Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mik kellenek egy kölyökkutyának?

Mik kellenek egy kölyökkutyának?

Figyelt kérdés

Volt már felnőtt kutyám, de kölyök (2 hónapos) kutyám még sosem.

Miben másabb mint egy felnőtt kutya?

Szobatisztaságra nevelés hogyan?

Kiskutyáknak séta igény pl.: nem lehet futni vele akkor hogyan fárasszuk le?

Milyen felszerelések kellenek?

Hám, nyakörv, póráz, bolha kullancs elleni csepp, féreghajtó, tálak és játékok...kihagytam valamit?



2020. okt. 11. 09:48
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

#10 vagyok


A kölyökkutyák agya olyan, mint a szivacs. Nagyon gyorsan tanulnak, úgyhogy nem tudod túl korán elkezdeni a képzésüket.


Az életkori sajátosságokra azonban oda kell figyelned! A kicsik jellemzően hamar elfáradnak, ezért csak pár perc tanításra készülj egyhuzamban, utána hagyd őket pihenni. Az is általános, hogy nem tudnak sokáig egy dologra koncentrálni – csakúgy, mint a kisgyerekek -, ezért célszerű változatossá tenni a gyakorlásokat: egy-két feladat után iktass be egy kis játékot. Ez azért is jó, mert a játék jó hangulata összekapcsolódik a tanulással, és így később is szívesen fog dolgozni a kutyusod.


Egy sikeres feladat-végrehajtásért remek jutalom egy közös hancúrozás, amiért legközelebb is megéri szót fogadni. Általában a kutyák képzésénél, így a kölyök kutyusoknál is, a tanításban – álláspontom szerint – a legjobb eredményeket pozitív megerősítéses technikákkal érheted el. Pozitív megerősítéskor a kutyát megjutalmazod azért, ha valamit jól csinál, ezáltal az adott cselekvés előfordulásának gyakoriságát megnöveled. Ha mindig kapok 1000 Ft-ot, amikor megdicsérem a szomszéd kertjét, akkor minden alkalmat meg is fogok ragadni, hogy áradozhassak egy kicsit a begóniáiról.


Persze a kutyákat nem lehet pénzzel kifizetni, helyette használhatsz jutalomfalatot, játékot, szóbeli vagy fizikai dicséretet. A megfelelő jutalom megválasztásakor azt tartsd szem előtt, hogy a kutyád számára valóban örömteli legyen az adott dolog. Hiába próbálok például egy izgága kölyköt megsimogatni, ha ő inkább szaladna egy nagyot.


Tanításhoz szeretek klikkert használni. Ez egy kis műanyag doboz benne egy fém lapocskával, amit, ha megnyomok, jellegzetes hangot ad. Ha a kutyámnak minden egyes „klikkelés” után adok egy falatot, akkor hamar rájön, hogy a klikker hangja valami jót jelent.


Amint ezt már megtanulta, el tudom kezdeni arra használni, hogy megjelöljem a cselekvésében – azáltal, hogy klikkelek – azt a pillanatot, amikor valamit jól csinált. Például, ha ülni szeretném megtanítani, abban a pillanatban fogom nyomni a klikkert, amikor a kutyus feneke leért a földre, innen ő tudja, persze azért nem elsőre, hogy ez a helyes pozíció, amit várok tőle. A kölykök jellemzően elég fürgék, szinte azonnal ugranak is fel, a klikker segítségével viszont akár egy pillanatot is el tudok kapni, meg tudok erősíteni.


A mindennapok során nagyon fontos, hogy a kutyám rendesen tudjon pórázon sétálni, ezt kölyökkorban, már csak a kutya méretéből fakadóan is, egyszerűbb elérni. Ha a kutyám az első pillanattól kezdve azt szokja meg, hogy amint megfeszül a póráz, gazdája megáll és nem halad tovább egészen addig, amíg a kutya vissza nem lép hozzá, akkor nem kell már vele ezért birkóznom, amikor 30-40 kg-os lesz. Természetesen ez testmérettől független, hiszen egy kistestű kutyát könnyedén megtartok, még ha teljes erejéből húz is, ez azonban nem egészséges neki, különösen, ha nyakörvben van.


Mit is akar a kutya elérni a pórázhúzással?


Hogy mielőbb jussunk már oda, ahova ő szeretne, de ha a húzással pont az ellenkezőjét éri el, azaz nem közelítünk a célhoz, hamar rájön, hogy jobban jár, ha mellettem jön. Főleg, ha még dicsérem is olyankor, amikor szépen, laza pórázon sétál. Eleinte a megálláson kívül nyugodtan segíthetek neki egy kis csalogatással, hogy visszataláljon mellém, hamarosan azonban észre fogom venni, hogy már magától visszajön, hívás nélkül, és idővel már nem is próbál meg húzni. Ez egy egyszerű tanításos technika, aminek a kulcsa a következetesség, hogy soha ne haladjunk feszes pórázon.


