A háztáji haszonállattartásnak volt valaha értelme?
Vagy csak este 10-kor nem lóg itt annyi ember....
A háztáji elsősorban azért van, hogy a családnak legyen, a felesleget szokták a szomszédokkal elcsereberélni/árulni. Én városi gyerek vagyok, de falun felnőtt nagyszüleim mindig így mesélték. Amikor kiskoromban ott nyaraltunk a nagyapám szülőfalujában, mi is sok mindent a szomszédoktól vettünk vagy kaptunk (éltek még ott távolabbi rokonok akkoriban). Nem minden embernek van számológép az agya helyén és ha nem húz hasznot valamiből, akkor neki sem áll. Itt a városban sem azért ültet az ember paradicsomot, paprikát, epret, kitudjamit a balkonládába, mert megéri, hanem, mert jó érzés egy kis természet, egy kis "házi" a változatosság kedvéért. Én mondjuk nem csinálom, nálam minden növény elpusztul előbb utóbb, egyáltalán nincs érzékem hozzá.
Ha nem lenne/lett volna értelme, nem terjedt volna el. A háztájinak elsősorban pont nem az eladás, hanem a saját szükségletek kielégítése a célja. Jó, ha felesleg van, arra igyekszik az ember vevőt találni vagy cserélni, de elég nehéz kiszámolni, hogy akkor most mennyi pénzt vitt el és mennyit hozott. Mi csak tyúkokat tartunk, egy időben számoltam és az eladott tojás fedezte a takarmányköltségeket. De hogy mennyit nyertünk az általunk és a tágabb család által elfogyasztott tojáson, húson, másik oldalon mennyit ért volna a munkánk, nem lehet megbecsülni. A tyúkok sok kerti és háztartási hulladékból tojást csinálnak, kikapirgálják a férgeket, így hasznosak is. Ezt főleg nem lehet számszerűsíteni. Azt sem, hogy alapvetően szeretünk az állatokkal foglalkozni.
De a veteményes, gyümölcsös is ilyen. Nem azért csinálja az ember, mert kimatekozta, hogy most meg fogja érni, jövőre meg nem. Akinek nem a megélhetése múlik egy jobb vagy rosszabb éven, az megengedhet ilyeneket. Már csak azért is, mert lehet, hogy egyik évben valami rosszul termett, de több más meg jól és ezek ellensúlyozzák.
A rendszerváltás előtt anyagilag is megérte, de ahhoz a "szocialista" viszonyok kellettek. A bérek nagyon alacsonyak voltak, az étkezési költség jelentős részét tette ki az emberek fogyasztásának. A bolti élelmiszer sokkal, de sokkal rosszabb minőségű volt, mint a házilag előállított. Az élelmiszer egészségügyi és állatjóléti szabályai sokkal enyhébbek voltak. Ebben a helyzetben tényleges nyereséggel lehetett eladni a háztáji termékeket különösen, ha valaki ésszel csinálta.
Mostanság valóban egyetlen érv szól az otthoni gazdálkodás mellett, a magasabb minőség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!