Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baj az akváriummal...

Mi lehet a baj az akváriummal és hogy indítsam újra?

Figyelt kérdés

Kedves Akvaristák!

100 literes aksim ellepte az ecsetalga, vagy valami hasonló. Közben a halaim lassan egyenként lefogytak és elpusztultak, nem tudom, mit ronthattam el. A többieknek nincs semmi látható bajuk, viszont félek, hogy ők is lebetegednek. Indítottam egy kis aksit, karantén gyanánt és átköltöztettem őket. A nagy most üresen üzemel.

Ötleteket várok, hogy mi lehet ez és hogy hogyan fertőtlenítsem az aksit. Szeretném megelőzni, hogy újra kezdődjön az egész.



2014. jún. 5. 21:55
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:

Most úgy néz ki, hogy egy 120 literesbe költöznek át, járt hozzá külső szűrő is, táptalaj, pár növény, néhány belső szűrő, aktív szenes és sima szivacs. Elég jó cucc szerintem. :) A kék aljzat nem tetszik egyedül, úgy hogy azt kiszedem és eladom.

Na, most már tényleg nem értem, mi a jó, valaki szerint az 500 liter/óra is sok, mások megdupláznák. Szerény véleményem szerint nem kell hatalmas áramlásnak lennie, elég, ha csak éppen egy kicsit mozog a víz, hadd dolgozzanak a lebontó baktériumok. :)

Nagyon köszönöm, pont kérdezni is akartam, hogy milyen növényeket ajánlanátok. Most a nagy aksival jött egy jávai moha, a másik nevét nem tudom, de majd megnézem diszhal.info-n. Van itt egy cső is, de 20000K van ráírva, daylight. :O A világításhoz annyira nem értek, csak akkit tudok, hogy lehetőleg daylight csövet válasszak és 1w/literrel számoljak.

Most megpróbálok az új askival egy kielégítő szűrést létrehozni. Kis vödrös külső szűrőt tele pakolom biotöltettel, és lesz bent egy belső szűrő is, hogy a mechanikai szennyeződés nagy részét össze szedje, plusz adjon egy kis áramlást is nekik.

Hát őszintén nem túl nagy az 500 literes szűrőm tartálya, mindenből egy kicsi fért bele ömlesztve, ezért próbáltam legfelülre a siporaxot.

Egyszerre soha sem volt benne 31 hal, de sajnos sok elhalálozás volt. Ez a carbo micsoda? És ha csak sima fehérítős oldattal fürdetném az anubiast meg a műnövényeket? Állítólag ez a karantént is kiváltja.

Amúgy a szűrőmet is újra akarom indítani, teljesen új aksival akarok indulni.

Rendben, mától így fogom adni nekik a száraz tápot, köszi.

A világítás, ha szerencsém van most jobb lesz, majd megnézem, hogy hány w-os csövek vannak benne. Van a tetőben 2.

Én úgy tervezem, hogy inkább közepes világítást üzemelek be, se túl gyengét, se túl erőset.

Nem gondoltam volna, hogy ennyi válasz érkezik, de örömmel venném, ha jönne még bőven, hadd okuljak. :)

2014. jún. 7. 12:51
 12/25 anonim ***** válasza:

"Na, most már tényleg nem értem, mi a jó, valaki szerint az 500 liter/óra is sok, mások megdupláznák"


Ez akvárium függő, nem a liter/óra számít hanem a vizuális tisztaság, ha sok a mulm az aljzaton, sok a lebegő szennyeződés a vízbe, sok ürülék egyéb rakodik a növényekre az egyrészt zavaró, irritálja a halakat, algák, betegségek melegágya.


A baktériumok megtelepednek egy szennyeződéssel át itatódott, szintetikus anyagban, szivacs, porózus kő szerű anyag stb, oxigénidus víz kell nekik.


Nyáron ha felmegy a lakás hőfoka melegszik az akva is ha nem klimatizált a lakás, a melegebb víz kevesebb oxigént tárol, így még fontosabb a megfelelő áramlás, keringés.


Nekem lekopogom ritkán pusztul el betegségben halam, inkább öregségben szoktak.


Meg tudom mutatni képről egy csomó halam kicsinek, majd mai képen már teljesen más kinézetű akvában 2-4-7 évesen.


