Segitsegeteket seretnem kerni. En meg kezdo vagyok az akvarisztikaban. Két napja azt vettem eszre hogy egy par guppinak ferer folt lathato a hatukon mi lehet ez?
Általában a legjobb ha a gazda azonosítja a betegséget mivel nem látjuk a halat, nem vagyunk ott, ismeretlenek a tünetek, persze nem biztos, hogy betegségről van szó.
Példa ezen kellene átrágni magad: [link]
A betegségeknek általában van egy kiváltó oka, vannak technikai hiányosságok, példa gyenge szűrő, a választott halak fajtájához, létszámához kicsi akvárium, hőmérő hiánya, rossz ajzat.
Van még a gondozási hiba, példa nem volt kellő ideig üres járatás, csapvízben takarított szűrőanyag, szűrő kihúzása estére, magas hőfok, indokolatlan teljes takarítás, a cserevíz nem volt pihentetve, kevés vízcsere, rossz minőségű haltáp, növényzet nem megfelelő állapota, réz alapú szer használata az akváriumban(gyógyszer, algairtó)
Vannak az egyéb kiváltó okok, szúnyogirtó, rovarölő, lakás illatosító stb
Tehát meg kell keresni a tünetek alapján a betegséget, ha egyáltalán betegségről van szó.
Másodsorban át kell nézni a gondozást, technikát stb ehhez viszont neked gépelni kell, megadni, leírni mindent amit látsz ha ránézel az akváriumra, valamit a napi és heti dolgokat amit körülötte csinálsz.
Gondolkodnom kell hol is kezdjem, és lehetőleg rövid legyen az iromány.
Nem azt írom mit rontottál el hanem, hogy hogyan kellene csinálni.
Van egy akvárium, teszel bele aljzatot, növényeket, dekorációt, feltöltöd vízzel beindítod a szűrőt, innentől a szűrő non-stop megy, soha ne álljon le.
A szűrő feladata az akvárium vizének keringetése, ezáltal a víz oxigénnel való ellátása, a szűrőanyagba idővel baktériumok költöznek amik a későbbiekben lebontják a képződő ammóniát, a baktériumoknak, növényeknek, később a halaknak is kell az oxigén.
Az akvárium vize egy romlási folyamaton megy át, elsőnek ammónia, majd ammóniából nitrit, előbbi kettő mérgező a halaknak, később a nitritből nitrát, szerves nitrogén lesz, ami csak nagy dózisban mérgező.
Fenti folyamatot nitrogén ciklusnak hívjuk, az üres járatás a halak nélküli járatást jelenti, az akvárium üresen megy 3-4 hétig, naponta kell szórni kaját, majd jöhetnek a halak, ha elszaporodtak kellően a baktériumok akkor kialakul a nitrogén körforgás, folyamatos lesz a halaktól származó ammónia lebontása.
A halakat naponta 1 alkalommal elég etetni, hetente koplaló napot tartani, tehát naponta 1x, hetente 6x.
Az akvárium vizét hetente kell frissíteni a vízoszlop magasságod 25-30%-át le engeded majd állott vízzel pótolod, az állott víznél, egyik nap kitöltöd másik nap cseréled.
Teljes vízcsere soha nem kell, ha idővel valami nagyobb rendezkedés van az akváriumnál akkor is 30-40% érett akvárim vizet meg kell tartani.
A talajban és a vízben is vannak baktériumok, nekik köszönhető, hogy tarthatunk otthonaikban halat, a klóros csapvíz ki irtja a bacikat így csak pihentetett víz játszik, oxigén mint írtam nekik is kell.
A betegségeket átlag a legyengült immunrendszerű halak kapják el, a leépülés fő oka a tartás körülményekben keresendő.
Szűrő minél előbb kellene.
Bővebben olvashatsz a dolgokról itt: [link]
Nem fázhattak meg, 1 hal fázhat meg egyedül, a gurámi, mivel ő labirint kopoltyús, a légköri levegőt tudja hasznosítani. A megfázások inkább tavasszal, télen szoktak előfordulni, ilyenkor a lakás, a cserevíz és az akvárium hője merőben eltérő lehet.
