Egy tenyésztőnek mennyi a kutyánkénti profitja?
Nyilván változó, nyilván mindenhol más, nyilván egyedenként is eltér, nem ezekre vagyok kíváncsi. Csak érdekel, hogy átlagban hány százalék megy zsebbe, és mennyi a költségek fedezése. Mivel vitatkoztam valakivel, szerinte ebből nagyon jól megélnek, szerintem meg abszolút nem tudnának ebből megélni.
Ha valaki kutyagyártásból nonstop elleti a nőstényeket és óriási összegekért ad el (de törzskönyvvel), akkor oké, biztos óriási a profit, de ezeket én nem is tartom igazi tenyésztőnek.
" védőoltás, féreghajtás, chip kölykönként 50-60e ft körül van"
Hogy mi? Nem hinném.
Nem sok,hiszen a szülők ellátásába,és az új tenyészkutya felnevelésébe megy bele a pénz javarésze,főleg nagy testűeknél. :D
Plusz fél évente van MINIMUM alom,valakinél évente.Fél évre előre szerinted 3-6 kiskutya ára (amiből egyet rendszerint megtartanak) fedezi a kutyák ellátását? Nem igazán,legalábbis olyan lényegi profitja nincs belőle.
Ez inkább csak hobbi,egy tehetősebbek hobbija :D
Fajtát nem írok, de kb vázolom:
A szuka 2300 euro. 2 éves koráig az összes eü. szűrés, suli, kiállítás,plusz tenyésszemle és wesen teszt ami ebben az esetben a fajtagondozó országban történik. Ez 13 óra kocsival. Ezt inkább nem számolom össze.
A kan szintén a fajtagondozó országban került kiválasztásra. Kiutazás, kb 3 napos ottlét, fedezés 1200 euro. És reménykedés, hogy a szuka nem marad üres. Ha üres marad, ismét kiutazás, de a ráfedezés már ingyen van.
A kan jó minőségű, de eddig nem hozott nagy alomszámot, kérdés ebben az esetben 2 kiskutya születik, vagy több.
A szukánál tüzeléskor progeszteron méricskélés, vemhesség idején extra dolgok, ultrahang etc.
Kiskutyák megszületésekor ha minden rendben megy, orvos nem szükséges, oltások, féreghajtás, chip, hozzátáplálás, gazdiknak kölyökcsomag blabla.
Kiskutyák ára 1800től 2300 euroig. Alomszámtól függ, de mindenki boldog ha a vége kijön nullára.
De valaki pl nem utazik külföldre fedeztetni már ott sokat spórol. Nagyon sok tényezős ez a dolog.
Nézzük a kiadásokat:
1. Etetés.
Egy nagyobb tenyészetben, ahol van 6 (vagy több) kutya elég drága a minőségi tápos etetés vagy a helyes barfozás.
2. Orvos.
Saját kutyák és a kölykök oltása, féregtelenítése, kölykök chipezése. Tenyésztés előtt teljes kivizsgálás. És itt is jelen van a váratlan baj kártya.
3. Kiállítás és verseny.
Nevesebb versenyeken, kiállításokon igen jelentős nevezési díjat kérnek.
4. Fedeztetés.
Ha nincs kan vagy frissitenék a vérvonalat, akkor fedeztetnek, ami nem olcsó, főleg ha neves, akár külföldi kenneltől jön a kutya. A "kölcsönkutya" van, hogy hónapokig ott van, ami plusz ellátási költség.
5. Alkalmazottak.
Ahol sok kutya van, ott sok munka is van. És a tenyésztő akármennyire akarja nem tudja egyedül megoldani az összeset. Takarítás, séta, a kutyákkal egyéni foglalkozás. Ebből a tenyésztő is kiveszi a részét, de a segítői miatt minden kutya megkapja a neki kellő foglalkozást. (Persze van tenyésztő aki azt mondja nem lesz 3 kutyánál több +kölykök, mert annyival tud foglalkozni.) Nem árt egy jó titkár se.
6. A kiesett kutyák.
A már öreg/beteg/sérült/3szor ellet szuka, ami tenyésztésre nem alkalmas, szóval nem hoz hasznot, de családtag, ezért foglalkoznak velük.
7. Az eszközök.
A sok kutya miatt kell egy nagy autó. Hámok, póráz, játékok, speciális kölyök holmik, versenyeszközök.
Az az általg 150-250 ezer amit elkér fedezi a kölyök felnevelését, ami mondjuk 100 ezer, szóval van haszon, ami igazából nincs, mert a fennt említett dolgok felemésztik
Na jó, de...
1. kiállítás sok leendő gazdot hagy hidegen.
2. Ha kistestű a kutya keveset eszik
3.az orvosi költségek jó esetben alacsonyak hiszen egészseges és fiatal egyedek vannak tenyésztőnél
4. Nem szoktak és nem is kell megtartani családtagnak minden kutyát. Eleve 3 ellés után még fiatal a szuka akkor is ha csak evente 1 alom, még el lehet adni vagy ajándékozni. Kanokat elcserélgetni.
5. Cuccok 1x beruházás, lehet használt, olcsó, nem elegáns
17
Ha vele marad minden tenyészállat az az ő dolga. Azt már ne számolja el költségként. Követek egy kennelt youtube-on, és bizony új otthont keres a tenyészetből kivont kutyáinak. Jó otthont, olyat ahol tudja h jó sora van, de nem tartja meg.
Évente 1 és összesen 3 ellés meg nem zárja ki egymást, ne forgasd ki a szavaimat.
Ha valaki egészséges, etikus kutyust szeretne ahhoz nem kell se versenyző szülő, se az hogy az egész családfa eltartását kifizettessék vagy h 60 ezerért oltassák-chipeltessék a kölyköket.
Ha a fajtád egészséges, nagy alomszámú és drágán el lehet adni a kölyköket, meg lehet belőle élni.
Kezdjük ott, hogy egy kölyökért nem 200 ezer ft-ot kérsz, hanem minimúm 600 ezret. Sok kutyát tartasz, hogy fenn tudd tartani a minőséget, legyen miből "válogatni". A sok kutya miatt felvehetsz valakit, aki a "favágó munkát" elvégzi(takarítás), te pedig tudsz pl a kutyák képzésére koncentrálni. Mivel sok kutyát eladsz évente, gyorsan meg fog jelenni az igény, hogy pl nyaralás alatt visszavinnék, két panziós kutya meg már ki is termeli az alkalmazott bérét, költséged meg nincs vele, a másik 20-30 mellett bőven elfér még pár db.
Mivel képzed a kutyáidat (amiből sok van), gyorsan, hatalmas tapasztalatra tehetsz szert, a kutyáid meg rögtön kiemelkednek a versenytársak közül és meg fogják fizetni a kölykök árát. (meg persze itt is visszajön, hogy jó drágán foglalkozhatsz mások kutyáival is)
Ez persze így jól hangzik, de akkor is rengeteg munka és elengedhetetlen, hogy alapból szeresd ennyire a kutyákat és a velük való foglalkozást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!