Mi lehet a baj az akváriummal és hogy indítsam újra?
Kedves Akvaristák!
100 literes aksim ellepte az ecsetalga, vagy valami hasonló. Közben a halaim lassan egyenként lefogytak és elpusztultak, nem tudom, mit ronthattam el. A többieknek nincs semmi látható bajuk, viszont félek, hogy ők is lebetegednek. Indítottam egy kis aksit, karantén gyanánt és átköltöztettem őket. A nagy most üresen üzemel.
Ötleteket várok, hogy mi lehet ez és hogy hogyan fertőtlenítsem az aksit. Szeretném megelőzni, hogy újra kezdődjön az egész.
Egy akváriumban több dolognak kell stimmelnie.
Víztömeg, halak, haltáp, vízcsere, gondozás, szűrés, fény, növényzet, növénytáp.
Ez 9 dolog, ha valamelyik nem jó, vagy gyenge, kevés, esetleg sok akkor borul az egész.
A kérdésed megválászolásához több infó kell, fenti 9 dolgot kellene részletesen leírnod.
Egy akváriumban több dolognak kell stimmelnie.
Víztömeg, halak, haltáp, vízcsere, gondozás, szűrés, fény, növényzet, növénytáp.
Ez 9 dolog, ha valamelyik nem jó, vagy gyenge, kevés, esetleg sok akkor borul az egész.
A kérdésed megválászolásához több infó kell, fenti 9 dolgot kellene részletesen leírnod.
Úgy 90 liter van benne, 5 ékfoltos razbóra, 3 platti, 3 pink dánió, 3 neonhal, 1 kékpajzsos páncélosharcsa. 1 platti, 6 neon, 2 ramirezi törpesügér, 2 harcsa és 5 dánió halt meg közülük. De előtte is voltak pusztulások. Vegyes haltápot, ivadéktápot, lemezest és liofilizált tubit kapnak felváltva. Heti 20 litert cserélek nekik, aquatannal kezelt vízzel.Ilyenkor felszívom a mulmot is, lekaparom az algát az üvegről, de ezen kívül mindenhol benőtte az akváriumot az ecsetalga, vagy mi ez. A háttértől kezdve a dekorációig. Egy 500 l/h-s atman powerheades belső szűrőm van, benne kerámiagyűrű, krumpliszsák, szivacs, siporax, perlon. 1 db 20 w-os hidegfehér daylight csővel világítok. 2 anubias barteri van benne, 1 gömbmoha meg műnövények, kvarchomok aljzat,(azt hiszem)vasoxiddal színezett nikecell háttér. Az anubiasok szépen nőnek, csak ők is algásak... Nem tápozok. Remélem ebből már lehet valamire következtetni.
Van az akvárium víznek egy nitrát tartalma, ez alapból nem gond, az ammónia és a nitrit sokkal nagyobb veszélyt jelent a halakra már kis dózisban is.
Mondjuk példa a nitrát szint részleges csere előtt 20mg/liter ez a 90 liter vizedben 1800 mg nitrátot jelent, 20% vizet cserélsz azaz csökkented 400 mg-al a nitrát szinted. A 400 akkor jó vagy elég ha nem keletkezik 1 hét leforgása alatt csak 400, ha több keletkezik akkor halmozódik hétről hétre magasabb lesz csere előtt, mindig beragad.
Szerintem ez nitrát mérgezés: [link]
Vagyis nem betegségről van szó, hanem mérgezésről.
A biológiai szűrésed jónak hangzik, az 500 liter/h keringés viszont lehet kevés, gondolom ezt te is láthatod.
A sok alga a nitrátfelesleg miatt van, jobban szeretik az ammóniát mivel a nitrát nehezebben felvehető a számukra, de azért megoldják, a két anubias kevés egy társasba, sokkal több növény kellene, persze ahhoz erősebb fény is elférne.
Szerintem egy darabig növeld a vízcserét heti 2x20%-ra utána heti 30% minimum.
"2 harcsa és 5 dánió halt meg közülük" pont a két legbelesebb, a danio is rohan a kajáért fent, a harcsák is lent, száraz táppal etetsz, ahhoz víz kell ami ha magas a nitrát akkor nitrit mérgezést okoz.
Egy ideig kerüld a száraz tápot inkább fagyasztott, vagy a száraz tápot áztasd be sima állott vízben.
Hosszú távú megoldás a növényzet lenne, vagy sűrűbb vízcsere, az algásodás függvényében.
Szia!
