Szerintetek érdemes megműteni?
Van egy 7 éves kutyám, aki az elmúlt időben sajnos elkezdett bőrproblémákat produkálni (papilloma,szemölcs) és legutóbb a törzse jobb oldalán egy (orvosok szerint, tapintásra) jó indulatú zsírcsomó nőtt.(jelenleg 3 centi körül van, de lehet ez később még nőhet) Szerintetek érdemes megműteni?
(pénz itt nem lényeges csak kicsit parázok hogy altatásnál ottmarad a kutya)
A műtét előtt jobb helyeken megvizsgálják, hogy bírja-e az altatást, igazából mindenhol így kéne, csak sajnos szeretik elsumákolni!
Amúgy egy 7 éves kutya még nem öreg a műtéthez.
Mondjuk én jobban megvizsgáltatnám azt a csomót nem csak tapintásra, hogy valóban 100%-ra zsírcsomó-e, és ha az akkor nem műttetném.
Köszi a válaszokat , kutyámat ivartalanításkor altatták kb 8-9 hónapos korában, utána csak dülöngélt, elég rosszul volt az első pár napban, mondjuk az kérdéses, hogy a többi kutya nem-e reagál hasonlóan altatás után.
Egyenlőre szerintem egy "szövettani" vizsgálatra befizetem a kutyát, mondjuk azt nem tudom hogy altatás nélkül megtudják-e csinálni rajta.(mert ha kell hozzá, lehet jobb ha már megműtik)
Az én kutyámon volt több ilyen dudor, csomó is. Kicsik voltak, próbáltak mintát venni, de emiatt nem sikerült. Végén kivágták. Jóindulatúak voltak. Az állatorvos mondta, hogy ezek szerint valószínűleg a kutyám hajlamos erre, de ha jövőben is találunk rajta is, azért mutassuk meg neki is. Pluszban van sok pici szemölcse is a kutyámnak, de az is rendben van mind az állatorvos szerint.
Amúgy tudom, az altatástól mindig fél az ember. Mi is mindig féltettük, erre 7 évesen egy nagy gerincműtétre is sort kellett keríteni. Az ember nyilván próbálja megúszni az ilyeneket, de ha műteni kell, műteni kell.
Volt már kutyám, akin egy növekvő duzzanat volt, daganat volt. Áttétes volt már. Én azt mondom, hogyha van rajta egy olyan bőrelváltozás, ami növekszik, akkor azt mindenképp kivágatni, de amúgy meg hallgasd meg az állatorvos tanácsát (akár több állatorvosét is).
Két állatorvos vizsgálta, egyik se mondta, hogy muszáj műteni, viszont ajánlották, ha nagyobbá válik a zsírcsomó. Kérdezgettem őket szövettani vizsgálatról, de azt mondták, hogy ha kell szövettan, akkor már érdemes megműteni, azt nem magyarázták el miért, de így belegondolva lehet ahhoz is szükséges az altatás.
Most már arra fele hajlok, hogy elvégeztetem rajta a műtétet.
Ha visszanő, akkor visszanő de egy próbát megér a dolog. (már azért is, hogy kiderüljön, hogy ténylegesen jóindulatú zsírcsomóról van-e szó)
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld mindegyikre.
"pénz itt nem lényeges csak kicsit parázok hogy altatásnál ottmarad a kutya"
Kb. semmi nem hangzott el, ami alapján mi (chh..) el tudnánk ezt dönteni. Alapvetően minden altatást meg kellene, hogy előzzön egy vérvétel, amelyből néznek véralvadási, máj- és veseparamétereket, valamint magát a vért. Továbbá van egy hallgatózásos vizsgálat, ahol a szívét vizsgálják. Ezen kívül a fizikális vizsgálatnak még van egy-két része, amit szinte felesleges említeni, mert egy tulajdonos számára észrevehetetlen. 7 éves kutya a korából adódóan nem minősül rizikóbetegnek.
Szövettanhoz (nem kell időzjelbe tenni, ez a rendes neve) bódítás minimum, de inkább tényleg altatás szükséges, legtöbbször nem is altatnak csak ezért, hanem műtét után küldik el, hogy igazolódjon a gyanú.
Viszont citológiát nyugodtan lehetne kérni, egy vékonytű-aspirációhoz még bódítani sem kell az állatot, hogyha együttműködő, nem majrézós (kb majdnem annyi idő és kellemetlenség, mint egy kanülálás). Ennek az eredménye kevésbé megbízható, mint a szövettané, de iránymutatást már ad, hogy milyen jellegű lehet az a daganat.
Az, hogy hogyan reagál az altató-szerekre az állat, egyedi változatosság. Az opiodok lassabban ürülnek és "kiüthetik" mentálisan is az állatot, mégis ezeket sokkal biztonságosabb adni, mint más, mondjuk nem-szteroid fájdalomcsillapítókat alkalmazni műtét alatt.
Egyébként, ha valóban lipóma, és téged vagy a kutyát nem zavarja, akkor nem szükséges műteni.
szívultrahang és ekg nem alap, csak akkor, ha hallanak valamit.
Vagyis alap esetben, alap rendelőben ezt nem is tudják elvégezni, és ha amúgy minden rendben, ezt nem varrják le a gazdiról.
Igen, lehetNE, de inkább idősebb (10+) betegeknél küldenek el előtte ilyen vizsgálatra, vagy ha hallgatózással találni vélnek valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!