Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Nyuszitartók! Ti egyedül...

Nyuszitartók! Ti egyedül tartjátok a nyuszitokat vagy párban?

Figyelt kérdés
2015. szept. 24. 21:42
 1/5 anonim ***** válasza:
58%
Egyedul. De ha lehetne, vennék neki egy barátot.
2015. szept. 24. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyedül van, többször is próbáltam társat hozni mellé, de túlságosan stresszelte.
2015. szept. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg kettő van, de volt, hogy többen voltak.

Egyedül soha nem tartanék nyulat. Ez egy Magyarországon nagyon elterjedt dolog, sokan azt állítják, hogy jó nekik úgy is, alkalmazkodnak, pedig ez nem így van. Egy magányos nyúlnak soha nem lesz teljes élete. A vadonban is nagy csapatokban élnek, nekik ez lenne a természetes, ennek megfelelően alakultak ki az ösztöneik, mindenfajta viselkedésük erre irányul. Magányosan tartani természetellenek, nem érzik jól magukat, boldogtalanok. Egy ember mellette lehet napi 24 órában is, a társas igényeit nem fogja tudni kielégíteni, ahogy egy tengerimalac, kutya, macska vagy más állat sem. Csakis a fajtárs, amivel együtt alszik, eszik, kergetőzik, minden nap letisztogatják egymást. A magányos nyulaknál rengeteg magatartásbéli probléma, pszichés betegség jelentkezik. Akik a nyuszi érdekeit szem előtt tartják, azok kettőt (vagy többet) vesznek.

Hogy egy vagy két nyúl van a háznál, már nem sokat számít idő, tér és költség szempontjából. Egy nyuszinak, ugyanúgy, mint kettőnek legalább 2-3 négyzetméter helyre lenne szüksége napi 6-8 óra kiengedés mellett ahhoz, hogy a mozgásigényét egy minimumszinten kielégíthessék. A takarítás, etetés nem igazán tart több ideig. Emberi foglalkozást eleve nem nagyon igényelnek, annál inkább fajtársit. Nyilván kicsivel többe kerül, hiszen több alom, több táplálék, de a nyúltartás alapvetően nem egy drága dolog, szinte ingyen is megoldható (és még jobb is, mintha mindenféle bolti vackot vennénk).

Az pedig, hogy egy nyúl nem jön ki a másikkal, csak és kizárólag a gazda hibája. Nem tudja, mi a helyes összeszoktatás menete. A legtöbben megijednek, ha azt látják, a nyuszijukat stresszeli a másik jelenléte vagy verekednek és ezért szétválasztják őket. Ez az, amit nem lenne szabad, csak akkor, ha már tényleg vérre megy, ha valamelyik súlyosan megsebesíteni a másikat. Le kell rendezniük a rangot. Ezenkívül még sok mindent tudni kellene az összeszoktatásról, de ezt most nem fejteném ki. A lényeg, hogy minden nyuszi (na jó, van egy kivétel: a mezei nyúl) ezerszer jobban érzi magát fajtárs mellett, mint egyedül, még akkor is, ha a kezdet nehéz.

2015. szept. 24. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
24%
Tengerimalaccal :)
2015. szept. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, a nyuszit nem szabad tengerimalaccal tartani.

Rengeteg kisállatkereskedésben is javasolják puszta tudatlanságból a tengerimalac és a nyúl egy ketrecben való tartását. Az ok, amiért ez olyan kedveltté vált, általában az, hogy hiába nincs egyik állat sem ivartalaníttatva, nem születnek utódok és az együttélés többnyire békés. Gyakran látni őket egymáshoz bújni, ami az emberekben azt az érzést kelti, hogy a két állat jól megvan, szereti egymást. Valójában viszont mindketten együtt magányosak. Nem hogy csak külön kontinensről jöttek (a nyúl Európából, Spanyolországból származik, míg a tengerimalacra Dél-Amerikában, az Andokban, 4000 méteres magasságban találtak rá) és a szabad természetben sohasem találkoztak volna, más nyelvet beszélnek, más a viselkedésük, így nem értik meg egymást, de még kölcsönösen sérüléseket is okozhatnak.

Prof. Dr. Norbert Sachser végzett egy kísérletet, melyben két ketrecet egy csővel összekötött, így a bennük lévő állatok át tudtak menni egymáshoz. Amikor mindkét ketrecbe egy-egy tengerimalacot helyezett, a legtöbb időt együtt töltötték. Ám amikor az egyikben egy nyúl, a másikban egy malacka volt, ami választhatott, nyuszi vagy magány, inkább az utóbbit választotta és egyedül maradt.

Attól, hogy e két állatfaj eltűri egymást, nem boldogok együtt, életmódjuk teljesen eltérő. Például tengerimalacok általában csak akkor simulnak egymáshoz, ha még fiatalok vagy félnek. Más esetben inkább tartják a távolságot. Velük ellentétben a nyulak szeretnek összebújni társaikkal. Hiába tűnnek olyan aranyosnak együtt, ez a malackánknak nemhogy nem okoz örömet, egyenesen irritálja. A nyuszikhoz hozzátartozik a szociális kontaktus, a kölcsönös tisztogatás, a szőr napi ápolása is, amik a tengerimalacok esetében hiányoznak. A malac számára ez csak gyötrődéssel jár és agresszióhoz vezethet, nem beszélve a nyuszi boldogtalanságáról, hiszen soha nem fog viszonzást kapni. A tengerimalacoknak van egy nagyon összetett, saját nyelvük, míg a nyulak csak halálos félelem esetén adnak ki hangot. Egyfelől őket zavarja, stresszeli a másik lakó hangoskodása, másfelől pedig a malacka soha életében nem hallhat egyetlen hangot sem a saját nyelvéből. Mindezek mellett a nyuszik időnként elkezdenek tombolni, aminek következtében súlyos sérüléseket okozhatnak a tengerimalacnak. Akár egyetlen ugrás vagy rúgás is halállal végződhet. Egészségükhöz hozzátartozik a helyes táplálás is. Bár a két faj étrendje hasonló, a tengerimalacok szervezete nem tartalmaz a C-vitamin előállításához szükséges enzimeket, ezért azt naponta pótolni kell. Ez azonban a nyulak számára túl sok, egészségtelen, hasmenéshez vagy rossz kalcium- ill. foszfor-reszorpcióhoz vezet, aminek következménye vese- vagy hólyagkő lehet.

Összegezve tehát e két faj békességben tartható együtt, de nem válnak társakká, csak keservesen elviselik egymást.

Aki boldog állatokat szeretne, minimum kettő tengerimalacot és kettő nyulat tart együtt. Ehhez természetesen meglehetősen nagy hely szükséges, ahol a nyulak számára megfelelő magasságban lévő búvóhely található, amit a malacok nem érnek el, s ugyanígy fordítva, a tengerimalacok számára olyan házikó, ahol a nyuszi nem tudja zavarni. Számolni kell azzal is, hogy a nyulakkal ellentétben a tengerimalacok nem lesznek szobatiszták.

2015. szept. 25. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!