Hogyan tartjátok a kuytát?
Nekem nincs kutyám, de majd nagyon szeretnék, ha elkezdem az életemet. Előtte azonban nagyon körbe szeretném járni a témát, hogy mindenre megtaláljam a megfelelő megoldást, és jó életet teremtsek a kutyának is.
Alapjáraton én szerintem a legjobb, ha van egy kert, ahol a kutya futkározhat kedvére, de viszont be is mehet a házba. Én viszont nagy tartok a szőrmennyiségtől, nem igazán akarnék naponta takarítani. Nem tudom milyen megoldás lehet erre a problémára, viszont azt meg nem akarnám hogy soha nem jöhet be, mert szerintem fontos, hogy ő is köztünk legyen, ha mondjuk nem vagyunk kint a kertben sokat. Lehetséges korlátozni valahogyan hogyha bejön a házba, akkor hova mehet? Vagy ti hogyan tartjátok a kutyáitokat? Legfőképpen nagyobb kutyásokra lennék kíváncsi.
Nekünk német juhászunk van, róla köztudott, hogy elég intenzíven vedlik, főleg tavasszal. A kertben tartjuk, de bejöhet a házba is. Ha be akar jönni, kopog. (komolyan). Van egy konyha-nappali-étkező kombó, köztük egy folyosó. Itt szőnyeg nincs, csak járólap. Bejön a folyosóra, itt van egy matraca, arra fekszik, de minden részt belát innen. A többi helyiségbe soha nem próbál bemenni. Ha mi benn vagyunk valamelyik szobába, bedugja a fejét az ajtón, de a küszöböt nem lépi át. Így jelzi, ha szeretne valamit. Nagyon hamar megtanulta, hova mehet, hova nem. Van egy profi (fodrászoknak való) gumipartvisunk, azzal minden reggel felsepregetek, aztán felmosom a járólapot, soha nem marad szőr a padlón. Naponta-kétnaponta kikeféljük a szőrét, illetve vedléskor furminátorozzuk.
Még egy fontos dolog, a kertes házban tartott kutyákat is kell vinni sétáltatni naponta, és a mienkkel pl. foglalkozni is kell, naponta tanítgatni. Így érhető el, hogy soha nem rombol, nincsenek ásások, lyukak a kertben.
Kb 30 kilós rovidszoru bulltype, ahogy leirtad, bejohet a hazba, de vannak szabalyok, amire siman meg lehet tanitani bármelyik kutyat. Nalunk nem mehet fel az ágyra, vagy a furdoszobaba,az asztalrol, pultrol nem vehet el semmit, kb. ennyi, amugy nem rongal. Kutyaajton akkor jar ki-be, amikor akar, ha saras ido van, akkor eleg gyakran kell felmosni, de csak labtorlo van, mas szonyeg nincs azokban a helyisegekben, ahova bejarhat. A szőr csak vedlesi idoszakban zavaró, ami nalunk kb 3 hetig tartott most tavasszal, erre ra lehet segiteni sorelesztopehely es lazacolaj adagolasaval. Az osszes ruhankon, meg a mosott ruhakon is ott voltak a rovid kis szorszalak, hiaba fesultem naponta. Amit meg elhagyott a lakasban, siman osszesoportem, porszivoztam. Kanapet erdemes letakarni valamivel, ha oda felengeded.
Nagytestu hosszú szőrű kutyat nem tartanek bent, egyreszt mert melege lenne, masreszt ők durvan, csomokban vedlenek, nem mindegyik, de a tobbsegenel ezt lattam. Multkor csak megsimogattam egyet, nekidolt a labamnak es a nadrágom maradt egy kis bermuda nadraghoz eleg bunda.
Nekem ugyan kistestű kutyáim vannak, de az, hogy hova mehet, azt te tanítod meg neki. Ha nem engeded be az ágyba, nem fog bemenni, ehhez persze nevelni kell. Lehet be fog próbálkozni, hogy felmenjen, le kell küldeni és továbbiakban tiltani. Hamar megértik.
Ha félsz a szőrtől, akkor olyan fajtát válassz, amit nyírni kell pl uszkár. Több ápolást igényelnek, de cserébe nem hullik a szőrük. Viszont ez esetben vagy kozmetikushoz kell hordani, vagy neked kell otthonra a megfelelő eszközöket beszerezni, ami mindkét esetben plusz kiadás. Rövidszőrű kutyáimnak elég egy kefe és egy karomvágó, sosem látták kozmetikust. Nyáron elején eléggé hullik kb egy hónapig, de amúgy nem vészes számomra, de nyilván cserélődik a bundájuk, lehet találkozni kutyaszőrrel a lakásban. Viszont nem igényelnek extra gondozást, nem szedik össze a bogáncsot, toklászt a szőrükkel. Neked kell tudnod mit preferálsz jobban.
Egyébként nem takarítunk mindennap.
Az előző valaszadóval egyet kell, hogy értsek!
Nekünk amerikai akitánk van, aki születésétől vak (menhelyi, 3 éve hozzuk el), így nyilván a kertben egyedül nem lehet. Ő az a fajta pancser, aki rendszeresen képes nekimenni olyan dolgoknak is, amelyek 3 éve ugyanott vannak (például kerti pad, vagy egy fal 😂). Visszük sétálni napi 3x, ebből kétszer a kertbe, egyszer meg egy nagy, 1-2 órás sétára, egyébként a házban van.
