Mit csinálnak a tenyésztők a megmaradt kutyussal? ˇ
Tenyésztő akkor hoz le almot, ha a tenyésztési célokhoz szükséges. És ebben bizony benne van a fajta nemesítése is.
Nem végez előtte közvélemény-kutatást, hogy vajon lesz-e gazdájuk.
Mert egyrészt 100%, hogy lesz. Másrészt pedig igen ígéretes párosításból általában meg szoktak tartani egy kölyköt.
Egy alomban nem születik minden kölyök kiállítási-tenyésztési minőségűnek. De ezek a kölykök sincsenek letojva, pont olyan gondosan keresnek nekik gazdát, mint az ígéretesebb testvéreiknek.
Én úgy foglaltam kutyát, hogy tudtam, hogy lesz alom.
Hiába megyek oda egy tenyésztőhöz, hogy kéne egy kiskutya, a kedvemért nem fog kant rakni a szukájára. Esetleg tájékoztat arról, hogy mikor lesz fedezés. Nem a kereslet határozza meg a kínálatot.
A bordeux-i dogunkat több mint fél éves korában hoztuk el. Mivel nem akadt rá vevő, a tenyésztő visszatartotta, pontosan azért hogy megfelelő gazdát találjon neki. Nem ő volt az alom csúcsa, de mégis érdemes volt az almot lehozni, mivel két kitűnő tenyészkutya is született abból a párosításból.
Lehet egy tenyésztőnél lefoglalnak 4 szuka kölyköt. És ha mondjuk az ultrahangon kiderül, hogy nem csak 4 lesz, hanem 8, és miután megszületnek csak egy kis szuka pupillázik az alomból?
Barátnőm két évet várt, hogy rá tudja rakni a szukájára az olasz kant. Szerinted mennyire érdekelte, hogy van-e előjegyzés? Minden kutyának lett gazdája, és gyönyörű eredményeket produkálnak itthon és külföldön is.
A nyomott orrú fajtáknál is vannak öröklött betegségek, amiket ki kell szűrni. Ráadásul pont ezeknél a fajtáknál kell baromira odafigyelni, hiszen születhet egy egész alomnyi öröklött betegségben szenvedő kiskutya.
A diszpláziára hajlamos kutyákat is szelektálni kell. Ez mind beletartozik a "nemesítésbe".
Szükség van "szuper király" külföldi fedezőkanokra is. Hosszútávon a vonal- vagy beltenyésztés sem jó, így a vérfrissítés szükséges.
Elmondom nálam ez hogy működött. Mielőtt bármilyen kutyáról is szó lett volna, megtörtént az ismerkedés. Kölcsönösen lecsekkoltuk egymást a tenyésztővel, majd felállítottuk az igényeinket. Ő elmondta, hogy mi újság, megmutatta a szerződés egy lehetséges formáját, közölte a feltételeket, én pedig elmondtam, mit szeretnék.
Ha úgy tetszik én válogattam: színre, nemre és minőségre is. Ami azért izgalmas ugye, mert egy, még meg nem született alomról beszélünk. Tehát, ha az alomban csak csíkos és csak kan kölyök fog születni, akkor nem lesz kutyám, mivel nem hobbikutyának szánom.
Igaz a szín elhanyagolható tényező lenne. De ha valakinek ellenérzései vannak a szukákkal kapcsolatban, az nem fog azért megvenni egy szukát, mert nem született kan az alomban.
De ez csak az én véleményem.
Az idős kutyák a tenyésztés diplomái. Ha idősen is egészségesen él melletted egy valaha volt tenyészkutya, ugyanolyan (sőt) megbecsülésben mint addig, az a Te bizonyítékod, hogy jó úton jársz az egészséges kutyák tenyésztésében. Természetesen kellenek a fiatalok, de az öregek mindig kiemelt figyelmet élveznek, elvégre ők voltak értem, tartozom annyival, hogy a lehető legnagyobb megbecsülést kapják akkor is, ha már "nem lehet őket semmire sem használni". Nekem ilyenkor a legszebbek.
Ha kölyökként marad meg, akkor marad addig, amíg nem megy gazdához. Ugyanúgy "viszem tovább" mint egy sajátot, előbb-utóbb akad gazdi úgyis. Ha meg nem, akkor marad, elvégre miattam született, felelős vagyok érte. (bár ilyen még nem fordult elő)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!