Ha egy kutya megtámad egy másik kutyát, miből lehet tudni, hogy mennyire akarja bántani? (sztori lentebb)
Legutóbb tapasztaltam egy esetet, ahol egy kutya be akart védeni egy labdát, ami a szájában volt, és ezért morgott, ha valaki a közelbe ment. Ezután a labda tulajdonosa is el akarta venni tőle, sikertelenül, majd egy idő után a "tulajdonos" kutyája rá támadt a labdát bevédőre. Hosszú szőrzetű kis-közepes méretű kutyákról van szó. Úgy támadta meg, hogy fölé ment a kutya, és a szájával a másikat "marcangolta" (balra-jobbra rángatva a fejét). Ezt a mozdulatot én elég hasonlónak láttam ahhoz, mint mikor mondjuk egy pitbull meg is öl egy másik kutyát, vagy legalábbis az a célja ezzel, erről csak videókat láttam szerencsére.
A két kutya már évek óta ismeri egymást, szabadon vannak engedve egymás társaságában, néha összekapnak dolgokon, de nem gyakran. Annyira nem haraphatott bele a másik kutyába, mert nem volt nehéz leszedni róla, utána a harcot megállítani még kis időbe tellett, de nem sokba. Majd a két kutya ugyanúgy egymás mellett szabadon engedve nyugodtan elvolt, nem is ugatták egymást, nem is morogtak, meg semmi agresszió nem volt közöttük. Egyiknek sem lett semmi baja egyébként.
Az is eszembe jutott, hogy lehet hagyni kellene ilyen esetben, hogy a kutyák lerendezzék egymás között a dolgokat? Nyilván ezzel kockáztatnák az emberek, hogy megsérül a kutyájuk, no de ezért is lenne jó tudni az eredeti kérdésemre a választ. Nyilván ha az utcán találkozik két kutya és összekapnak, akkor azt szakítsák félbe az emberek, de ha mondjuk kutyafuttatón történik ilyen, akkor vajon milyen esetekben érdemes közbeavatkozni és mikor nem?
Egyébként egyik említett kutyának sem vagyok a gazdája, csak megfigyeltem az eseményeket. Gyakran járok kutyafuttatóra és időnként előfordul, hogy egymásnak esnek kutyák valamilyen szinten.
1#
Sokan ezt reagálnák ilyen helyzetben, viszont ez a "póráz fel és irány haza" a helyzet kezelésének az elkerülése szerintem, meg nem tartom jónak ilyen mentális állapotban elvinni onnan a kutyát, mert akkor lehet legközelebb is úgy asszociálnak egymásra. Én várnék valamennyit legalább, hogy nyugodtak legyenek, már ha ez elérhető valahogy.
Úgy hangzik a leírásodból, hogy elég indokolatlanul támadt a tacskó. A legjobb lehet az lett volna, hogy ha a bulldogod korrigálja, és megtanulja a tacskó, hogy ilyet nem csinálhat máskor. Persze értem én, hogy félted a kutyákat, és nem lehet tudni mi lesz belőle pontosan...Meg ilyenkor meg is ijed az ember és akar tenni valamit.
#2 Azért a futtatóban "jóban van" egymással két kutya nagyon más attól, mint amikor együtt tartasz két kutyát. Igenis szét kell szedni őket. Ki tudja, milyen ölebként van a futtatón kívül kezelve a tacskó, vagy milyen idegrendszerrel született. Ha megsebesíti a buldogot, az sem jó, ha fordítva, akkor meg főleg megy a sírás.
Egyébként még együtt tartott kutyáknál is, ha azonos neműek simán egyik pillanatról a másiknak esnek, a gazdinak meg olykor már nincs más választása, mint konkrétan kettéválasztani a kertet. Tenyésztőnél van, hogy csak a szukák között a hierarchia ötödik helyéért képesek testvérek durván egymásnak menni.
Kicsit mintha óvodás gyerekként akarnád kezelni a kutyát, pedig pár évvel alatta van az értelmi szintje.
Eredeti kérdésedre a válasz pedig, hogy honnan tudod, hát, attól függ. Azt azért lehet látni, hogy mikor durvul. Ha meg durvul, akkor attól függ, meddig megy el, hogy bármelyik kutya hogy látja a helyzetet, van-e esélye nyerni, vagy jobb feladni és menekülőre futni. Ez ösztön, gyakorlatilag minden állat így működik. A tacskó jellemzően nagyon soká dönt úgy, hogy nem harcol tovább, ha egyszer begurult, hiszen így lett tenyésztve még a tökéletes idegrendszerű pedigrés példány is. Nála kevés akaratosabb fajta van, kb. a becsibészelt harci kutya a durvább, aki akkor is harcol, ha már szinte felnyitották foggal-karommal a hasát.
Szóval mindenképpen figyelni kell, és igenis szét kell szedni őket, idegen kutyával (mert a járunk futtatóba és összebarátkoztak, az kvázi idegen) meg csírájában, amint konfliktus van, vissza kell őket hívni. (Mert ugye a behívhatóság alap.)
Szerintem verekedést sosem szabad hagyni (azt mondják az a kivétel, mikor a saját testi épségedet veszélyben érzed, de szerintem olyan kutyát meg ne tartson senki, akitől fél- innentől meg mindig lesz egy ember, aki elkezdheti szétbontani a balhét).
Mostanában a kölykök szocializációjánál egyre többször kiemelik, hogy nem elég kutya társaságba vinni őket, hanem olyan kutyákat kell keríteni, akik jól kommunikálnak vagy legalább arra vannak terelgetve, hogy jól kommunikáljanak pl az oktató által a kutyaoviban. Ez a felnőttekre is igaz nagyjából, de egy stabil alapokkal rendelkező kutya elég sok h"lyeséget elbír, de nála is van egy szint, ami után rossz irányba torzulhat a viselkedése.
4#
Hát a sztorimban konkrétan én szedtem szét a két kutyát, mert a gazdik eléggé tehetetlenek voltak és elég rosszul nézett ki a dolog. Utána viszont elgondolkodtam, hogy lehet csak én láttam rosszabbnak, mint amilyen valójában volt, főleg hogy nem lett baja a megtámadott kutyának. Szóval így akkor már normálisabbnak tűnök egy kicsit?
Oké, marcangolást nem hagyod nyilván; de mit érdemes még hagyni, hogy megoldják egymás között, ez volt a kérdésem.
6#
Kölyökkutyát abszolút védenék ilyen hatásoktól, főleg ha felnőtt kutya agresszív felé, nehogy traumatizálódjon.
Kettő vagy több felnőtt kutya között viszont már felmerül bennem például olyan kérdés, hogy az összekapásnak lehet csak az lenne az eredménye, hogy tisztázzák egymás között a hierarchiát, vagy valamilyen más "nézeteltérést", és ilyen esetekben meg lehet érdemes lenne hagyni őket. Ha viszont vérre menne a dolog, azt meg már túlzás lenne hagyni. Szóval ezért írtam ki ezt a kérdést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!