Érdemes tyúkot tartani? 4-5 tyúkot tervezek, a gyerekeim örömére, de tartok attól, hogy ráfizetéses a tartásuk. Kukorica ára például.
39-40
Nem ketreces tartásról írtam.
Az óljukat kell évente 1x takarítani. Annyi esze csak van tán az embernek, hogy nem az alvóhelyükön ad nekik enni...
Az éves takarítás után lehet meszelni és élősködőt irtani, ha szükséges. De többnyire nem szükséges. Mivel manapság már nincs minden háznál tyúk, ezért ha velük együtt nem kerül be élősködő, akkor utána már nem nagyon van esélye.
Az ételt se a földre adja az ember nekik, hanem etetőbe. Olyanba, amiből nem tudják kikaparni. Nem ingyen van, hogy szórjuk a világba a tápot meg egyebeket. Amit odaadunk nekik, azt mind megeszik. De ezek szerint van olyan hülye, aki csak úgy a földre szétszórja?
A kifutóban van hely a trágyának eltűnni. A beszórt zöld maradékának is. Az alvóhelyen meg csak éjszaka potyogtatnak, azt kell évente egyszer kitakarítani.
Persze, a tojóhelyet is fel kell időnként frissíteni, de itt a rengeteg napi munkáról volt szó.
"Az megvan hogy a tyúk haszonállat? Alap hogy nézed: megéri-e tartani."
Akkor olvasd el és értelmezd a kérdést. Nem haszon céllal tervezik vásárolni.
44-es aranyos vagy, de az ólt is többször kell takarítani, mint évi egyszer.
Főleg télen, mikor bent alszanak.
Ha nyáron kint is alszanak, akkor is olyan guanó hegy gyűlik oda seperc idő alatt, hogy kevés olyan igénytelen ember van, aki azt képes bámulni egy évig.
Tojófészek pedig akaratlanul is szennyeződni fog, tisztán kell tartani azt is.
Nem az ólban adunk enni, de tán valahol máshol igen, nem gondolod? A szemest nyilván etetőben kapják, de a konyhai hulladékot be kell szórni nekik, hiszen szeretnek kapirgálni, ha egy tálban adnád csak összeszarnák és ugyanúgy kikaparnák. Lehetne mosni azt is, de nálad azt is csak évente...
Abban meg ott a répa töve, azt neked egyik sem fogja rágicsálni, az ilyen darabok szépen felgyűlnek egy nem gondozott tyúkudvarban...
(Apropó a szemes is simán elfogy a földről, nyilván effektívebb etetőben andi.)
Élösködőket vadmadarak is simán behozhatják, de ha megkérdezel baromfitartókat, akik legalább 4-5 éve űzik, biztosan megizzadnak, ha kimondod azt a szót, hogy tyúktetű. Betegségeket meg mégkönnyebb benyelni, hiszen a legtöbb kórokozó mindenhol ott van, és aztán hiába kezeled te ki őket, ha nem fertőtlenítesz, akkor vissza fognak esni hetek múlva.
Kifutóban nem fog eltűnni a trágya. Eleve a zöldet ki fogják kaparni a területtől függően pár hónap alatt, a kaparástól száradni fog a föld, a tyúkszartól lúgosodni a talaj, mint olyan meg fog ott szűnni. Nincs az a szaprofita közösség, ami a kellő környezet nélkül ekkora nitrogén és ammóniaterhelés ki tudna bírni vagy el tudna tűntetni.
Nincs velük rengeteg napi munka. Reggel-este elegendő az önetetőt és itató ellenőrizni illetve napközben egyszer a tojást beszedni, de nincs olyan állat, hogy évi egyszer kell takarítani... Még a plüsst is gyakrabban kell kimosni.
47
Így több évtizedes tyúktartás után talán én tudnám neked elmagyarázni, hogy mit rontasz el.
Pl. hogy nálam nem ilyen kis apró helyen voltak. A tyúkok elég erőszakosak, és ha sok össze van zárva, a gyengébbeket túl sokat csipkedik, ha nincs elég helyük félrevonulni. És a trágya tényleg szó szerint eltűnt, jutott tyúkonként legalább 2 m2, ami nem volt lekövezve.
Az ő helyükön volt a komposztáló léckeret. Ami olyan növény volt, azt oda szórtuk, és ők kiválogatták maguknak, amit akartak, a többi meg komposztálódott.
Nekem biztos olyan okos tyúkjaim voltak, akik kezet mostak evés előtt, mindenesetre nem volt jellemző se betegség, se semmi élősködő. (Néha átnéztem őket, szóval tényleg nem voltak tetűk, csak úgy 10 évente egyszer, de azt meg meg lehet oldani.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!