A kutyám bármikor megölhet?
Szóval ugye van egy csomó hír arról hogy saját kutyái ölik meg az embert. Ami eddig a legnagyobbat "robbant" az talán ez a cikk volt még anno, amikor rátaláltam kezdtem el ezeken gondolkodni.
Na most, itt egy szakértő azt mondja, az állatok az agressziójukat ha nincs más módjuk a gazdájukon vezetik le. Például ha meglát egy őzet vagy rókát és te nem engeded oda hanem pórázon visszatartod, lehet hogy neked fog nekiugrani.
Ilyet már többször is láttam élőben is, klasszikus eset, kutya ugat valamit aztán visszafordul és megharapja a gazdáját. Egyszer én is vigyáztam egy kutyára, ment volna neki minden élő állatnak, amikor pedig nem engedtem oda, hátrakapott és morgott rám. De a másik amit gyakran látok, hogy egy háznál több kutya van bent a kerítésen és ugatnak egy kint lévő másik kutyát, majd tehetetlenségükben egymást is megharapják, összeugranak.
Tehát ez alapján a saját kutyám is bármikor megtámadhat, ha olyan izgalmi helyzetbe kerül amit muszáj valahogyan lereagálnia? Mert valószínűleg nekem is lesz saját kutyám, ezt hogy előzzem meg? Az jutott talán eszembe, hogy ezt olyan kutyák csinálják akik fölött nincs 100% os kontroll, tehát ha korrigálom az agresszióját a környezetével szemben, és úgy nevelem hogy ne legyen reaktív vagy hogy mondják ezt, talán nincs magyar szó rá, angolul leash reactive, akkor ilyen nem fordulhat elő? Szóval úgy értem hogy nem csak velem de más állattal/emberrel se viselkedhet agresszívan.
Futni kell a kutyaval vagy bicajozni/erollerezni/gorkorizni ,amig o poraz nelkul fut a kozeledben! Rendszeresen a szabadban orakon at. Minuszban hoban esoben ejjel vagy napoal. Nincs kifogas. A kutya a fuvon/folduton fusson. Autok ne legyenek a kozeleben.
Rendszeres sporttal tudatod a kutyaval ,h te vagy a fonok es vezeted le a mozgasazuksegletwt ,ami agresszioba hajlik at kulonben.
Mas kutyakra szociaizalni kell.
Sorrendisegi szabalyokat tartani kell. Etologia tudomanyag tapasztalata ez. Ezzel tudatod a kutyaval,h te vagy a fonok.
Egy kiegyensulyozott ‘harci kutyak’ gazdija.
(Bocs,a betorot kivegzik,mert ezt varjuk el toluk. Az nem agresszio. Az munka szamukra. )
"az állatok az agressziójukat ha nincs más módjuk a gazdájukon vezetik le. Például ha meglát egy őzet vagy rókát és te nem engeded oda hanem pórázon visszatartod, lehet hogy neked fog nekiugrani"
"De a másik amit gyakran látok, hogy egy háznál több kutya van bent a kerítésen és ugatnak egy kint lévő másik kutyát, majd tehetetlenségükben egymást is megharapják, összeugranak."
Ez a jelenség displaced aggression néven fut angulul, magyarul meg ne kérdezd. Ez nem a semmiből jön. Egy folyamat, amíg kialakul. Csak néhány vakegér nem veszi észre vagy helytelenül kezeli, amivel erősíti a kutya agresszióját.
Helyesen deszenzitizálással lehet kezelni, magyarul érzéketlenítéssel, tehát segíteni kell a kutyának megtanulni kezelni az adott inger (vad, másik kutya stb.) által kiváltott érzelmeket, tehát nyugodtnak maradni.
Igen, reaktívnak mondják magyarul is.
Nem, ezt nem neked kell kontrollálnod, hanem a kutyádnak kell önkontrollt tanulnia. Ha neked kell 'asztatnod, hogy ne csináld ezt, ne csináld azt, nem lesz megbízható, mert villámgyorsan rájön, hogy a hatáskörödön kívül azt csinál, amit akar.
Kérdező!
A kutya sokkal kiszámíthatóbb mint az emberek. Tehát, a megbízhatósága az ember számára csak azon múlik mennyire ismer. A jó gazda nagyon ismer, mert figyel rá és foglalkozik vele. (nem is mértem másként mi értelme a kutya tartásnak).
Nyilván a gazdának kell következetesen előre gondolkodni az alapján milyennek ismeri a kutyáját.
És valóban erősen fajta függő mennire képes kilépni a konfliktusból (mennyire tanítható erre) vagy mennyire hergeli magát. Viszont kemény munkával sok mindent el lehet érni. És a leg emberközelibb fajtájút is el lehet cseszni.
Nem történik semmi előrírás szerűen és napról napra. Te neveled a kutyát hosszú évek alatt, és olyan is lesz.
Én a vizslát ajánlom kezdésnek. A lényeg, hogy szeresd, és akkor tudni fogod, hogy bízhatsz benne.
Az, hogy felpörgött állapotban odakap bárkinek, az nem jelenti, hogy "neki támad". A falkatagoknak szándékosan nem szokásuk veszélyes sérülést okozni, még ha valami nagyon elcseszett módon magát is sorolja rangban az ember felé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!