Miért használják az "ellik" szót a kutyára?
#9 "attól, hogy helyesen használok biológiai kifejezéseket"
Biológiailag az utód világra hozását szülésnek nevezik. Függetlenül attól, hogy egy, kettő, három, öt, vagy húsz utódról van-e szó. Azon állatokra alkalmazható ez a szó, amelyek elevenen hozzák világra utódaikat, konkrétabban: az elevenszülő emlősökre. A tojásrakó emlősök utódlását nem lehet szülésnek nevezni, hiszen nem az anya testéből, hanem egy tojásból bújnak ki az utódok. Más élőlényeknél is elképzelhető az elevenszülés, véleményes, hogy pl. az elevenszülő gyíkok esetén azt lehet-e szülésnek nevezni, hiszen itt is tojásból bújnak ki az utódok, de a tojások (vagy tojáskezdemények) az anya testében maradnak.
Ennyit a szülésről, és a biológiai szóhasználatról.
Az, hogy a szlengben, tájnyelvben, és különböző kultúrkörökben ennek más megnevezései is vannak, attól ez még nem lesz biológiailag helytelen. Szóval pont, hogy te mondtál most hülyeséget.
Az egyes kultúrkörök saját nyelvezetét pedig nem szabályozza egy központosított testület, az egyes szavak jelentése közmegegyezésen alapul.
Egyébként meg: a nyelv folyamatosan változik. Vannak szavak, amiknek a jelentése bővül, másoké meg szűkül. Miért pont a 100 évvel ezelőtti nyelvállapot lenne az etalon? ;)
Az ellés meg a kölykezés között inkább az a különbség, hogy a kölykezés pejoratívabb jelentésárnyalattal bír. Azért használták a szarvasmarhákra inkább az ellést, mert az a mindennapi élet szempontjából lényegesebb állat volt, mint a kutya. (Senki ne sértődjön meg, imádom a kutyákat, de 50-100-200 éve egy disznó, vagy egy szarvasmarha léte és egészsége akár a mindennapi megélhetést is befolyásolhatta, míg a kutya könnyen pótolható volt.) A sertésre is inkább az ellés kifejezést használják, holott jópár utódot a világra hoz. Ahogy pedig a kutya érzelmileg egyre közelebb került az emberhez, úgy sorult háttérbe a pejoratív felhangú "kölykezés" szó.
Mellékesen: ő is biztos hülye, és nem ismeri a szavak jelentését, ugye? [link]
Ha pedig már nyelvészkedünk: az is létező jelenség, hogy egy-egy tulajdonnév (általában márkanév) köznévvé alakul. Jellemzően akkor, ha az adott márka huzamosabb időn át uralja a piacot. Ma már csak a nagyon kukacoskodó emberek akadnak fenn azon, ha valaki "mirelit" árut keres a boltban, holott ez a Mirelite márkanév köznevesült alakja, és mindenki tudja, hogy fagyasztott élelmiszerre gondol, aki ezt emlegeti. (Pedig magának a márkanévnek köze sincs a fagyasztáshoz, a Mezőgazdasági és Ipari Részvénytársaság rövidítéséből, illetve az "elite" szóból ered.) Sőt, a Nutella sem mindenhol Nutellát jelent, hanem általánosságban bármilyen mogyorókrémet. De felhozhatnám még példának az ementálit, a bikinit, a post-it cetlit (ami eredetileg egy adott termék tulajdonneve volt), a walkmant, a celluxot, a celofánt, a damilt, a termoszt, a kukát, a kerozint, és még vagy kb. 50 másik példát. Tetszik vagy nem, ez van.
Valahol a "kölykezik" szót használják,nem lehet azt mondani,hogy mindenhol régebben egy azon szót használták rájuk.
Az is teljesen elfogadott és helyes,ha azt írják,hogy ellik a kutya..Az a hivatalos.A fial és a kölykezik inkább az amit csak könnyebb volt megjegyezni.:D
Szülni pedig csak ember szül.
Várandós,terhes és állapotos is lehet valaki.
Patásokra is szokták mondani,hogy vajúdik,de egyes helyeken emberre is mondják a mai napig a szülés helyett.Ellés és fialás kb ugyan azt jelenti,csak helyenként eltérő,hogy mindenre használják-e avagy sem.
Van vemhes és hasas állat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!