Ehhez én pont mai kérdéshez rajzoltam be valakinek kajak áramlást használok.


[link]


Ami nincs! Betegség, alga, koszos ajzat, ajzat porszívó, lebegő szennyeződés.


Előtte kevés áramlásnál alga volt, betegség, meg pöce gödör, szerencsére ma már rossz emlék.


1 kivételével 10X vízforgatásom van, a kicsinél 14 literre van 320l/h szűrő: tehát az 25X


Csak és kizárólag heti vízcsere!!! Semmi nem lett csinálva vele 2 hónapja, szűrőt sem takarítottam, üveg pucolás sem volt, metszés ráférne de még elmegy.


[link]


7 éves gyereknek elmegy.

2014. jún. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

Itt látszik az ajzatom : https://www.youtube.com/watch?v=ThAtot62zvM


Heti fél kígyóuborka, mellé 15 fagyasztott kocka táp, száraz táp meg alga tabi, esélyes lenne ha 1 lapát dzsuva hömpölyögne a vízben meg az aljzaton.

2014. jún. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 Pendulum92 ***** válasza:

Írd be, hogy easy-life carbo


Ez egy szénpótló folyadék, de töményen erős méreg.


Fehérítő szerintem nem bomlik el olyan könnyen, én nem ajánlom. A carbot pedig nyugodtan nyomathatod az algákra, nem kell kapargászni.

2014. jún. 7. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

A videó végén 0.32-nél az ormányos márna kikotor valamit, egyből megindul a szűrő felé: https://www.youtube.com/watch?v=iJEA2cfLPN0


Itt egy sügéres: (YourDestiny) télen ezt copyzom:D

https://www.youtube.com/watch?v=dYukXeNbE80


334 liter, 700l/h külső, 1200l/h külső+ 2600l/h áramlás generátor, de a hátfal sokat elvesz.


Rajtad áll eldönteni kell vagy nem kell áramlás.

2014. jún. 7. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Pendulum92 ***** válasza:

"most már tényleg nem értem, mi a jó, valaki szerint az 500 liter/óra is sok, mások megdupláznák. "



A lassú áramlás a baciknak kedvez, az a jó, ha a szűrőanyagban meg tud maradni a kosz, ott szaporodnak a bacik. Ha mondjuk 2000 l/h-val szeretnél biológaiai szűrést végezni, kell egy megfelelő űrtartalmú szűrőanyag, amiben eloszlik az áramlás. Ha ez nem elég nagy, az áramlás kiránt mindent az anyagból, a műanyaghoz nem tapad sok baci, ami végzi az ammónia bontást.


Viszont ott van a mechanikai szűrés, amihez nagy áramlás kell, különben az aljzatodon bomlik a sok kosz, minden rosszat okozva. Ezért kell vagy különválasztani a két szűréstípust, vagy jól néretezni a szűrőt.

2014. jún. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

"Nem gondoltam volna, hogy ennyi válasz érkezik, de örömmel venném, ha jönne még bőven, hadd okuljak. :)"


Te akartad:)


Világításnál természetes napfényes cső a legjobb választás, van benne piros, kék szín ami fontos a növényeknek, 6000-6500 kelvin szerepel a csöveken, van egy szám ami a szín összetételre utal 860-856 megfelelő, 840 már nem olyan jó.

Vannak kimondott növényes csövek, magába nem jó használni, ha több fénycső van akkor lehet betenni 1 darabot, nekem is így van.


Ha kisebb a külső szűrő hagyd ki a kerámiát, felesleges, csak a helyet foglalja, szivacs és siporax elég, a kerámia csak az áramlás megtörésére szolgál, megfogja a szennyeződések egy részét, jobb választás helyette siporaxot vagy szivacsot tenni.


"hogy lehetőleg daylight csövet válasszak és 1w/literrel számoljak"


Az növényes kategória, co2 kellene hozzá ami nem kevés befektetés, 0.5 watt/liter teljesen elég egy társasban.


"Nem tápozok" a növényeknek szükségük van a növénytápra, ha beültetsz több növényt akkor fontos lesz.