Az éremnek azonban csak az egyik oldala a tanítás, amivel nyugodtan legyél bátor és kezdd el amilyen hamar csak tudod! A másik oldal a fegyelmezés, a szabályok kialakítása, ahol kiemelkedően fontos, hogy következetes legyél: ha valamit nem szabad, akkor egyszer sem szabad.


Legyél határozott, egyértelmű és hiteles, így leszel sikeres, ha tényleg véget szeretnél valaminek vetni. Bár a kölyökkutyák tündériek és állandóan nevetésre késztetnek, mosolyogva nem lehet őket fegyelmezni, mert nem vesznek téged komolyan.


Mindig azt gondold végig egy-egy viselkedésnél, hogy amikor nagyobb lesz a kutyád, akkor is aranyosnak találod-e majd, amit csinál, és eszerint engedd, vagy tiltsd. Például, amikor az aprócska szőrpamacs a lakásban odaszalad hozzám és felugrál, könnyen lehet, hogy kacagok rajta, hogy milyen aranyos, de ha majd 30 kg-os lesz, akkor is örülni fogok? Vagy ha éppen nem a lakásban teszi meg ezt, hanem kint a kertben, miután alaposan összesározta a tappancsait?


Jobban jársz, ha az ilyen viselkedéseknek már kicsi korban gátat szabsz. Azt próbáld meg kideríteni, hogy miért teszi az adott dolgot a kutya és ügyelj arra, hogy ne érje el a célját. Maradj az előbbi példánál, az ugrálásnál. Vajon mit akar ezzel elérni a kutya? Nagy valószínűséggel azt, hogy figyeljek rá, foglalkozzak vele. De nem éri el a célját, ha ahelyett, hogy megsimogatom vagy rászólok, egyszerűen hátat fordítok neki és nem veszek róla tudomást., Amikor viszont lent van mind a négy lába a földön, megdicsérem.


A fegyelmezésnek rengeteg eszköze lehet, például a rászólás a figyelmen kívül hagyás, vagy ha határozottan megfogod kiskutyádat – arra nagyon figyelve, nehogy fájdalmat okozz neki. Ezek, és még sok más módszer, hatásosak lehetnek, ha megfelelően és jó időben alkalmazod.


Arra figyelj oda, hogy ha egy adott dologért nagyon sokszor ugyanazt a retorziót alkalmazom, és mégis újra meg újra előfordul, akkor valószínűleg nem a megfelelő eszközhöz nyúltam.


Bár kölyökkorban sok problémának elejét lehet venni tudatos neveléssel, akkor sem kell elkeseredned, ha valahol félrecsúsztak a dolgok, hiszen a felnőtt kutyák is nagyon sokáig fogékonyak a tanulásra és alakítható viselkedésük. Csak arra ügyelj, hogy felismerd, ha nem tudod egyedül megoldani a helyzeteket és kérj segítséget szakembertől.

2020. okt. 11. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
70%

#10 és #11 vagyok


Próbáld megelőzni a baleseteket és rendszeresen vidd ki a kutyát, hogy elvégezhesse a dolgát.

Érdemes figyelni, hogy mikor szokott pisilni: jellemzően evés, ébredés vagy játék után jelentkezik az inger, ilyenkor mindig vidd le.

Dicsérd meg, ha jó helyen ürít, viszont a lakásban csak akkor szólj rá, ha éppen tetten éred közben! Határozott rászólást követően kapd fel és vidd ki.

Pelenkát is használhatsz, hasonlóan a kivitelhez: mindig arra tedd a kutyust, hogy ott pisilhessen, majd fokozatosan vidd a pelust a piszkításra véglegesen kijelölt részre.

Azonban nagyon fontos arra odafigyelned, hogy a kölyökkutyák csak rövid ideig képesek visszatartani a vizeletüket. Ha túl sokáig, akár több órára otthagyod őket, garantált a baleset – ez nem az ő hibája, nem büntetheted meg miatta. Ha pedig azt szokja meg, hogy maga alá piszkíthat, meg is fogja tenni.

2020. okt. 11. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Huha 10es, te aztán mindenre kitértél, de ezek közül pár darab számomra felesleges.

Nylon póráz, nyakörv, hám és biléta hasznos ezeket mindenképpen beszerzem.

Ürülékszedőt nem vettem mivel az erdőbe járunk sétálni így feleslegesnek érzem.

Szállító boxot nem vettem mivel kétlem hogy kényelmesen elfér benne mert már elég nagy.

