Egy foxit mivel lehet lefárasztani, ha nem viszem kutyaiskolába hanem csak úgy otthon erdőbe séta? Kölyökkorában a túl sok mozgástól lehet valami baja?
Már volt kutyám
Rendes válaszokat szeretnék kérni
A kölyökkori túl sok mozgás nagyon megterhelheti az izületeket és nem fog megfelelően kifejlődni a csontozat. Egy éves koráig csak annyit mozogjon, amennyit ő akar magától is, pl nagyon jó, ha más kutyákkal tud futkározni, játszani. Kicsi közös játék, kicsi tanítás persze mehet, de ha pl nagyon ráérez a labdázásra, akkor neked kell észrevenned, hogy mikor elég a kutyának, illetve ne nagyon ugráltasd, lépcsőztesd. Sétáknál napi pár km azért mehet, ha látod, hogy már fáradt, inkább álljatok meg kicsit.
Másfél éves korától pedig fokozatosan felépítve jöhet mindenféle fárasztás: futás vagy biciklizés, frizbi, akadályok tanítása stb.
A kutyaiskola soha nem a kutyanak kell, hanem inkabb az embernek. Nem kotelezo egyaltalan, artani nem art persze, de a farasztas nem ezen mulik,hanem a napi setakon, feladatokon.
Szocializacio fontos ugyan, de legfokepp ugysem a par hetes suli szamit ebben sem; hanem az, hogy mennyit talalkozik kutyakkal, viszed-e futtatoba, ilyesmik, de gondolom ezt tudod, ha nem elso kutya.
Foxi = munkakutya. Munkával. Ehhez nem kell kutyaiskola, ha tudod, higy hogyan képezd őt.
Igen, az erőltetett mozgatás nagyon sokat árthat!
Vadaszattal. Legyen otthon patkany,amit elfoghat es kinyirhat. Erre szuletett.
A foxi nem kisgyerek melle valo. Nem egy tolerans fajta. Meg 1-2 eves koraba mar minden hajnalban a futopalyan kezdesz heti 6 napot ,kulonben kezelhetetlen.
A foxi extrem sportfuggo gazdanak valo,aki minden nap tud vele futni a szabadban poraz nelkul,mikozben o sprintel es vadaszik mas kisallatokra.
5 km-t leguz sprintben es utana rohogvexfutja a te tempod tovabb es sprintel ,ha barmi megmozdul.
A visszahivas csak a minden napi futas utan mukodik.
Nem setalos nyugdijasnak valo kutyak.
Ahogy az 1-es válaszoló írja a túl sok mozgás terheli a fejlődő ízületeket. Általában azt szokták javasolni, hogy annyit mozogjon, amennyit ő maga szeretne, de ezt egy hiperaktív terrierrel nem mindig sikerül az egészséges kereket között belőni :)
Ugyanígy a játékoknál is vigyázni kell, a labdázás a rövid, gyors szakasz utáni hirtelen fékezés miatt szintén nem tesz jót az ízületeknek, ezért azt inkább csak mértékkel, az ugrálás kifejezetten tiltott addig, amíg nem fejlődött ki teljesen, a húzogatós játékok pedig a fogváltás időszakában nem ajánlottak, eltolhatja a harapását.
A mentális foglalkozás egyébként sokkal fárasztóbb, mint a fizikai mozgatás, ezért ha az energiái lekötése a cél, akkor mindenképp érdemes inkább a mentális fárasztásra koncentrálni. Ráadásul ezzel megalapozod, hogy a jövőben egy engedelmes, együttműködő könnyen tanítható kutyád legyen, ami akkor is hasznos, ha nincs vele komolyabb célod és ezeket tényleg csak azzal tudod elérni, ha már kölyökkorban elkezdesz mentálisan foglalkozni vele, hiszen egy olyan kutyával, akit addig nem tanítottak később már lényegesen nehezebb bármit elérni, hiszen azt is meg kell neki tanítani, hogy akarjon tanulni, akarjon veled együttműködni (különösen egy terriernél fontos, hogy ráérezzen milyen jó a gazdával dolgozni, mert ezt ők ösztönösen nem annyira szokták hozni :D).
A mentális foglalkozás bármi lehet, gyakorolhatsz vele hagyományos engedelmes feladatokat, taníthatsz neki trükköket, akár akadálypályát is készíthetsz neki (nyilván olyat, ahol ugrania nem kell még), vagy keresős játékokat is lehet vele játszani. Mindegyik olyan, aminél fejlődés szempontjából a határ a csillagos ég, ha otthon jól mennek már az engedelmes feladatok lehet gyakorolni magasabb ingerkörnyezetben, az akadálypályát lehet egyre kevesebb megvezetéssel csinálni, esetleg nehezítésként kaját vagy játékot kirakni és úgy megcsinálni, hogy nem nyúl hozzá, a trükkök tárháza szinte végtelen, a keresős feladatoknál ha már jól megy egy-egy tárgy megtalálása és ügyesen használja az orrát lehet neki szagazonosítást tanítani, tehát, hogy szag alapján válassza ki azt az adott tárgyat, amelyiket te szeretnéd. Mindezek olyan feladatok, amikhez nem kell kutyaiskola, ha elakadsz bármelyikben is a neten a legtöbb kérdésre két kattintással lehet választ találni. Ráadásul ha eleget gyakoroltok, szánsz időt a fejlődésre is és valamelyik annyira megtetszik, hogy szívesen csinálnátok kicsit komolyabb keretek között is, akkor ezekre tök jó kutyás sportok épülnek, hobbi szinten ki is lehet próbálni őket.
Ha ezen a téren nincs esetleg még kellő tapasztalatod akkor érdemes megnézni néhány videót általánosságban arról is, hogy hogyan érdemes tréningezni a kutyával (rövid, max. 5-10 perces etapok, akkor abbahagyni, amikor még a kutya élvezi, a végén mindig nagy jutalommal zárni, csak hogy a legalapabbakat említsem), hogy biztosan te is és a kutyád is élvezze, mindkettőtöknek sikerélmény legyen és fejlődjetek is benne.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!