Francia bulldogot szeretnék. Mi a külömbség a tenyésztő és szaporító között?
francia bulldogot szigorúan tilos szaporítótol venni.. nagyon beteges fajta, a gatyád is rámenne a kezelésére az évek során.. de az is kétes,hogy meddig élne.
ennél a fajtánál mindenképp jó tenyésztőt válassz. nem éri meg spórolni rajta.
egyébként nem jól tudod,pont hogy a szaporítónál lesz betegesebb.. nem szűrik az anyát és a kölyköket, simán lehet bármilyen genetikai betegsége,amit meg lehetett volna előzni,ha tenyésztőtől veszed..
mondom,van olyan ismerősöm,aki azt hitte milyen jó vásárt csinált,hogy olcsóbban hozzájutott a kutyájához.. aztán előjöttek a bajai és napi szinten gyógyszerezni kell a kutyát,valószínű élete végéig.. már simán többet ráköltött,mintha tenyésztőtől vette volna.. jó üzlet..
Szaporító: csak az anyagi haszonszerzés érdekli. A kutyák ehhez neki csak eszközök. Nem ért hozzá, de nem is érdekli, hogy milyen örökölhető betegségeket örökíthetnek az állatai. Nem vesz részt velük szűrővizsgálatokon, tenyészszemlén - ezért nem is törzskönyvezhetőek a kölykeik. Emellett a szukákat kizsákmányolják, sokkal többször és gyakrabban elletik, mint szabadna. A kölyköket sem úgy nevelik fel, meg a szukákat sem, ahogy kellene. Nem kapják meg a minőségi ellátást, táplálást, stb.
Fentiek miatt lesz sokkal nagyobb eséllyel egy szaporítós, fajtajellegű kutya beteg, illetve jobb esetben "csak" nem olyan lesz, mint az adott fajta.
A full keverék (nem bulldog jellegű) kutyákra mondják, hogy általában erősebbek, kevésbé betegesek.
A fajtajellegű keverék (szaporítós) kutyák a legrosszabbak ilyen szempontból!
A tenyésztő az örökletes betegségekre szűri a tenyésztésre szánt kutyáit, és csak azt engedik tenyésztésbe, amelyik megfelelő eredményt kap mind a szűréseken, mind a tenyészszemlén. Nem mindegy a párosítás sem, lényeges, hogy a kan és szuka kiegyensúlyozzák egymás esetlegesen hátrányos tulajdonságait, és erősítsék az előnyösöket. Nem úgy működik, hogy csak random összeeresztünk egy kant és szukát. Így a tenyésztők kölykei sokkal kisebb eséllyel lesznek betegesek, mint a szűrések és hozzáértés nélkül szaporított kutyáké.
Természetesen még sok egyéb különbség van, de úgy látom, te főleg az egészségi kérdésekre értetted a kérdést.
Tehát, ha francia bulldogot szeretnél, akkor csak megbízható tenyésztőtől vegyél. Vagy fogadj örökbe egy sima utcai keveréket menhelyről.
Bulldogot is lehet örökbefogadni a fajtamentőktől, de általában ők is betegesek, mivel szaporítós kutyák kerülnek ide.
Érdemes itt is körülnézni, hogy miért nem szabad szaporítóktól vásárolni, különösen egy ilyen fajtát. Itt a fajtamentés:
Olvasgass, nézegess.
Sajnos nem értetted az iróniát. Fajtiszta: kutya, macska, leopárd, stb. Nem hibrid, mint pl az öszvér. Fajtatiszta: husky, beagle, francia bulldog, ahol a felmenők is mind ugyan abba a fajtába tartoznak. (Ez általános iskolás biológia anyag.)
A tenyésztő szűri a kutyákat az örökletes betegségekre és csak az egészséges, mentes kutyákkal tenyészt. Emellett bár küllem kutya, de egy jó tenyésztő figyel a kutyák nnszerére is. Tudatosan választja ki a párosítást, hogy pl. ne legyen még rosszabb a kutyák harapása, ne legyen még rövidebb az orruk, ne legyen még rosszabb az anatómiájuk. Itt is foghatsz ki beteg kölyköt, de egyrészt a tenyésztő garanciát vállal, segít neked, másrészt sokkal kisebb az esély erre. Ha tenyésztőtől veszel kutyát, kapsz tk-t, tehát igazoltan tudod kik a felmenők. Miért fontos ez? Mert így tudod, hogy a felmenők milyenek, milyen a habitusuk, egészségesek-e, stb. Ha nincs tk, nem tudhatod, hogy valójában kik a szülők. Hogy mond valamit egy vadidegen ember, aki pénzt akar tőled szerezni?
A szaporító összerak két valamilyen kutyát, akik nincsenek tesztelve semmilyen betegségre, de még a felmenőik sincsenek (mert ezek a tesztek nem olcsók), nem figyel arra, hogy milyen idegrendszerű kutyákkalmszaporít, mit örökítenek, stb. Arrról már ne is beszéljünk, hogy a szülőket agyon császározzák, 8-10 almot is lehoznak egy szukától, maximálisan kihasználják a kutyákat. (Max 3 császár lenne szabad, ennél több már veszélyes.) A sok császártól leggyakrabban gennyes méhgyulladásuk lesz. Szaporítónál az a cél, hogy minél kevesebb pénzből és energiából legyen haszon. A kölyköket sem etetik, kezelik megfelelően, gyakori, hogy a gazdánál hal meg 8 hetesen egy kölyök, vagy a gazdinak kell hónapokig orvoshoz vinni, hogy megmentse az életét, mert nem kapott oltásokat vagy megfelelő ellátást. De persze nem csak nagyüzemi szaporítók vannak. Vannak olyanok is, akik a kis kedvencüktől akarnak egy-két almot. Csakhogy ők sem fognak kifozetni 200.000 ft-ot az eü szűrésekre, az ő kutyáiknál sem lehet tudni, hogy mit hordoznak, mit örökítenek! És őknsem tudatosan választanak kant/szukát, hanem leginkább megfelel a szomszéd kutyája is! És leggyakrabban ők sem szoktak jó minőségű, drága táppal nevelni kölyköt, oltatni, féreghajtózni, kölykönként 80-100.000 ft-ot elkölteni 8 hetes korukig! Ugye senki sem akar magának veszteséget.
Jellemzően a szapis kutyák a betegek, pláne ennél a fajtánál. Tudom javasolni, hogy, nézd meg a Noé menhely bulldog fajtamentését, olvasd el a sztorikat. Egyik ottani kutya sem tk-es, egyik sem tenyésztőtől van! Mind szaporítótól származik.
Amit te írsz, az egyébként kis részben igaz, ha egy utcai vegyessel pároztatnának egy bulldogot, a kölykök valószínűleg egészségesebbek lennének. Jobb lenne az immunrendszerük, anatómiájuk, máris több örökletes betegséget jó esélyjel ki lehetne zárni. Másrészről viszont ez nagy tévhit, hogy a fajtatiszta kutyák betegek, a keverékek pedig nem. Megint csak, nézz meg menhelyeket. Hány igazi utcai mixnek van diszpláziája, gerincproblémája, patellája és egyéb örökletes betegsége! Míg a valóban fajtatiszta kutyák közt kisebb az arány, hisz őket szűrik, mielőtt tenyésztésbe vonják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!