Honnan lehet megtudni ha egy kutya fajtiszta?
A fajta fenntartása és a fajta jellegének, tulajdonságainak megóvása igenis fontosnak kell/kéne lennie a leendő gazdiknak, az embereknek akik szeretik a fajtát.
A hozzá nem értés a tenyésztésben heterogén, fajtajellegeket már nem hordozó állományt eredményez. Így az idő múlásával aki egy bizonyos fajtát szeretne, az már nem ugyanazt fogja kapni, mint amit vár - pont a hozzá nem értés, hanyag tenyésztés miatt.
Ezen érdemes elgondolkodnia bárkinek aki tenyészteni akar, és aki fajtatiszta kutyát akar.
Na, álljon meg a menet! A fajtatisztaság = törzskönyv.
Ugyanis a legtöbb ma létező kutyafajta keveréknek indult. Bizonyos kívánatos tulajdonságokat hordozó kutyákat pároztattak, és kiválogatták a leszármazottakból azokat, akik szintén rendelkeztek ezekkel a tulajdonságokkal, így csak őket tenyésztették tovább. Így az évezredek alatt specializálódtak a kutyák földrajzi elhelyezkedésük és felhasználási módjuk szerint is. Ekkor még az azonos célra tenyésztett kutyák sem voltak annyira homogének, mint most. A törzskönyvezés kezdetének talán az nevezhető, amikor egyes emberek elkezdték nyilvántartani egy bizonyos kutyacsoport felmenőit, mert rájöttek, hogy így hatékonyabban lehet tenyészteni. A törzskönyvezés a mai formájában viszonylag újkeletű dolog, akkor találták ki, amikor országos (vagy nemzetközi) szinten írásba foglalták a fajták standardját. Egyszerűen arról van szó, hogy csak úgy van értelme "fajtáról" beszélni, ha annak igazolható a származása. A származás igazolása pedig a törzskönyvvel történik. Ilyen egyszerű. Tehát hiába születik két tk-s szülőtöl egy alomnyi kiskutya, ha azokat nem törzskönyveztetik, akkor nem igazolható a fajtatisztaságuk, nem alkalmasak arra, hogy a fajta értékeit továbbvigyék. A gazdája még bizos emlékszik rá, hogy a szüleik törzskönyvesek voltak, de ha pároztatni akarja egy ugyanolyan tk nélküli kutyával, akkor hogyan bizonyosodik meg róla, hogy a másik is fajtatiszta-e? Maximum annyit tehet, hogy elhiszi a másik gazdinak, de ez elég rizikós. Minél távolabb kerülünk a kiindulási alapként emlegetett két törzskönyvezett szülőtől, annál valószínűbb, hogy valahonnan valami más is belekeveredik. Tehát a "fajta" egy biológiailag értelmezhetetlen fogalom, csak a felmenők nyilvántartásával lehet igazolni, ezért nincs ÉRTELME fajtatisztaságról beszélni, ha az nem igazolható. Ettől még az az állat ugyan olyan értékes élőlény, ugyan olyan jó KUTYA. Lehet fajta jellegű, de semmiképp sem nevezhető fajtatisztának.
Én is tudnám sorolni az ismerőseimnél élő malamut, border collie, labrador, kuvasz stb. kutyákat, akik ránézésre totál annak látszanak, de a gazdájuk tudja honnan vannak, és egyértelműen tisztában van vele, hogy az egyik szülő valóban olyan fajta volt, a másik viszont totál más, tehát biztosan keverékek. Ha ők rosszindulatúak lennének, akkor megtehetnék, hogy pároztatják egy másik tk nélküli olyan fajtájúnak látszó kutyával azt hazudván, hogy az övéké is fajtatiszta, csak nekik nem számít a papír, ezért nem kértek hozzá. Azután születnének a keverék kutyák, amiket eladhatnának továbbra is fajtatisztaként azoknak, akik nem értenek hozzá és "a papír nem számít". Így van egy ismerősömnek 8 kg-os csivavája...
Tehát a törzskönyvezés nem valami úri huncutság, hanem a egy olyan szükséges minimum, ami a fajták fennmaradásának egyetlen lehetséges útja.
Sziasztok!
Ezalapján törzskönyvezni nem fogják a kutyát, de ha csak pusztán kíváncsiságból kérdezed hogy fajtatiszta-e, vidd el egy állatorvoshoz, az nagy pontossággal meg tudja mondani hogy az-e! Persze nem 100%, mert lehetnek szülőtől olyan génjei, amik nem jelennek meg rajta, de hordozza, és esetleg utódokon megjelenhet!
Szerintem egy jó állatorvos munkája során elég kutyával találkozik hogy felismerje a jellegzetességeket!
Ha csak egy olyan dolgot talál ami nem illik oda, már biztos hogy köze sincs a fajtatisztasághoz!
Azt én sem gondolom hogy részletesen megmondaná milyen fajákból van benne, de azt biztosan meg tudja mondani, hogy egyáltalán keverék-e!
32/37 Én nagyon jól értem, hogy mit mondasz. A törzskönyv egy hivatalos okirat arról hogy egy kutya generációba egy azonos fajba tartozó szülőktől származik. És én is elítélem azokat, akik kihasználva/leterhelve a kutyájukat minden tüzeléskor fialtatják. Dehogy fajtafenntartás és nemesítés? Ezzel hogy divatba hozták azt, hogy csak az az "igazi" kutya aki "fajtatiszta", csak egy dolognak szabtak gátat. Mégpedig a természetnek (evoluciónak)!
Az egyik legfőbb példa erre a Border collie, ami "főleg" Angol, Skót és lengyel pásztor kutyák keverékéből származik és bizonyítottan a világ legintelligensebb most élő kutyafajtája! És gondolj/atok bele mi lett volna ha, ezt a "fajtatiszta" divatot már, akkor kitalálják! Rajta kívül még rengeteg most létező fajta nem létezne ill. abba, hogy a keverék ("korcs") kutyák sokkal immuninsabbak a betegségekre és tovább is élnek!
Félre ne értsen senki! Magával a fajtatisztasággal semmi bajom, de a megszállottsággal miszerint a nem fajtatiszta nem jó annál inkább!
És hogy valaki a kérdező válaszára is írjon! Biztosan nem lehet tudni, hogy egy kutyus "fajtatiszta-e" törzskönyv nélkül, de ha szeretitek egymást és nem akarod tenyészteni, akkor csak kívánd azt, hogy keverék legyen, mert akkor sokkal tovább élvezhetitek egymás társaságát!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!