Erdőbe nem lehet póráz nélkül a kutya?
Csak kutyafuttatóban szabad póráz nélkül elengedni a kutyát.
Közterületen kötelező pórázon tartani a kutyát.
Inkább mindenki tud róla, de senki sem tartja be.
Közterületen nem engedheted el a kutyát, míg külterületen azért nem mert vadászterület, így a vadász ki is lőheti, ha vadat kerget, veszélyeztet. Főképp akkor lövik ki, ha nem látható rajta nyakörv (ami jó kis vitaalap, hogy most mégis látszódott vagy sem).
Lényeg a lényeg, a törvény a vadászt védi a kóborló ebbel szemben, ne menjünk bele abba, hogy az esetek hány %-ban történik valós vadvédelem.
Ha az embernek van esze, nem engedi el a kutyát erdőben. Azon kívül, hogy valami szorgos vadász bármikor kilőheti, még meg is támadhatja bármi.
Csak józan paraszti ész, és felelős állattartás…
#4, ha olyan helyen élsz, ahol nincs futtató = örök póráz. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb futtató szánalmas méretű és állapot.
Józan paraszti ész, hogy a kutyának nem non stop pórázon a helye. Az erdőben a vaddisznó pórázon is megtámadja, főleg ha 10-15 méteres flexit használnak (elég gyakori eset) és közben nem is figyelnek a kutyára, mert egymással dumálnak :D vad hajtására hajlamos kutyát értelmes ember nem enged el pórázról erdőn-mezőn, mert pillantok alatt volt, nincs kutyája
Hivatalosan nem lehetne gyakorlatban meg senkit se érdekel.
Nem fog egy vadász túraútvonal közelében lövöldözni, mert ugyan a kutyáért téged büntetnek meg de ha embert talál el akkor pedig őt. Kutyát sem hiszem hogy nyílt terepen lelőné úgy hogy tudja hogy kutya az.
Minden esetre érdemes a kutyát pórázon tartani, márcsak azért is mert a legtöbb kutyatulajdonos még visszahívni se tudja sokszor a kutyáját.
Ha valakinek meg van nevelve a kutyája és szót fogad az egy más kérdés, minden esetre maradjon az eb legalább az útvonalon vagy a közvetett közelében.
A kormányrendelet belterület közterületén és természetvédelmi területen (a legtöbb erdő az utóbbiba tartozik) írja elő kifejezetten a kötelező pórázhasználatot, szóval igen, rendelet vonatkozik rá, hogy nem lehet póráz nélkül erdőben kutyát sétáltatni, ennek ellenére a tapasztalatom nekem is hasonló, kevesen tartják be és szinte senki nem tartatja be, (ahogyan egyébként belterület közterületén sem, láttam már a belvárosban is rendőr mellett elsétálni kutyát póráz nélkül, mivel a gazdája mellett volt semmit nem szóltak rá...)
Itt szerintem inkább úgy érvényesül a rendelet, hogy ha a kutya valamilyen kárt okoz, ha vadat űz, esetleg meg is öl, ha megharap egy járókelőt vagy csak elcsatangol az erdőben, akkor a gazdi felelőssé tehető és bizony jó nagy pénzt is fizet érte, hivatalosan ha csak kiszökik a kutya a minimum kiszabható büntetés 450.000Ft ( [link] ). Szóval én ebben látom az "értelmét" hogyha bajt okoz az, hogy póráz nélkül van a kutya, akkor van jogszabályi háttér, ami alapján meg lehet büntetni, én legalábbis olyanról nem hallottam, hogy csak úgy elkezdték büntetni a póráz nélkül sétáltatókat erdőkben, kirándulóhelyeken.
Ugyanez a jogszabály egyébként az, ami miatt a vadászok feljogosítva érzik magukat arra, hogy csak úgy kilőjék a póráz nélküli kutyát az erdőben. Ugyan sehol nem írja, hogy a póráz nélküli kutyát ki lehet lőni (elvileg csak akkor lehetne, ha fennáll a veszélyben, hogy kárt okoz, akár emberre, akár a vadakra nézve), a gazdák mégsem szólalnak fel, elvégre ők is szabálysértést követtek el, mellette a gazda szava lesz a vadásszal szemben, hogy az ő kutyája ugyan nem űzött vadat, ráadásul az nem hozza vissza a kutyát ha a vadász is bírságot fizet.