Minden növénynek szüksége van az alap N.P.K-ra (Nitrogén, foszfor, kálium) valamit micro elemekre, ezekből lényegesen kevesebb kell.


Egy társasban a halak adnak elég nitrogént, mellé egy kálium+micro elemes táp kell, soknál bevált az easy life profito, gazdaságos az adagolása és olcsó.


Előfordulnak azonban hiánytünetek így is, erre gyökerekhez nyomható tabletta van, esetleg a vízbe egy N.P tartalmú növénytáp.


Etetés, a halaknak lényegesen jobb a fagyasztott haltáp, sokfélét lehet venni, húsevőknek növényevőknek egyaránt.

Sokkal olcsóbb mint a száraz, példa 1 levél, 30 kocka artemia utoljára 300ft-ért vettem, ha a fehérje tartalmát száraz táppal akarnám pótolni kb 1500ft lenne.

A halak egészségesebbek, nincsenek felfújódva, nincsenek bélproblémáik. Én ragadozókat tartok, illetve mindenevőket, artemia, krill, nyers zöldség, 3-4 naponta száraz táp, de az is csak a vitaminok végett, sera, jbl.


Konkrétan amikor a "liofilizált tubi" van nekik adva akkor van a koplaló nap, tápértéke nulla, de a többi tápod is csak fogyókúráztatni jó.


Annyira keresett lett a fagyasztott táp, hogy szinte minden kisállat kereskedés tartja.

A sok probléma miatt már mindenki aki tájékozódik át áll fagyasztottra.

2014. jún. 7. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

Akkor lesz egy külső szűrő, tele siporax-al, meg szivaccsal, meg egy belső szűrő csak szivaccsal töltve, mechanikai szűrés gyanánt.

Ha jó a szűrésem, nem kell attól tartanom, hogy az esetleg megmaradt ecsetalga és egyéb spórákból újra burjánzik az alga? Mert az ecsetalgáról úgy hallottam, a spórája bekerül és onnantól megvan a baj.

Vissza térve, eddig úgy néz ki, 300l/h-s külső szűrő és 600l/h-s belső szűrő fogja tisztán tartani a vizet.

Ezt az új 120-as aksit 1cm táptalajjal az alján kaptam. Egyrészt nem tudom, kell-e mosni, vagy inkább hagyjam így, ne mossam ki belőle a tápanyagokat. Másrészt azt sem tudom, hogy táptalaj mellett is kell-e pluszba tápozni.

Venni fogok ebből a carbo-ból, biztos ami biztos, köszi a tippet. :)

Tudom, rajtam áll eldönteni, de én inkább olyan áramlást akarok, ami a halaknak jó és nem algásít, amit ti lehet, hogy jobban tudtok. Nem olyat, amilyet én gondolom, hogy talán jó lesz.

Ez a kajak áramlás tök jó. Nekem eddig az akvárium sarkából tolta a vízsugarat, átlósan a frontüvegre.

Akkor az új fényscsövet, amit kaptam hozzá, nem érdemes használnom? 18w és 20000! kelvin van rá írva...

Kerámiá talán a belsőbe fogok rakni.


Hűű pedig a lio tubit pont azért vettem nekik, hogy a vörös szúnyoglárvát helyettesítsem, mert a boltban csak az volt, viszont állítólag nem jó a halak bélrendszerének.

Neki állok fagyasztottal etetni, talán még artemiát is keltetek nekik. :)

2014. jún. 8. 07:57
 19/25 anonim ***** válasza:

"A kék aljzat nem tetszik egyedül, úgy hogy azt kiszedem és eladom."


Az jó lesz, mert olyan talajt szabad csak használni, ami nincs mesterségesen színezve. Pl bazalt, homok, sóder, manado...stb.

2014. jún. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

"Ha jó a szűrésem, nem kell attól tartanom, hogy az esetleg megmaradt ecsetalga és egyéb spórákból újra burjánzik az alga? "


Alga az minden akváriumban van, ha nem teljesen steril laboratóriumi körülmények között van egy akvárium, speciális vízzel, UV fertőtlenítéssel, akkor abba lesz alga.


Az alga menyisége az akva gondozásán, a növényzet növekedési ütemén, szűrésen, halak létszámán múlik.