Szűrésnek sokaknak bevált az eheim pick-up széria, a talajtól 2-3 centit el kell hagyni, majd megmérni a távolságot a vízfelszínig.
Példa itt: [link]
Meg vannak adva a méretek, a 2008 16centi magas, állítható a teljesítménye, 2 decis a szűrőtartálya, ha nagyobb befér akkor vedd azt. A 2010 22cm
Vagy van akasztós szűrő: [link]
Kérdés, a tető az akasztós szűrőnél, nem biztos, hogy passzol.
A szűrővel együtt érdemes venni egy baktérium kultúrát, neptun biostart is jó, a flakonon írja a használatot, 7-10 napig kell adagolni, minden nap, jól fel kell rázni.
Jelenleg nagyon rosszak a körülmények nálad, kevés a víztömeg 11 halnak, ront a helyzeten a szűrő hiánya. A gurámi jó körülmények között 5-6 cm lesz, testsúlya, szennyezése felér 3-4 guppival, a neon szűk helyen stresszes és agresszív fajtársaival, hűvösebb vizet szeret mint a többiek, nyáron a pár hónap meleget kibírja, az év többi részében nem igazán kell neki fűtő, 23 c.fok teljesen jó neki, igényli a nagyobb egyedszámot és a hosszabb úszóteret. A gurámik nálam 25 c.fokban sokáig éltek.
A guppik nagy tűlelők, ha van nőstény akkor folyamatosan produkálják a kis halakat, előfordul, hogy 1-2 megmarad.
Próbáld meg beazonosítani a betegséget, van parazita, gomba, penész, baktérium okozta betegség, utóbbi 3 kezelése réz szulfát tartalmú szerekkel kezelhető, a réz viszont ki irtja a hasznos baktériumokat az akváriumban. Tedd külön a halakat példa 1 vödörbe és kezeld őket külön, csak a tüneteket produkálókat ajánlott kezelni, az egészségeseket nem, a gyógyszert folyamatosan kell csepegtetni figyelve a halak reakcióit, 5 vagy 10 liter vízben célszerű, van sera, jbl, olcsóbb a neptun, példa neptun átlag 1ml(25 csepp)/5 liter víz, hogy melyiket veszed az rád van bízva, mindig kérdés, hogy a kereskedésben éppen mi van készleten.
Egy akvárium mellé nem árt beszerezni egy kicsi kompresszort, 1 méter tömlőt, porlasztó követ, betegségeknél jól jön, egy 90liter/órás resun pumpával 1500-2000 ft komplett, a kezelés alatt jól jön a halaknak.
Ne a legkisebb szűrőt vedd hanem a legnagyobbat ami befér, a szűrőfelület, szivacsméret lényeges, a szűrőt nem kell agyon takarítani, egy tálban, kevés akváriumvízben ki kell nyomkodni a szivacsot ha már nem nyomja a szűrő rendesen a vizet, nem szabad adott időszakonként takarítani, példa meghatározod, hogy minden héten.
Kisesebb 50liter alatti akváriumoknál javasolt a heti 2x20%vízcsere én példa hétvégén és szerdán vagy csütörtökön szoktam cserélni.
Később nem árt át állni a fagyasztott kajára, példa artemiát beiktatni az étrendbe, én tropicarry vagy fozen foodot tudok venni 30 vagy 24 fagyatott kocka van benne, 500 ft körül van, neked harmad kocka elég, tehát fillérekből etethetők a halak, szépek egészségesek tőle.
A jelenlegi száraz tápot pici állott vízben áztasd le, egy erre a célra rendszeresített edényben, 5 perc elég, majd öntsd be nekik, így nem fújja fel őket.
Ha van kérdésed szívesen válaszolok de csak minden másnap tudok lenni, este 5 után.
Alaposan nézd át a linkeket meg amit írtam, igazából nehéz lesz hosszú távon életben tartani a halakat, kicsi nekik az akva, 60 liternél jobb lenne a helyzet.
Halat ne vegyél, szűrő az minél előbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!