Ha rákeresel a youtube-on, hogy hogyan vedlik az akita, szerintem sokkot kapsz! 😂 Mi naponta/kétnaponta porszívózunk, meg viseljük a szőrt, és ennyi! A konyhán kívül mindenhova bejöhet (a szőre be is jön), de nincs rá igénye. A hálószobába évente kétszer bejön aranyoskodni, vagy szólni, hogy menne le, egyébként tökéletesen elvan a nappaliban. A konyhának nincs ajtaja, de így se jön be. Teljesen egyszerűen megtanulta, hogy az ajtóban állhat, de ahol forró olajjal meg folyadékkal bánunk, ott nem kell lábatlankodni!
Nálunk amúgy a szőre nagyját kozmetikus szedi ki, szóval mi csak kétnaponta átkeféljük.
Amúgy vak létére napok alatt megtanulta, hogy a kaját nem akarja kiszedni a kezemből, ül, fekszik, marad, fordul, pacsit ad, megkeresi és hozza a játékot, szóval egy jólnevelt, rendes kutya, olyan mint bármelyik másik! És mindennél többet ér, hogy állandóan velünk van!
Nekem ugyan kistestűm van lakásban, akit nem is lehetne kint tartani, de egy nagynénémnek külföldön volt valamelyik szánhúzója, ha az nagynak számít, a huskynál nagyobb bundás, de most nem tudom, melyik fajta. Ahol ő élt, ott az volt a helyi szabályozás, hogy kutyák a kertben csak felügyelettel lehettek, felügyelet nélkül nem, szóval alapvetően a nagyobb kutyák is inkább benti kutyák arrafelé amiatt, mert nagyon közel vannak erdős részek, vadállatok, akik bemennek a településre, és a kerítések kifejezetten alacsonyak, szóval nem biztonságos a kutyákat kint tartani. Megfelelő mozgás, nevelés fontos. Nyilván olyan kutyát kell választani, aminek az igényeit ki tudod elégíteni, szóval ha te szeretsz futni mondjuk, és sokat is futsz, nyugodtan választhatsz aktívabb fajtát, ha viszont inkább otthonülő vagy, akkor meg lutásbbat érdemes. A kozmetikaigényes kutyáknak nem hullik a szőre, de akkor nyírni kell, ilyen esetben bejön a képbe a kutyakozmetikus.
Meg lehet, és meg is kell húzni határokat. Hogy hova nem mehet, erre több módszer is van, lehet alkalmazni babarácsot, hálót, van beltéri láthatatlan kerítés is, ez ilyen elektromos kütyü, nyakörvvel, kicsit megcsípi a kutyát, ha oda megy, ahova nem szabad, de nem veszélyes. Nekem díszmadaraim vannak, a kutyám mentett, volt utcakutya, aki talán vadászott is az életbenmaradásért, a madarak már megvoltak, mikor hozzám került, remekül megtanulta ezzel az eszközzel, hogy a madarakat hagyja békén.
Köszönöm szépen a válaszokat!
A séta az alap dolog, attól még hogy van egy kert, szüksége van a sétára is. Akiknél a szabályok ilyen jól működnek, ők maguk tanítottak a kutyust, vagy esetleg mellé még jàrt kutyaovi/suliba?
Szerintem a kutyasuli es a kutyaovi inkabb a szocializacio miatt fontos, es azert, hogy a kezdo kutyas megertse a kutyat tudja ertelmezni a testbeszeduket, jo moka is lehet egy kis tanulassal egybekotve, de nem ettol lesz engedelmes es szofogado a kutyad. Azt mar otthon es a mindennapos rutin kozben sajatitja el a segitsegeddel, csak kovetkezetesseg, ha egyszer nem engeded meg neki (pl agyra ugralas) akkor ebbol nem engedsz, es tiltod, leparancsolod onnan, nincs olyan, hogy neha megengeded neki, maskor meg nem. Kell egy egyertelmu szabalyrendszer.
Van itt a szomszedban egy iskolazott nemetjuhasz, mar nem is fiatal, de a gazdaja nem meri osszengedni a ket kistestu kutyajaval, mindig szeparaljak oket, ami szerintem eleg gáz. Hiaba az iskola, ha otthon nem foglalkozol a kutyaval kelloen.
Mi nem jartunk vele suliba, sőt bantalmazott felnőtt kutyakent kerult hozzank, de problemamentesen beilleszkedett az életünkbe, peldaul a szobatisztasaggal sem volt problema, talan 3x pisilt be, amikor ejszaka nem keltem fel ra, hogy jarkal, vagy surgos dolgom volt, de esett az eső es magara hagytam par orara bent, le se szidtam, csak feltakaritottam, nekik sem jo bent vegezni, csak hat a szukseg neha nagy ur. Ha kolyokkent kerul hozzad, akkor gyakrabban ki kell vinni, es megdicsérni ha kint vegzi a dolgat. Bentre meg felejtsd el a kutyapelust es ilyesmiket, sokan igy rontjak el a szobatisztasagot es utana mar nehez a visszaut.
2#es voltam.
Nekünk amstaff van.
Kinti-benti kutya.
Bejöhet mindenhova, kivéve a hálószobát.
Hetente 3× átfésülöm és a vedlési időszakon kívűl elenyésző a szőr mennyiség.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!