Én azt gondolom, hogy ez egy borzasztó összetett kérdés és négy fő vonalon lehetne összegezni ezt. Az első, hogy mivel egyre népszerűbb a felelős kutyatartás, egyre több tényleg jó kutyaiskola van, egyre több az olyan fegyelmezett kutya is, aki semmilyen problémát nem okozna a környezetben póráz nélkül sem, az ő gazdáik szívnak elsősorban, mert vagy betartják ők is a jogszabályt vagy elengedik néha futkározni és ezzel szabálysértést követnek el. Aztán ott vannak azok, akiknek egyáltalán nem alkalmas a kutyája a kulturált póráz nélküli sétára, nem is kell feltétlen agresszív legyen, elég ha nem lehet elhívni az emberektől és örömében boldog-boldogtalant összeugrál, ennek ellenére nem használják a pórázt, mert hát "Fifike nem bánt", na miattuk igen nehéz lenne módosítani a jogszabályi hátteret.
A harmadik ebből következik, mivel a "nem bánt, de azért kilopja a gyerek kezéből az uzsit" és a vizsgázott kereső/terápiás/IGP világbajnok kutyára is vonatkozik a törvény és valójában egyikkel sem tartatják be ez a kérdés iszonyú konfliktusokhoz vezet kutyás társadalmon belül is. Mivel sajnos az előbbiből a jó kutyasulik és felvilágosult gazdik ellenére is jóval több van nem is tud elindulni egy értelmes diskurzus, hiába példálózik azzal bárki, hogy az ő kutyája amúgy hétvégente romok közül ment ki embereket, mivel többször találkozunk a kellemetlen "nem bánt" típussal, inkább maradjon mindenki pórázon. És mielőtt felvetnétek, hogy a vizsgázott kutyákra más vonatkozik, Magyarországon csak a szolgálati kutyák és a vakvezető segítő kutyák esnek kivételi körbe, a kereső, a terápiás, vagy bármilyen más munkakutyák nem.
A negyedik probléma pedig, hogy a lehetőségek köszönő viszonyban sincsenek az új kutyás társadalom új igényeivel, de még a kormányrendelettel sem. Ma már nem az a jellemző, hogy kerti dísznek, házőrzőnek tartanak az emberek kutyát és a törvény is - ugyan homályosan, de - megfogalmazza többek közt, hogy kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni. Ezek közül az egyik legalapvetőbb, hogy rendesen le lehessen mozgatni a kutyát. Ennek ellenére vidéken szinte egyáltalán nincs kutyafuttatásra kijelölt terület, nagyvárosokban is csak a lakótelepek közepén egy-egy 4-6 négyzetméteres kis futtató. Hát ember legyen a talpán, aki az amúgy benti tartásra tökéletesen alkalmas kanapéagarát lemozgatja egy ekkora területen. Persze fel lehet vetni, azt a teljesen abszurd és életszerűtlen ötletet, hogy a kutyatartás maradjon a kertes ház tulajdonosainak kiváltsága, de megint felmerül a kérdés, mekkora legyen az a kert, ahol már ki tudja futni magát a kutya? Amekkorára évek múlva sem un rá? Hogyan fogják azokat a kutyákat szocializálni?
Na de nagyon elkanyarodtam, visszatérve az eredeti kérdésre, nem, nem lehet póráz nélkül erdőben (sem) a kutya és igen, ezt nagyon kevesen tartják be. Nekünk egyébként egy köztes megoldásunk van, egy 8m-es hosszúpórázon sétálnak (vadászok miatt ezt tartom a legbiztonságosabb kompromisszumnak), ami egyébként szintén szabálysértő, mert emlékeim szerint 5m a maximum, amire elengedheted magad mellől a kutyát, de erre már pontosan nem emlékszem, lehet, hogy ez már nem is került bele az új rendeletbe.
Én mindig elengedem, nem megy el tőlem látótávolságon kívül.
A városba is mindig pórázon viszem hadd menjen már kicsit szabadon. Kutyafuttatóba nem tudjuk vinni mert nincs el ott. Nem játszós inkább az a szaglászós fajta, kistestű de nagyon szeret túrázni.
Egyszer énis mikor hallottam hogy vadásznak féltem hogy lelövik, de általában kiejelölt túraútvonalakon szoktunk sétálni ott meg gondolom nem vadásznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!