Van olyan tenyésztő, aki direkt keverék kutyákat tenyészt?
Gondolok itt olyanra, hogy 2 fajta kutya pl németjuhász - husky keverék kiskutyákat árul.
Tudnátok ilyet mondani?
Biztosan vannak ilyenek de nem eladasi szandekkal, hanem valamilyen logika menten egy uj kutyat akarnak letrehozni, kinemesiteni egy fajtat.
Direkt keverek kutya tenyeszto szerintem nincs.
Nincs. De a menhelyen rengeteg keveréket találsz :)
Illetve amerikában vannak rá próbálkozások, új fajták létrehozásával pl labradoodle.
Igen, de azok se keverékek.
Lettek divatfajták amik 2 kutya fajta keresztezéséből jött létre. Tehát ők is egy külön fajta de mégse.
Akik ilyeneket csinálnak azok általában valami munkakutyákat "tenyésztenek" amiket sok helyen nem ismernek el.
Ilyenek például az european sleddogok - ők leginkább husky, német vizsla/pointer és agár mixek. Őket fogathajtásban, szánhúzásban, bikejöringben, skijöringben és canicrossban használják, főleg Észak-Európai országokban lehet velük találkozni, ott van nagyobb hagyománya ezeknek a sportoknak.
Ezenkívül különböző szolgálati kutyák "tenyésztése" is folyik ilyen szinten. Itt általában malinoist kereszteznek német juhászukkal, itt is a felhasználhatóság a legfontosabb szempont, őket katonai és rendőri szerveknek képzik, magánkézbe ritkán kerülnek.
Magyarországon bizonyos körökben ismert, elsősorban a tradicionális magyar juhászkutya fajták keresztezése (puli, mudi, pumi, esetleg sinka), de már láttam olyat is, hogy bordert kevertek közéjük. Ők szintén munkakutyák, hasonlóak, mint egy munkavonalú mudi/border, tehát kell nekik a napi munka.
Világszinten agility, flyball versenyeken a border-whippet keverékek népszerűek, nyilván őket sportkutyáknak szelektálják.
Még ami eszembe jutott és van értelme a labradoodle, illetve a goldendoodle. Őket terápiás kutyának használják sok helyen, ezenkívül az uszkár-szerű szőrük miatt minimálisan, vagy abszolute nem allergizálnak.
(Személyes vélemény, de több értelme van az ilyen tenyésztéseknek, mint például egy 50.kiállítási hordó-labrador kennelnek.)
Ezenkívül vannak persze dízájnerfajták, amik amiatt jönnek létre, mert egyesek szerint cukik. Különböző kistestű társasági kutyák keresztezése (mert nem ugyanolyan beteges majdnem az összes...), nyomott orrú kutyák és társasági kutyák keresztezése, rövid lábú dizájnerfajták keresztezése(huskyból például), életképtelen xxl-es kutyák készítése(gondolom egyeseknek ettől áll fel). Sokáig lehetne sorolni... Amerikában sajnos elég népszerűek ezek a céltalan mixek, többségük nem elismert.
Ami még a végére eszembe jutott, bár beillik az xxl-es fajták közé bizonyos szinten, csak ennek van valamennyi értelme (nem sok, de legalább nem az "aranyosság" volt a fő szempont): Romániában, Erdélyben találkoztam nagyon sok óriási őrzőkutyával. Ezek kau-káj-moszkvai (plusz talán medve :D) mixek, nyilvánvalóan ezek esődleges feladata az őrzés, akár farkasok, medvék ellen.
Tenyésztő akkor szokott keverni, ha új fajta kitenyésztésén dolgozik, ez persze hosszú idő, hogy rögzüljenek a kívánt tulajdonságok, és sok kutya kell hozzá.
A labradoodle ilyen mix például ott hipoallergén vakvezetésre alkalmas kutya kitenyésztése volt az alap koncepció, egy kutyaszőr allergiás látássérült problémáját akarták megoldani. Más kérdés, hogy mi lett belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!