Milprazon tablettát mennyi időnként lehet maximum beadni? Vagy úgy kérdem, mennyi ideig nem veszélyes kiirtani a szívférgeket? Mennyi idő alatt fejlődik ki úgy, hogy veszélyes már beadni a gyógyszert rá?
Én úgy tudom, 12 hétig nem veszélyes beadni.
De mégis havonta ajánlják, miért?
Mert egy hónapig véd, és max. 2 hónapig lehet az állat védtelen úgy, hogy utána ráadod a szert szűrés nélkül.
Ezen ne spórolj! A szívféreg terápia alsó hangon 500 ezer, már ha megéri a kutya a kezelés végét és nem hullik el időközben...
Akkor 6-8 hetente is elegendő?
Nem spórolásból, hanem nem akarom mérgezni annyit.
Minden állatorvos és az Amerikai Szívféreg Szövetség ajánlása is az 1 hónap. Én nem fogok olyan tanácsot adni, még egy anonim oldalon sem, ami nem egyezik meg a nálam sokkal képzettebb és tapasztaltabb szakemberekével.
Ellenben volt örökbefogadott szívférges kutyám, tudom, hogy mivel járt a kezelése.
Két műtét nélküli protokoll van: Az elsőnél moxidectint kell a kutyára cseppenteni havonta, 1 hónapig emelt dózisú antibiotikumot kap és utána 3 db arzén alapú injekciót. A másik eljárásnál, szintén moxidectin csepp minden hónapban, 30 nap emelt dózisú antibiotikum és szteroid, ezt 6 hónap múlva ismételve, ameddig nem negatív a teszt (ez akár 18-24 hónap is lehet) Mindkét esetben elengedhetetlen a kutya teljes ketrecnyugalma.
Ha a 6-8 hét alatt mégis valamilyen gebasz történik, pl. nem szívódik fel rendesen a tabletta és mégis kifejlődik a szívféreg, akkor ezek közül a kezelési módszerek közül választhatsz. Szerinted melyik károsabb? A havi megelőzés vagy bármelyik kezelés a kettő közül, hozzáadva, hogy maga szívféreg is károsítja közben a kutyád szívét és tüdejét?
Azért kérdeztem, ember, hogy más állatorvos mit mondott nektek.
Ha mindegyik az egy hónapot ajánlja, akkor oké, de máshol meg azt olvastam, hogy a szívféreg max 3 hónapig lehet tablettával irtani, utána veszélyes, mert kifejlődik és megölheti a kutyát a tabletta.
De akkor ez kb olyan lehet, mint a veszettség elleni oltás, aki 3 évig hatásos, de amúgy évente kötelező beadatni.
NEM hatásos 3 hónapig!
1 hónapig hatásos, addig megöli a lárvákat. Utána ha megcsípi egy fertőzött szúnyog, akkor még 2 hónapig ha védtelen marad a kutya, és ráadod a szert, akkor az még elöli a 2 hónapos lárvákat, anélkül, hogy veszélyes lenne a kutyára nézve. De ebből azért nem szabad rendszert csinálni. Nem tudom, mi olyan nagy szám abban, ha megkapja azt a r*hadt tablettát az a szegény kutya!
#5 Fogalomzavaraid vannak és nem ismered sem a szívféreg fejlődését, sem a megelőzésre és gyógyításra használt szerek hatásmechanizmusát.
A tabletták nem a szívférgeket ölik meg, hanem a szúnyog által bejuttatott L3-L4-es lárvákat, így azok nem tudnak szívféreggé fejlődni.
A 2-3 hónapos kihagyást azért szokták néhányan "megengedni", mert addig jó esetben még a lárva kiirtható stádiumban van (L3-L4). Azonban, ha közben valamilyen módon a lárva eléri az L5 stádiumot (fiatal féreg), pl. felszívódási zavar miatt vagy mivel ennek sem 100% a hatékonysága, akkor már nem hat ellene a tabletta, ezért javasolt a havi védekezés, még "szúnyogmentes időszakban" is.
3 hónapnál nagyobb kihagyás után már újra kell tesztelni, mert eddigre már lehetnek benne kifejlett férgek, nem csak lárvák. Addig nem érdemes, mert a teszt már csak a kifejlett, ivarérett és újra lárvát termelő férgeket, a vastagcsepp próba pedig a vérben keringő (L1) lárvákat mutatja ki.
A szívférges kutyára nézve a szerek nem azért veszélyesek, mert megölik a szívférget, hanem azért, mert a már kifejlett szívférgek L1-es lárvákat termelnek nagy mennyiségben, és ezeknek a nagy számú lárváknak a kiirtása toxikus sokkot okozhat a kutyáknál (ennek a megelőzésére adnak a kezelés alatt szteroidot is) Ezért nem szabad ilyen szereket adni a kutyáknak TESZTELÉS NÉLKÜL.
A szívférgeket sajnos nem olyan egyszerű tablettával vagy rácsepegtetővel kiirtani, a kifejlett példányokra csak minimálisan hatnak. Előtte azért kap a kutya emelt dózisú antibiotikumot, hogy a vele szimbiózisban élő baktériumot kiirtsák, ezzel legyengítve a férgeket, így azokat vagy az arzén tartalmú injekcióval vagy a havonta moxidectin hatóanyagú rácsepegtetővel hosszabb-rövidebb idő alatt elöljék. A ketrecnyugalomra pedig azért van szükség, mert az így elpusztított férgek a véráramba kerülve trombózist okozhatnak.
Ha érdekel a szívféreg fejlődése: A szívférges kutyában a szívférgek L1-es lárvákat termelnek. Ezek a lárvák a kutyát megcsípő szúnyogba kerülnek, ahol 2-3 hét alatt átalakulnak először L2-es, majd L3-as lárvákká. Ezt az L3-as lárvát adják tovább csípéssel a szúnyogok a következő kutyának, ahol ezek is elkezdenek továbbfejlődni, lesz belőlük L4, L5, aztán kifejlett és ivarérett felnőtt féreg. Amik körforgásszerűen újra L1 lárvákat termelnek.
Az egész fenti rizsának az a lényege, hogy ha 100% biztonságban akarod tudni a kutyádat, akkor havonta adod neki a tablettát, mert az ennél több kihagyásnak már vannak kockázatai.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!