2 dolog lenne érzésem szerint:
1. Szűrésedet fejleszd, külső szűrő kellene. Használtan is lehet teljesen jókat kifogni baráti áron. A kis belső szűrés a maga 500l/h egy fele ekkora akváriumhoz elegendő.
2. Rakj bele igénytelen növényeket, amik ilyen körülmények között is nőnek, ők majd felveszik a nitrátot. Ilyen növények például: Nymphoides sp. Taiwan , Cryptocoryne Wendtii Sp , Hygrophila polysperma ... stb.
A világításról: 6500K teljesen jó, akvakertészek is ilyet használnak. Így is ismerheted: 865-ös cső.
Összességében csinálhatsz bármit, amíg a szűrésed nem lesz megfelelő...
Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Ez a szűrő mekkora, hogy ennyi féle anyag fér bele?
Amúgy 500 l/h-ból ítélve nem lehet túl nagy.
Az elpusztultakkal együtt 31 halat számoltam össze, és nem nanohalak. Ez borzasztó sok, főleg belső szűrő esetén.
Szerintem a halaidat az ammónia és a nitrát is mérgezi.
Az alga ellen carbo a csodaszer, de nem gyári adagban, hanem töményen. Persze ha ezt megcsinálod, és minden marad ahpgy volt, feleslegesen csináltad.
Úgy csinálnám, hogy leengedném a vizet, kivenném a növényeket, a műt bennhagynám. A maradék sacc. 20 liter vízbe öntenék egy olyan 50 ml carbot hígítatlanul. Kb egy napig hagyd hatni, a carboba az a jó, hogy elbomlik, nem kell mosogatni, semmi.
A üveget és a növények leveleit szivaccsal mosd le, de előtte önts rá is egy kevés carbot, ezt már picit hígítsd, mert erős szer.
Olyan 5 perc után öbltsd le tiszta vízzel.
Ja, a szűrőt vedd ki addig, mert a carbo a bacikat is kiöli szerintem.
Nekem bevált, egyik kis red moor tiszta fonalalga volt, vödörbe tettem, carbot bele töményen, most minden lejött róla, a fonalalgát ugye lekaparni se lehet, mert beleszövődik a fa anyagába.
A carboval vigyázz, ha szemedbe kerül, meg is vakulhatsz tőle!
A bőrödre se nagyon menjen.
A világítást kevésnek találom, erősebb fény kéne, mert a barna alga a kevés fénytől is lehet.
"A másik meg a szürés.A tul erös vizáramlás nem hogy segit de kimondottan algásit is.Tudom,tapasztalat.
Ez igy is van, csak a problématika itt is megint ott bujik meg, hogy nagyon gyakran pont az ellenkezöjét állitják.. ugy a diszhal üzletekben mint itt a topikokon is.. pedig nem stimmel..
Ez egy nagy tévhitt, hogy minél gyorsabban megy a filter az annál jobb lenne.. Ellenkezöleg a szabad természetben kevés kivétellel ott nö a szép vizinövényzet ahol lassan folyik vagy áll a viz, ahol gyors folyása van ott rögtön megjelennek az algák.. (látható itt-ott ha a folyókba patakokba belenéz az ember.. a köveken, a partokon stb..) a gyors vizmozgás felélénkiti az algákat.. tehát a szürö nemvéletlenül van egy akváriumhoz méretezve.. (azonkivül nem minden akváriumi lakó szereti azt az extrém vizkeverést, mert az is stresszt okoz és jönnek a betegségek stb..")
A száraz tápot állott csapvízzel keverd, ne akvárium vízzel, ha magas a nitrát tartalma okozhatja a nitrát, bélben lévő baktériumok miatt nitrit mérgezést.
1 éves az akva, tehát jól gondoltam, hogy nem friss.
A szűrésnél akkor te is látod, hogy kevés, maga a szűrőanyag választásod biológiai hatékonyságban jó.
A daylight cső magába nem probléma, a watt kevés a dús növényzethez.
Nem tudom milyen a fedő, a legolcsóbb bővítés
Fénycső: [link]
Előtét: [link]
Kell még páramentes foglalat, vezeték, kapcsoló.
Fénycsövekkel kb 6000ft a 2x18 watt bővítés.
Villamossági boltot keress ne akvarisztikát!
Van egy ilyen leírás: [link]
Soknak sikerült már beszerelni, célszerű külön kapcsolóra kötni, lehet időzítőt is rátenni.
A jelenlegi 0.2 watt/liter arányod nem igazán alkalmas növényeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!