Ilyen esetben vennél kutyát?
"Csakhogy itt a tenyésztett kutyákról van szó, nem a mentettekről."
Nem, a kérdés az volt, hogy vennénk-e így kutyát, és a kérdező eleve ivartalan kutyát szeretne. Én csak megindokoltam, miért nem tenném. Egyébként a mentetteket amúgy is ivartalanítják vagy kötelezik rá a gazdit.
Utána kevésbé fogsz vele bírni tüzelő szukánál,sőt semennyire nem fogsz vele bírni.
Nekem úgy volt viszem kiállításra a kutyámat,nem volt benne a szerződésben. De gondoltam kiprobáljuk. Viszont pont akkor volt covid,kiállítások elmaradtak. Aztán 2 éves volt mikor el lehetett volna vinni,de sosem volt szóval tudtam elsőnek csarnokban vinni,úgy hogy nem kölyök korától van hozzá szokva a tömeghez,nem lenne szerencsés.
Szóval tenyésztővel megbeszéltem és ivartalanítottam.
Sokkal kevesebb a konfliktusa más kanokkal,mert ő nem kötekedett,de belé meg bele kötöttek,viszont azt meg nem tűrte és verekedés lett,sajnos volt mikor hiába szóltam a másik gazdának,hogy baj lesz már durr.
Nekem fontosabb volt,hogy kirándulások,kutyafuttatózás,séták alatt ne legyen konfliktus. Plusz ő már vele akkor nem lehetett bírni ha csak tüzelés után volt egy szuka. Plusz a szagok elvitték.Nem figyelt,jutifalattal is nehezebben lehetett motiválni. Lassan egy éve ivartalan. Sokkal jobb lett a kapcsolatom vele, figyelmes,behívható, jobban tanítható,nem kötnek belé csak nagyon ritkán (ivarosan napi szintű volt)
Szuka párti vagyok,de van ivartalan szukám aki bár más kategória mert kistestű, kanom meg 23 kg. De ivartalanul a kanomból tökéletes kutya lett, ivarosan is kezelhető volt amúgy,de terrier lévén azárt voltak nehézségeink. Bár nyilván vannak a fajta jellemzők amikkel meg együtt kell élni és megszokni,elfogadni,hogy lehet xy fajtával el lehet érni xy dolgot,de vele nem fogom.
Szóval ha lesz kanom biztos,hogy 1 éves kora körül már ivartalanítva lesz.
közös tulajdonú kutyába nem mennék bele ha azt akarja,mert akkor tenyésztő mindenbe bele szól,bele szólhat melyik orvoshoz viszed,milyen kajával eteted és stb.
Ebbe sosem mennék bele.
Nekem bakancslistás, hogy legyen egy szép, fajtáján belül kiemelkedő kutyám, akivel másik oldalról is megnézhetem a kiállításokat (most néha dolgozóként járok) és kicsit belelássak a kulisszák mögé is. Tenyésztő nem szeretnék lenni és kizártnak tartom, hogy hónapokra odaadjam másnak a kutyámat, tehát szuka kilőve, de egy kan esetében egy-egy napot rá tudnék áldozni a fedeztetésre.
Ez amúgy egy teljesen bevett szokás, általában társtulajdonnal szorosan összekapcsolódik, és sok olyat láttam, ahol teljesen jól működött, a tenyésztő több kutyából válogathatott, a gazdi jól járt, mert lett egy extrább kutyája, a kutyus meg a legjobban járt, mert nem egy volt a 20 kutya közül az udvaron, hanem ő volt a gazdi szeme-fénye.
Itt aki bukhat, az főként a tenyésztő, mert ha a gazda nem szocializálja, neveli, mozgatja, eteti megfelelően az ebzetet, akkor nyílván nem fog jól teljesíteni.
Nagyon fontos még, hogy megbeszéljék, hogy ki mit áll anyagilag, a kiállítások díjától kezdve, az üzemanyag ktg-en, tréningdíjakon át egészen addig, hogy ki kapja a fedezésért járó pénzt. Lényeges az is, hogy hány kiállításra akarja vinni, a gazdi viszi-e a kutyát vagy a tenyésztő megy érte házhoz ha kiállítás, tréning, vizsga stb. van.
Egyik kanom 5 évig ivaros volt, másikat még a menhelyen ivartalanították 9 hónapos kora körül (önkénteskedésem során meg nagyon sok kutyával találkoztam és láttam őket a műtét előtt és után). Szerintem olyan nagy hatással nincs sajnos a kutya viselkedésére, mint, ahogy sokan írják. Viselkedésprobléma esetén talán 10-20%-kal könnyebb lesz a kezelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!