Egyetértek, ez nem az állatorvos dolga - ahogy az sem dolga h megállapítsa milyen keverék vagy milyen szép egy fajtatiszta kutya. Ugyanúgy ahogy az háziorvos sem fogja megmondani anyukának h hogyan nevelje a gyerekét, de az influenzából kigyógyítja.
Ez sokkal inkább kellene h közügy legyen, vagyis pl. már általános iskolában el kellene kezdeni a nevelést ebbe az irányba. Ott a környezetismeret óra aminek a keretein belül a kutyával - mint a mai, városi emberhez legközelebb élő állat, akivel a leggyakrabban találkozik - külön. Szükségletei, tartása, nevelése, ivartalanítás fontossága, felelős állattartás alapelemei stb. A gyerekek még sokkal fogékonyabbak erre, ezt viszik haza és majd ezt adják tovább.
Évek óta foglalkozok kutyatenyésztéssel, és jó pár állatorvossal volt már kapcsolatom. Sajnos nagyon sok állatorvos (főleg vidéken) inkább csak a haszonállatokra specializálódott, már csak azért is, mert arra van igény.
Vidéken lakom én is, egy olyan faluban, ahol már azért megnézik az embert, ha sétáltatja a kutyáját, nem hogy azért ha beülteti a kocsiba, nem láncon tartja, és még sorolhatnám.
Nekem szerencsém volt, mert nagyon jó állatorvosom van, akivel baráti a viszonyom, ezért bármiről kikérhetem a véleményét. De az is tény, hogy amelyik állatorvos nem tapasztalt kutyatartó, nem tud tanácsot adni kutyás ügyekben.
Nagyon sok helyen nincs kultúrált hobbiállattartás, és nagyon sok állatorvos nincs tisztában a legalapvetőbb dolgokkal sem.
És igazából nem is az ő feladatuk.
Mindenkinek a saját felelőssége, ha kutyát akar tartani. Senkinek sem állampolgársági kötelessége, hogy kutyát tartson. Ha pedig mégis kutyát akar tartani, akkor igenis nézzen utána a kutya biológiájának, etológiájának, tartási- és képzési ismereteknek.
Ez sajnos csak nagyon nehezen fog változni. Ezért kell, hogy mindenki megbízható tenyésztőtől vásároljon kutyát, mert a tenyésztő nyújta majd a legtöbb segítséget a kutya élete során.
Én minden gazdival szívesen tartom a kapcsolatot, aki tőlem vitt kutyát. Jó pár kutya nálam tölti a nyár egy részét, ha a gazdik nyaralnak.
De ha valaki 5-10-20 ezer forintért (vagy akár többért is) szaporítótól vesz kutyát, az ne csodálozzon, ha azt is letagadja, hogy tőle vették a kutyát.
Nagyon sok a felelőtlen kutyatartó, aki megveszi a kölyökkutyát, csak mert aranyos, vagy mert a gyereknek milyen jó lesz, aztán ha nem tud vele mit kezdeni elhanyagolja, nem foglalkozik vele, és ez csak halmozza a már meglévő problémát.
Egy kutyával foglalkozni kell. Nem kell mindenkinek profi kiképzőnek lenni, csak kérjen segítséget még mielőtt kialakul a baj. És ne döntsön meggondolatlanul.
Egy kutya érkezésére fel kell készülni, és egy életen át nevelni, gondoskodni kell róla.
Az állatorvos nem képes csodát tenni, látatlanban pedig nem lehet tanácsot adni. Egyébként is minden kutya más, nem lehet általánosságban tanácsot adni. Ezt nem várhatjuk el tőlük.
Én valami minimálisat azért várnék...
Sok orvos még mindig az mondja, hogy megőrül a kutya, ha nem ellik, vagy gondolkodás nélkül írja fel a nyugatókat. Legalább annyit kéne tudnia, hogy nem ilyen egyszerű a dolog, ehhez pedig minimális belelátás kéne a tréningbe is, etológiába is.
Én már annak örülnék, ha legalább annyira képben lennének, hogy inkább azt mondják, hogy nem tudják, trénert kell megkérdezni.
Egy állatorvosnak miért kell értenie a kutyaneveléshez? Az a kutyakiképzők feladata. A gyermekorvosok sem járnak óvodákba, hogy a gyerekek szellemi fejlődését irányítsák!
Aki nem ért a kutyaneveléshez, vagy nem ismeri ezt a falkavezér dolgot, na az ne tartson kutyát, vagy legalább konzultáljon egy szakértővel, járjon kutyasuliba, de az állatorvosnak ehhez semmi köze. Ő a beteg állatokat gyógyítja!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!