Mielőtt menhelyről elhozol egy kutyát, előtt érdemes pár alkalmat talizni vele, időt együtt tölteni, nem?
Remek. Miből fogom tudni, ha őszintén kedvel egy kutyus?
Nyilván bárkivel elmegy sétálni/játszani (más választása nincs) de nem fog utána színt vallani és 1-10-ig értékelni egy papíron.
Azt szeretném ha ő is kedvelne és nem csak jobb híján lenne velem.
A kutyak többsege szerintem is barkivel szivesen jatszik, setal. Ezen a ponton nehez elbukni szerintem, ne aggodj miatta. 😀
Bantalmazott, félős (esetleg felelmagressziv) kutyaknal mar mas a helyzet, ott mar kell egyfajta lelki beke es kello hatarozottsag is, hogy a kutya bizzon is benned.
Kölyök orokbefogasanal eleg volt egy talalkozo nekunk, 3 eves kutyanal meg 2 talalkozas.
En mondjuk a fovarosi ebteleprol hoztam a kutyamat es 0 azaz NULLA perc egyutt setalas volt elotte. Kb csak azt mondhattam meg ott helyben mikor kihoztak, hogy el akarom e vinni.
Viszont a tapasztalatom, hogy vannak hullamok a viselkedeseben.
Elsore nagyon kezes barany, aztan ahogy feloldodik, keresgeli a hatarait (pl. húz ossze vissza, felzabal mindent, mas kutyakra ugrana). Majd miutan (1-2 ev) kb osszeismerkedtetek akkor megint kezesbarany lesz.
Ne csak azt vard, hogy a kutya kedveljen, mert ez csaloka lehet.
Ok, kedvel, a menhelyen. Aztan majd jon a meglepodes, ha hazaviszed es kiderul, hogy reaktiv meg felelmi agresszios.
Ne legyenek tul nagy elvarasaid, vidd azt a kutyat, aki tetszik, de szamits arra, hogy munka lesz vele otthon. Kutyasuli alap, trener is kellhet.
Menhelyi kutyakrol beszelunk, ki tudja milyen eloelettel. Raadasul tok mashogy viselkednek menhelyen, mint csaladban.
Az orokbefogadas nem cukimuki rozsaszin csillamponi. Lehet ilyen is, de lehet nehez is, ez mindig benne van a pakliban!
Én azt nézném, hogy hogy viselkedik a gondozójával, pl ha hívja, akkor megy azonnal, mennyire tolakodó, megkérdezném, hogy ő hogy jön ki más kutyákkal, konkrétan rákérdeznék, hogy őt össze lehet-e rakni bárkivel vagy azért válogat, a rácsokhoz oda akar-e menni balhézni stb.
A legtöbb esetben így is kell majd a kapcsolatotokon dolgozni, előjöhetnek problémák, a kutya nincs tudatában, hogy ő meg lett mentve és ezért hatalmas hálát kell éreznie. (viszont egy jó helyről származó kölyökbe is bele kell rakni közel ugyanennyi munkát, ilyen a kutyatartás)
Szerintem kevésbé mérvadó, hogy mennyire ugrál szét benneteket, sőt, aki szétugrál, otthon is hasonló megőrüléseket fog rendezni.
Egyetértek az előttem válaszolókkal. Ebtelepről azonnal viheted a kutyát, ez így elég nagy rizikó, bár azért szoktam látni, hogy amelyik régebben bent van ahhoz pár szavas tájékoztatót már írni szoktak.
Jó menhely kikérdez téged, milyenek a körülmények: családba vagy egyedül viszed-e, van-e gyerek/ek, ha igen meg szokták kérni, hogy ők is jöjjenek sétáltatni, lakás vagy kert, kb. mennyit lesz egyedül a kutya napközben, tervezed-e kutyasuliba, trénerhez vinni, szabadidődben mit tervezel a kutyával, pl. sport, kirándulás stb. Általában ismerik a gondozott kutyákat, és nem érdekük, hogy egy hét múlva visszakerüljön a kutya, ezért megmondják, ha nem jön ki más kutyákkal vagy ha kifejezetten reaktív, jelzik ha nem idős/gyerekbarát, ha nem jön ki macskákkal, ha félős vagy esetleg traumatizált, tehát pl. kifejezetten retteg férfiaktól, az eü problémáit el fogják mondani, és úgy általában, hogy hogy viselkedik a menhelyen. A legtöbb kutya vagy imádattal fordul mindenki felé, hiszen nekik a mennyország az a félórás séta, vagy közömbös, csak húz, húz, húz séta közben, de azért néhány alkalom után látszik pl., hogy megörül neked a kutya, ha mentek sétáltatni - mi vittünk virslit, azzal azért magadra lehet vonni a figyelmét! :D Ahová mi jártunk menhelyre, ott megmondtuk, hogy csak kb. másfél hónap múlva tudjuk elvinni a kutyát, de náluk lehet foglalni a kutyát, ha már biztosak vagyunk a választásunkban, akkor nem adják oda másnak és mindig megbeszéltük melyik nap megyünk sétáltatni, és aznap nem adták ki másnak sétára. Egy alkalommal egy kinti kennelben tudtunk vele játszani séta helyett, az is sokat segített a kapcsolódásban.
DE! A menhely az menhely, az otthon az más tészta. Azt mondta nekünk az egyik önkéntes, hogy van a kutyának egy menhelyi személyisége és van egy gazdisodott. És nagyon igaza volt, nagyon látványos, ahogy változott a kutya viselkedése felénk, a környezete, más kutyák felé, ahogy telt az idő, jártunk suliba, trénerhez, kezdett úgy igazán bízni bennünk stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!