Mindig mondják, hogy tiltani, büntetni kell a kutyát. De mi legyen pontosan ez a büntetés, hogy értse is?
Pl:
Ha séta közben rosszalkodik, vagy elkezdi ugatni a másik kutyát, aki szembejön, vagy húz.
Szia!
Két alapvető dolgot leírnék neked a kérdéseddel kapcsolatban, ami egyformán érvényes a kutyákra, a többi állatra, vagy akár az emberekre is.
Az első: a klasszikus tanítási tétel, ha azt akarom hogy megcsináljon valamit, akkor ha megcsinálta, megjutalmazom. Ha nem akarom hogy megtegyen valamit, akkor megbüntetem. És a mai időkben divatos liberális maszlagot pedig felejtsd el, az hogy mindent megengedek, az se a kutyáknál, se a gyerekeknél nem működik.
A kutyákkal kapcsolatban egy dologra figyelni kell, mind a jutalom, mind a büntetés azonnali legyen, hogy össze tudjon kapcsolódni az agyában az ok-okozati összefüggés!
A második, a büntetés milyensége: éppen úgy, mint egy embernél, egy kutyát sem szabad soha megütni! Bőven elég a szidás, rossz cselekedet megszakítása érintéssel, vagy finom póráz rántással.
Itt a lényeg, hogy nem szabad félnie tőled a kutyádnak, mert akkor már félni fog az emberektől, és pont az egyik legfontosabbat, a védelmét veszíted el.
Én úgy szoktam mondani, el lehet törni egy kutyát is, egy kisgyereket is.
Látszólag minden rendben van vele, de egy kiélezett helyzetben ég és föld a különbség egy szeretettel tanított, vagy valamikor a múltban megvert kutya támadása között.
Példának a lovak tanítását szoktam felhozni. A lovas emberek pontosan tudják, hogy miről beszélek. Egy lovat be lehet törni, vagy be lehet lovagolni.
Látszólag mindkettőn egyformán lehet lovagolni, de amíg az első mindent megtesz hogy leessél róla, (persze ezt okosan csinálja, mert egy ló nem buta állat), és bevisz egy faág alá, szögletesen kanyarodik, hirtelen torpan meg, stb., ha pedig leestél róla, gond nélkül otthagy, addig a második pont az ellenkezője. Ő mindent megtesz, hogy rajta maradj, egyensúlyozik veled mint egy artista, vigyáz rád, és ha ne adj Isten, mégis lepotyogsz, személyes tragédiának éli meg, veled marad és ha kell melléd fekszik, hogy visszakapaszkodhass rá.
Tehát visszatérve a kutyákra, a büntetés mértéke nagyon fontos, és bőven elég ha rászólsz, leszidod, mert ő a hangsúlyozásodból pontosan tudni fogja, hogy ez most nem dicséret volt.
De épp ilyen fontos, hogy a jutalmazással se szabad fukarkodni, ha valamit jól csinál.
És itt nem kell mindig jutalom falatokban gondolkodni. Egy simogatás, egy dicséret, egy becéző szó is éppen olyan hatásos lehet.
Fojtónyakörv használata de az állatvédők cirkuszolnak miatta pedig ez az egyetlen jó megoldás engedetlen kutyák szelídítésére
Így garantáltan nem engedi el magát a kutya de azért figyelj oda mert például nekem a németjuhászom pórázon sétáltatás közben nekemugrott és meg akart harapni azért mert nem arra mentünk amerre ő kitalálta
igen sajnos egyáltalán nem vesz komolyan...
és akkor mi legyen a büntetés, ha például
a házban hívom hogy hozzám és nem jön, csak néz a folyosóról?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!