Nálam példa szinte minden akvában mondjuk fél deci algára jut egy fölmosó vödör növény, durván ez az arány, az algás leveleket lemetszem, az üveget dörzsi szivaccsal ledörgölöm.

--------------------------


"Ezt az új 120-as aksit 1cm táptalajjal az alján kaptam. Egyrészt nem tudom, kell-e mosni, vagy inkább hagyjam így, ne mossam ki belőle a tápanyagokat. Másrészt azt sem tudom, hogy táptalaj mellett is kell-e pluszba tápozni. "


A táptalaj az oldódik, nem lehet átmosni, alulra kell tenni és fedni általános talajjal ami nem oldódik.


Táptalaj az nem fontos, a folyékony tápozás annál inkább.

Ha mindkettő van akkor annál jobb, alternatíva még a táprudak, táp tabletták, tápgolyók, ezeket bele kell nyomni a növények gyökeréhez, esetleg ilyen flakonba ülteted: [link]


6-12 havonta kiveszed és frissíted az alul levő táptalajt.


Folyékony táp az elengedhetetlen!

----------------------------------------


"Venni fogok ebből a carbo-ból, biztos ami biztos, köszi a tippet. :) "


A carbo szénforrás, folyékony formában biztosít a növényeknek felvehető formában szenet, a folyékony növénytápok kiegészítője, gyorsítja az NPK+micro felvételt megfelelő fény mellett.

---------------------------

"Akkor az új fényscsövet, amit kaptam hozzá, nem érdemes használnom?"


Nincs infóm ilyen csőről, szerintem kékes korallos tengeri cső lehet, a sok kék szint édesvízben az algáknak kedvez inkább, egy 6000-6500 kelvines nappali cső fényerőben jó, 18 watt t8 1300 lumen fényt ad, természetes színeket látsz ,tartalmaz elég piros, kék szint ami a növényeknek kell, van benne sok zöld is amit a növények nem hasznosítanak, de ettől világos és élethűek a színek.


-------------------------------


"Kerámiá talán a belsőbe fogok rakni."


A kerámia teljese jól használható ívató medencébe kishalaknak elbújni, esetleg lehet fűzni belőle láncot.

Baktériumnak a gyakori kemény nem porózus kerámia alkalmatlan, egy külső szűrőben ülepítőnek 0.5 liter elfér az alsó rekeszbe ha fölötte van legalább 3 liter szivacs+ rendes porózus bio anyag.

---------------------------


A száraz táp legnagyobb problémája, hogy a halak bezabálnak belőle, a gyomrukban víz hatására többszörösére dagad, felfújja őket.


A másik a logika, ha 1kg sertéshúsból csinálnak húsport, majd felöntik vízzel és oda teszik eléd messze nem ugyanaz mintha eléd tesznek egy nagy darab főtt vagy sült húst, a vizes por után éhes leszel, alul táplált, a sima hússal végig gályázod az egész napot.


Tény! Hogy a fagyasztott kajához erősebb szűrés kell, jobban terheli a vizet, de a halak szebbek egészségesebbek.

------------------------------


"Vissza térve, eddig úgy néz ki, 300l/h-s külső szűrő és 600l/h-s belső szűrő fogja tisztán tartani a vizet."


Mindig a szűrőfelület nagysága lényegyes, gyári külső szűrőknél számít a vödör méret is, a szennyezett víz elsőnek a vödör aljához csapódik ott cirkulálni kezd és leteszi a szennyeződés nagy részét a vödör alján levő aerob nyálkára, a szennyeződés java ott is marad.


Példa van 6 literes vödörrel, 3,6 liter szűrőanyaggal szűrőm, ott 2,4 literben van helye megtapadni a nagyobb szennyeződéseknek, maga a szűrőanyag messze nem olyan koszos mint a tálcák kiemelése után bennmaradt víz, gyakorlatilag elég azt kiönteni és kész a takarítás.


Fentiből adódik példa egy gyári tetra ex 400 1 liter siporax, 1 liter szivacs, 1,6 liter ülepitől rész felveszi a versenyt vízminőségben egy házilag épített 5-6 literes szűrővel, ez főleg takarításkor látszik a szűrőanyagok tisztaságán.

2014. jún. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!