Milyen a vonaltenyésztés?
Félre értés ne essék, nem tenyésztek (ahogy az itteni emberek hívják szaporítok), szimplán érdekel ez a fogalom.
Tudom maga a fogalom meghatározását, nagyából az előnyeit és a hátrányait is. Viszont nem tudom, hogy ez gyakorlatban, hogy néz ki. (Ki kinek a kije).
Több tenyésztővel is beszéltem (mivel tervben van, hogy megint legyen egy kutyám) és többen is azt mondták, hogy szerintük az az igazi tenyésztő aki vonaltenyészt.
Mindent meghallgatok a témával kapcsolatban, mivel kifejezetten érdekel a a tenyésztés ezen formája is, de CSAK elméletben.
"többen is azt mondták, hogy szerintük az az igazi tenyésztő aki vonaltenyészt."
Aki ilyet mond, azt küldd el melegebb éghajlatra. A vonaltenyésztés beltenyészet kialakulásához vezet, ami egy genetikai zsákutca. Vonaltenyésztés kb. 2 generációig elfogadott lehet, ha valamilyen tulajdonságot akarnak felerősíteni, de már itt is megjelenhetnek a genetikai betegségek. Szóval aki felelős tenyésztő, az ilyenben nem gondolkodik hosszú távon.
Légyszi genetika - populáció genetika témában olvasgassatok már mielőtt, ilyeneket írtok...
A fajtatiszta tenyésztés velejárója bizonyos szintű inbreeding, de amíg ez egy határértéken belül van, addig nincs vele semmi baj. A vonalak használata segít abban, hogy fixáljunk tulajdonságokat, és ki tudjuk szelektálni azt, ami számunkra nem kívánatos. Teljesen random összerakni két kutyát még akkor is kétes eredményt hoz, ha azonos fajtát képviselnek és mindkettő kiváló tulajdonságokkal bír.
A vonaltenyésztés pedig nem törvényszerűen közeli rokonok összepasszintása, vannak szorosan rokontenyésztett kutyák - ez az, amit csak nagyon indokolt esetben szabadna megtenni - és lazábban párosítottak. Szoros például két féltestvér, ha viszont csak a dédszülőknél van az első közös név, már lazának számít.
Ezekhez a párosításokhoz nagyon kell ismerni a vonalakat, hogy lássuk mik a visszatérő hibák, és korrigálni tudjuk. Ne felejtsük el, hogy mindenhol van hiba, és teljesen kiküszöbölni nem tudjuk és nem is szabad, ez vezet ugyanis az "üvegnyakhoz" mikor 2-3 népszerű kanra szűkül egy állomány, mindenki velük fedeztet, mert a többinek akad valamilyen hibája. Az állomány így viszont brutálisan szűk lesz (genetikai értelemben), itt tart pl nálunk a border collie, hála a genetikai szűréseknek, és annak, hogy a tenyésztők java nem ismeri a "carrier" kifejezést 🙃
Nekem van egy vonaltenyésztett kanom, és egy nem vonaltenyésztett szukám.
Elég annyit mondanom, hogy a kan multichampion es Junior világbajnok, és alig múlt két éves.
A szuka nem tud elérni értékelhető eredményt küllemben.
Viszont, a kan fostos, válogatós és beteges-kissé fejletlen a zsákmányszerző ösztöne, aránylag nehezen motiválható. A szuka az egy igazi fain tenyeres talpas kiskutya: a vasszeget is megeheti semmi baja, apportos mint az ördög, erős idegrendszerű, stabil.
Mindkettő irányvonal jó a maga módján, és ugyanúgy megvannak a hibái.
A vonaltenyésztett kutyák általában csodaszépek, de a homogenitás miatt idegrendszeri és egészségügyi kockázatok magasabbak. Ezért fontos, hogy ilyesmit csak tapasztalt tenyésztő csináljon, hogy valóban határértéken belül mozogjon a velejáró rizikó.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!