Ahogy gyerekkapu szoba ketrec is felesleges mert a házban szabadon járkálhat, mindig van itthon valaki így a szobatisztaság megvan oldva pontosan ezért kutyapelenka és ilyenek sem kellenek.

Etető, itató tálból rozsdamentes acél tálat szereztünk, állványosat.

Fekhelyből csak egy sima moshatót.

A szag-folt eltávolító jó ötlet.

Kutyaruhát azt vettünk neki télre ha nagyon hideg lenne.

Fogkefe, körömvágó és sampont megint csak nem kell mivel havonta vinni fogom kozmetikába ahol ezeket elintézik.

Fésűből egy bolhafésűt vettem és egy sima kefét.

Játékokból van 3 plüss egy kötél és 3 labda.

Interaktív játékokból egy olyat szereztünk be amibe jutifalatokat kell beledobálni és a mancsával kell kiszedegetni.

2020. okt. 11. 13:51
 14/18 anonim ***** válasza:
70%

#10, #11 és # 12 vagyok


Kutyabarátod mozgásigénye függ az egészségétől, fajtájától és személyiségétől. Egyedül a méret nem szükségszerűen jó alap a kutya mozgásigényének meghatározásához. Valójában sokan azt gondolják, hogy a kisméretű kutyáknak nincs szükségük sok mozgásra. Ez egyes fajtákra, például a pomerániaira vagy a csivavára igaz lehet, de ha valaha is láttál Jack Russel terriert vagy West Highland White Terriert mozgásban, akkor tudod, hogy a kis és kompakt méretű kutyák is lehetnek nagyon energikusak.


Ezért a fajtától vagy csoporttól függően, amelyhez tartoznak (munkakutyák, juhászkutyák, mini vagy társ kutyák, sport vagy vadászkutyák, hogy csak néhányat említsek), a kutyáknak nagyobb vagy kisebb mozgásigényük lehet. A legtöbb fajta besorolható az alábbi négy kategória egyikébe: alacsony, közepes vagy magas energiaigényű vagy hiperaktív kutyák. Ne feledd, hogy ezek inkább általános irányvonalak, mint kőbe vésett szabályok. Nem számít milyen fajtájú, minden kutyának saját személyisége és késztetése van egyes tevékenységekhez. Ezért ne vegyél rá mérget, hogy a mini kutyád mindig csak a kanapén szeretne feküdni melletted, vagy a munkakutyád mindig csak futni akarna. Próbáld ki az igényei alapján ajánlott mozgásmennyiséget tartani, de közben figyeld, hogy tényleg élvezi-e és képes-e megcsinálni.

2020. okt. 11. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
70%

#10, #11, #12 és #14 vagyok


Természetesen a kutyatápok világa sem fekete vagy fehér, a kedvező árú termékek között is találhatunk megfelelő minőséget.


A német gyártmányú Happy Dog és Happy&Fit kutyatápok GMO mentes gabonával, változatos állati fehérjékkel, gyógynövényekkel, hozzáadott vitaminokkal és ásványi anyagokkal fedezi a kutyák tápanyagszükségletét.


Nem tartalmaznak hozzáadott mesterséges adalékanyagokat, színezőanyagokat, ízfokozót és tartósítószereket sem. Mind a kölyök, mind a felnőtt tápjai jól teljesítenek, és elérhető áron biztosítják minden életkorban a szükséges energiát a kutyusok számára.


A magyar Panzi Fit active kutyatáp család is remek minőséget képvisel és szuper áron.

2020. okt. 11. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

10, 11, 12

Nagyon szépen köszönöm a válaszod nagyon hasznos volt. Sokáig gépelhetted. Maximálisan boldog lehet a kutyád:)

2020. okt. 11. 13:59
 17/18 A kérdező kommentje:
Puli, jack russel, palotapincsi és tacsi keverékek lehetnek benne így vélhetőleg nagy mozgásigényű lesz.
2020. okt. 11. 14:01
 18/18 anonim ***** válasza:

Még mindig én vagyok.


7-8 hetes korukban Parvovírusos bélgyulladás elleni oltást kapják meg.

9-10 hetes korban fertőző betegségek elleni kombinált oltás következik (Szopornyica, Fertőző májgyulladás (másnéven “Kékszem betegség”), Leptospirózis, Parvovirusos bélgyulladás).

11-12 hetes korban kombinált oltás ismétlése.

13-14 hetes korban megintcsak a kombinált oltás ismétlése!

15-16 hetes korban jön a veszettség elleni oltás.

Az alap oltási sor után lehet opcionálisan kennel köhögés elleni oltás.


A későbbiekben:

9-11 hónapos korban veszettség elleni oltás.

Két hét elteltével kombinált oltás.


Ezután évente:

Ismételjük a kombinált és veszettség elleni oltást.

2020. okt. 11. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!