Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Közepes és nagy méreű őrző...

Közepes és nagy méreű őrző védő fajták?

Figyelt kérdés
okt. 29. 15:36
 1/7 anonim ***** válasza:
69%
Mi a kérdés? Mert ez csak egy lista, amit egy google kidob.
okt. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
11%
A mudi.
tegnapelőtt 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
76%

Szia!

A kuvaszt én szívből tudom ajánlani. Elképesztően kimért és intelligens együttműködő kutya. Igazi családtag.

Ez egy elég jó ismertető:

https://www.youtube.com/watch?v=ec5u8c1sIrM

tegnapelőtt 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Gabriella2228 válasza:
0%
Ha erős kezű, határozott gazdi vagy és hajlandó vagy MINDIG foglalkozni a kutyával: Malinua, azt hiszem belga Juhász kutya magyarul…bár ez minden őrző védő fajtája vonatkozik.
tegnapelőtt 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
68%

Közepes méretű őrző-védő nem nagyon van.

Közép-nagy termetűek: malinois, német juhász, boxer, stb.

Nagy termetűek: rottweiler, doberman, bullmasztiff, boerboel, óriás schnauzer, orosz fekete terrier, stb.


Mudi nem őrző-védő, hanem terelő fajta, a kuvasz pedig pásztorkutya.

tegnapelőtt 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
53%

#5#

Akkor a belga juhász, német juhász sem őrző-védők, hisz a nevében is benne van, hogy juhász kutyák.

A pásztorkutyáknak anno két fontos feladatot kellett ellátni.

1 terelni, együtt tartani az állatokat.

2 megvédeni azokat.

Ez a két feladat már nagyon régen külön vált, a kisebb testű terelőkutyák mellett a védelem a nagyobb testű, erősebb pásztorkutyák feladata lett.

A kuvasz, komondor, és a többi, nagy testű kutya nem azért volt, van a nyájak mellett, hogy tereljék azokat, a feladatuk a védelem.

Az már más kérdés, hogy milyen jellegű őrző védő feladathoz keres a kérdező kutyát, mert arra nem mindegyik alkalmas.

Az univerzális örző védőnek tartott német juhászok között is nagyon sok a munkára alkalmatlan egyed, és a többi fajta sem kivétel.

Nagyon régen külalakra szelektálnak, nem tulajdonságokra, és tetszik, nem tetszik a rajongóknak, nagyon sok fajta van, amelyek között alig van olyan egyed, amelyik alkalmas az eredeti feladatát ellátni.

Beleértve a pásztorkutyákat is.

Néhány éve a komondirokat tesztelték le.

Ugat a kerítés mögött, de ha a védőfelszerésbe öltözött ember bement a kertbe, sok kutya elhátrált, gyáván viselkedett, elkeserítően kevés kivételt találtak.

Persze, a mai világban a legtöbb kutya már házikedvenc, azok a fajták is, amelyektől egykor a védelem volt elvárva.

A kérdezőnek sem feltétlenül elég fajtát keresni, a feladattól függően a kutya egyénisége a lényeg.


Erdélyben, a havasokban a nyájakat mái napig kutyák védik, ott azért vannak farkasok, medvék, ott a gyáva kutya értéktelen, a meggondolatlan meg halott lesz... a pásztorok nem foglalkoznak a kutyák pedigréivel, a tulajdonság a fontos.

Kaukázusi, kuvasz keverék? Vagy azok további leszármatottja, mindenféle pedigré nélkül? Tökéletes nekik, ha ellátja a feladatát.

tegnapelőtt 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
49%

#6

Igazad is lenne, ha csak a nevet nézzük, de a német juhász és a belga juhász, mint fajta, soha nem terelt. A német juhász, mint fajta ~200 éves, a belga juhász mind a 4 típusa még fiatalabb. Ezen fajtákat több fajtából alakították ki, amelyek között ugyan voltak terelők is, de nem csak azok.


A magyar szakzsargon szerint a juhászkutya terel, a pásztorkutya őriz. A két típus soha nem élt és dolgozott egymás mellett. A magyar terelőfajták akkor jelentek meg a nyájak mellett, amikor kipusztultak a nagyragadozók, valamint megjelent a merinó birka hazánkban. Addig ismeretlen fogalom volt az, hogy terelőkutya.

Ahol vannak nagyragadozók (keleti országokban), ott mai napig nincsenek terelőfajták, csakis pásztorkutyák, akik védik a jószágot. Nyugaton ez két kivételtől eltekintve (pireneusi, abruzzói) ismeretlen, ott csak terelőfajták voltak/vannak.


Egyébként a magyar kutyafajta elnevezésekben vannak problémák. Pl. az orosz ovcharka szót pásztornak kellett volna nevezni, hiszen mint mondtam, ott nincsenek terelőfajták. A berni pásztor pedig nem pásztorkutya, hanem hegyikutya (angolul mountain dog, németül sennenhund), valamiért mégis pásztor lett a magyar elnevezés.


A német juhászoknál a munkavonal tökéletes őrző-védőre, a küllemvonalaknál kell erősen megnézni, honnan vesz az ember kutyát. Azért még mindig a malinois és a német juhász nyeri az IPO világbajnokságokat, a többi fajtának nincs beleszólása, a 100 legjobb kutya között elvétve akad egy-egy roti, schnauzer.


Igen, a komondornál, kuvasznál, de egyébként a káj-nál, kaunál is megfigyelhető volt a pásztorkutyateszteken ilyen viselkedés, hogy ugat, de nem harap. Ez a küllemtenyésztésre vezethető vissza. Szerencsére a komondorok és a kuvaszok között is vannak kiváló kutyák, amiket a teszteken bizonyítottak.


Erdélyben, az esztenákon, sokféle kutya van. A kalibakutya értéktelen, ősszel otthagyják őket, tavaszra a legtöbb elpusztul (megeszik a farkasok, vagy megfagynak). Az értékesebb kutyákat leviszik a faluba. Ott is vannak kuvaszok és komondorok, melyek sikeresen megállták a helyüket, és persze sok, ami elbukott. Mint fajta, a KÁJ tűnt a legmegbízhatóbbnak, de vannak jó bukovinai és mioriticek is. A kauk megbuktak, a legtöbb már nem pásztorkutyaként viselkedik, vagy a farkasok, vagy a falka ölte meg beilleszkedési gondok miatt. A kangal szintén megbukott, mert elment a farkasok után, akik a török farkasoknál 2-3x nagyobbak, és nem ellenfelük a kangal.

tegnapelőtt 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!