Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ha egy "házi" kutya eltéved...

Ha egy "házi" kutya eltéved egyedül egy nagy erdőbe, simán vadászik magának élelmet?

Figyelt kérdés
Mert, a farkasok falkában vadásznak, és ha a kutya egyedül van, akkor is elkap 1-2 nyulat, fácánt? És az ilyen kutyákban akik már emberek között nöttek fel, kaját kapnak mindennap, benne van még az ösztön, hogy fogjon magának élelmet, és képes rá?
2009. okt. 27. 17:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ milyen kutyáról beszélünk (pl nem mindegy hogy egy szobacirkáló pincsi vagy mondjuk egy német juhász)de szeritem a legtöbb már nem képes a sikeres vadászatra, legfeljebb hulladékot talál és azon tengődik.
2009. okt. 27. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Az egyik barátnőm előző kutyája állandóan fogdosta a verebeket és egyéb madarakat a kertjükben(német juhász), szóval szerintem egy erdőben is meg tudta volna fogni a madarakat.
2009. okt. 27. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
39%
kedves első válaszoloó ne becsüld alá a pincsiket...tudnak vérszomjas fenevadak lenni:D
2009. okt. 27. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is fajta- és egyedfüggő a dolog. Tudni kell két dolgot: a ragadozó vadállatok attól a pillanattól kezdve "edzenek" a vadászatra, hogy megtanulnak járni, és a technikájukat életük végéig tökéletesítik. Értelemszerűen a lehetséges zsákmányállatok is ehhez fejlődtek hozzá, vagyis, amelyiket túl könnyen el lehetett kapni, azok meg sem érték a kort, hogy szaporodni tudjanak, így elvileg mind ügyes menekülő művész, ami vadon él. Minél fejlettebb egy állat agya, annál nagyobb szerepet kapnak a felnőttkori képességeiben a tanultak a veleszületettekkel szemben. Ez jelentősen befolyásolja, hogy miként áll helyt az állat, ha felnőttként más környezetbe helyezik, mint amiben felnőtt. Ha egy bogarat elszigetelten nevelnek fel, majd eleresztik, valószínű, hogy normális bogárként fog viselkedni a későbbiekben, viszont a kutyaféléknek ezt meg kell tanulni. Az ösztön nem elég a sikeres vadászathoz. Persze, ez nem zárja ki a sikeres próbálkozásokat, de messze ügyetlenebb lesz, mint egy farkas.


A másik dolog. Egyszer olvastam egy nagyon érdekes írást a vadászó magatartásról, csak sajnos nem találom. Megpróbálom felidézni, bár elég rég volt már. A lényege az volt, hogy a farkas vadászatát négy alapvető műveletre lehet bontani:

- figyeli az áldozatot,

- becserkészi/tereli,

- megfogja/megöli,

- és megeszi.

Ezen hajlamokra építkeztek a különféle kutyafajták kitenyésztése során. Például egy pointer esetében az első nagyon erős (megáll és figyeli a vadat), az összes többi hiányzik. A terelőkutyáknál a másodikat erősítették fel, a többit pedig leépítették. Gondolom, egy őrző-védő kutyánál a harmadikra alapoznak, ugyanis amikor helyzet van, nem szabad nézni, kerülgetni, nyílegyenesen meg kell fogni a célpontot. Viszont az utolsó mozzanatot csaknem az összes fajtánál teljesen kiiktatták, vagyis sosem volt szabad megenni bármit is.

2009. okt. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Eszemben sincs alábecsülni őket:D túlságosan is jól ismerem a "vérszomjas" oldalukat - de nem hiszem hogy egy erdőben, egyedűl is olyan nagy legények lennének, mint a gazdijuk ölében:)
2009. okt. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Véletlenül elküldtem, és lemaradt a vége.


Vagyis ennek alapján az első válaszolónak adnék igazat, hogy az ilyen állatok igyekeznek minél közelebb maradni az emberi településekhez, és kukákból próbálják előkotorni a mindennapit.

2009. okt. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Még a kérdésed kapcsán, a farkasok nem csak falkában vadásznak, mindig kerül néhány magányos egyed, akik kiszorultak egy falkából, így önálló vadászként kell, hogy érvényesüljenek. Csak persze falkában vadászni sokkal hatékonyabban lehet.
2009. okt. 27. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
a fajtától is függ:Dnameg ha nagyon hozzászokott a körülményeihez,akkor kétlem:D
2009. okt. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
66%

A teljes választ fölöslegesnek tartom, elég hasznos hozzászólások jöttek eddig, kiegészíteném csak:

Kertben tartott kutyáknál természetes, hogy 'tücskökkel-bogarakkal", gabonával, gyíkokkal, egerekkel 'kiegészítik' a táplálékukat, szerintem az erdőben maradt kutya lakott térséget, embereket keresne, de közben ilyen apróságokkal próbálna életben maradni.(+ tojás, dög, ürülék...) A nyúl, fácán kategória csak 'próbált vadásznak' jönne össze.

2009. okt. 27. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
6%
szerinem ha én meglátnék egy kutyát az erdőben ahogy a vadakat kergeti,és nincs vele gazda,lelőném.szabály az szabály.
2009. okt. 28. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!