A kiskutyám megharapott. Lehet bajom belőle?
13 hetes kutyus, éles a foga és heves tud lenni, játék közben kicsit megkapta az ujjam. Egy tűszúrásnyi kis sérülés, egy nagyon picit meg is vérzett. Lemostam, fújtam rá egy kis alkoholt.
Lehet ebből bajom?
#8 Jó, ez egy opportunista baktérium, ami irgalmatlan ritkán okoz komoly bajt, általában immungyenge, idős vagy alkoholista emberekben és amúgy antibiotikummal jól kezelhető.
Nem vagyok sem idős, sem immungyenge, sem alkoholista.
Kérdező, te tettél fel egy olyan kérdést, ami re meglátásom szerint csak azt vártad, hogy mindenki megerősítse, nem lesz, nem lehet semmi bajod attól.
Erre van kb 99 százalék esélyed, valóban ritkán fordul elő, hogy bármilyen következménye lesz egy apró sérülésnek, de ez nem 100 százalék, és az a minimális "bagatell", ami lehet egy százalék sincs, olykor megdöbbentő eseteket kreálhat.
50 év alatt a tágabb ismerősi körömből is tudok példákat, volt, akit egy feltehetőleg rozsdás szög, vagy drót karcolt meg, annyira jelentéktelennek látszódott a sérülés, hogy azt sem tudta mi okozta... tetanuszban meghalt.
Egy másik ismerősömet a macskája karmolta meg, az sem tűnt komoly sérülésnek, de az is tetanusz fertőzés lett, szerencsére meggyógyult. Rovarcsípés... számtalanszor megcsíp bennünket ilyen-olyan rovar, nem tulajdonítunk neki jelentőséget.
Egyik ismerősöm viszont belázasodott, bedagadtak a nyirokcsomói, és ez az állapot heteken keresztül tartott, kórházba került, nagyon beteg lett.
Az orvosok sokáig azt sem tudták mi okozta a betegségét, kitenyésztés után tudták beazonosítani a kórokozót, ami valami olyan nyavalya volt, amire külföldről kellett gyógyszert hozni... attól szerencsére meggyógyult.
Ezek nagyon ritka esetek, de vannak ilyenek is.
Évekkel ezelőtt megtörtént eset az is, hogy egy ismerősöm szájon vágott valakit a diszkóban, és lett egy horzsolás a kezén.
Másnapra belázasodott és a kézfeje csúnyán feldagadt.
Irány az orvos, ahol nem igazán akarta elmondani, hogyan is szerezte a sérülést, de végül csak kiderült.
Az orvos elmondta neki, amit sok ember tud, csak nem tulajdonít neki jelentőséget, hogy minden állatban, emberben élnek baktériumok.
Hasznosak, és "ártó szándékúak", szükség van rájuk, nélkülük az ember, állat nem lenne egészséges (szimbiozis).
Viszont a baktériumflóra nem ugyanolyan összetételű, és az történt, hogy a szájba vágitt egyén nyálában olyan baktérium is élt, ami a sebbe jutva nála mérgezést okozott.
Az állat nyalogatja a sebeit, a saját baktériumflórája segíti a seb gyógyolását.
Az ember nem általában nem nyalogatja a sebeit, de bizonyították, hogy a szájban lévő sebek gyorsabban gyógyulnak (pl fogászati műtét), tehát a bajtériumok segítik a seb gyógyulását.
Egy másik élőlényre azonban már veszélyes lehet az idegen baktérium, ha az a sebbe jut.
Ritkán okoznak bajt, kutyák, macskák játék közbeni harapdálása pl lehet olykor okoz fájdalmat a gazdinak, de általában nem harapják át a bőrt.
Vérző harapás esetén van az, hogy ott már van egy kapu is a baktériumok számára, és még az sem jelent feltétlenül bajt.
A sebet nyalogató kutya esete is annyi volt, hogy a kutyában lévő baktériumok nyílt kaput találtak, és nagyon rosszul álltak a csillagok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!