Ha egy "házi" kutya eltéved egyedül egy nagy erdőbe, simán vadászik magának élelmet?
Szerintem is fajta- és egyedfüggő a dolog. Tudni kell két dolgot: a ragadozó vadállatok attól a pillanattól kezdve "edzenek" a vadászatra, hogy megtanulnak járni, és a technikájukat életük végéig tökéletesítik. Értelemszerűen a lehetséges zsákmányállatok is ehhez fejlődtek hozzá, vagyis, amelyiket túl könnyen el lehetett kapni, azok meg sem érték a kort, hogy szaporodni tudjanak, így elvileg mind ügyes menekülő művész, ami vadon él. Minél fejlettebb egy állat agya, annál nagyobb szerepet kapnak a felnőttkori képességeiben a tanultak a veleszületettekkel szemben. Ez jelentősen befolyásolja, hogy miként áll helyt az állat, ha felnőttként más környezetbe helyezik, mint amiben felnőtt. Ha egy bogarat elszigetelten nevelnek fel, majd eleresztik, valószínű, hogy normális bogárként fog viselkedni a későbbiekben, viszont a kutyaféléknek ezt meg kell tanulni. Az ösztön nem elég a sikeres vadászathoz. Persze, ez nem zárja ki a sikeres próbálkozásokat, de messze ügyetlenebb lesz, mint egy farkas.
A másik dolog. Egyszer olvastam egy nagyon érdekes írást a vadászó magatartásról, csak sajnos nem találom. Megpróbálom felidézni, bár elég rég volt már. A lényege az volt, hogy a farkas vadászatát négy alapvető műveletre lehet bontani:
- figyeli az áldozatot,
- becserkészi/tereli,
- megfogja/megöli,
- és megeszi.
Ezen hajlamokra építkeztek a különféle kutyafajták kitenyésztése során. Például egy pointer esetében az első nagyon erős (megáll és figyeli a vadat), az összes többi hiányzik. A terelőkutyáknál a másodikat erősítették fel, a többit pedig leépítették. Gondolom, egy őrző-védő kutyánál a harmadikra alapoznak, ugyanis amikor helyzet van, nem szabad nézni, kerülgetni, nyílegyenesen meg kell fogni a célpontot. Viszont az utolsó mozzanatot csaknem az összes fajtánál teljesen kiiktatták, vagyis sosem volt szabad megenni bármit is.
Véletlenül elküldtem, és lemaradt a vége.
Vagyis ennek alapján az első válaszolónak adnék igazat, hogy az ilyen állatok igyekeznek minél közelebb maradni az emberi településekhez, és kukákból próbálják előkotorni a mindennapit.
A teljes választ fölöslegesnek tartom, elég hasznos hozzászólások jöttek eddig, kiegészíteném csak:
Kertben tartott kutyáknál természetes, hogy 'tücskökkel-bogarakkal", gabonával, gyíkokkal, egerekkel 'kiegészítik' a táplálékukat, szerintem az erdőben maradt kutya lakott térséget, embereket keresne, de közben ilyen apróságokkal próbálna életben maradni.(+ tojás, dög, ürülék...) A nyúl, fácán kategória csak 'próbált vadásznak' jönne össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!